zdroj: biooo.cz
Musím se k něčemu přiznat. Naprosto mě minul trend zelených potravin. Myslím, že jsem někdy v minulosti pozřela pár tablet chlorelly a jednu sklenici zeleného ječmene. Tím to taky skončilo. Vím, že nejspíš zemřu strašlivou smrtí, naštěstí to už aspoň nestihnu v mladém věku, takže se s tím asi nějak vyrovnám. Ale matcha tea jsem zkusila krátce po tom, co se tu objevil. Zelený čaj mám ráda, tak proč ho nemít lepší, koncentrovaný a šlehaný tou rozkošnou metličkou. Bohužel tak nějak nevidím rozdílu mezi ním a všemi ostatními zelenisky, evidentně jsem asi prokletá nebo bez těch správných chuťových buněk.
Takže matcha kosmetika mě zaujala. Jednak do sebe tedy konečně dostanu ty úžasné účinky, jednak to prostě nikdo nedělá a to já pak musím zkusit, konečně, je to moje práce. Sice mi bylo líto, že v Matcha produktech Delibutus není konopný olej, ale v případě olejového séra jsem jim to odpustila hned po prvním použití. Je to dokonalost sama, ale to už tady bylo, proto tady nejsme. Matcha máslo jsem ovšem ihned zavrhla, protože bambucké máslo. To mám ráda asi tak stejně jako zelené potraviny. Prostě mi nedělá dobře, pleť se mi po něm nelíbí a to jsem ho zkoušela fakt v mnoha podobách a spojeních, protože přece na něm něco být musí, když je v něm tolik krásných a prospěšných věcí.
Jenže když se v Delibutusu zeptáte, co si máte na něco dát, odpověď většinou zní “matcha”. Až se člověk bojí zeptat, kolik je hodin. Takže vás to nahlodá, protože jinak vypadají, že vědí, co dělají.
Moje kůže má velmi dobrou paměť, takže každý flíček nebo jizvička na ní zůstává nekonečně dlouho, navíc odráží veškeré mé výkyvy nálad ještě dřív, než je vůbec postřehnu. Zkoušela jsem kdeco, vždycky to chvíli vypadalo dobře (asi tak jeden den), že se tedy něco děje a pak se to vrátilo do starých kolejí. Občas jsem dosáhla lepšího výsledku, když jsem si nemazala vůbec nic, jenže když máte suchou dehydrovanou kůži, tak to není zrovna ideální.
Matcha máslo obsahuje kromě bambuckého másla ještě makadamiový olej, kokosový olej, samozřejmě matchu a pak směs éterických olejů - geránium, jalovec a hořký pomeranč. Kromě toho, že to voní opravdu krásně, tak je to veskrze ženská kompozice. Geránium přispívá k hormonální rovnováze, jalovec napomáhá detoxikaci a pomeranč zklidňuje a projasňuje mysl. Pokud to někomu nestačí, tak tahle kompozice také harmonizuje všechny čakry. Bambucké máslo a kokosák všichni znají, ovšem ne tak makadamiový olej, který je naprosto neprávem opomíjen, zejména kvůli svému slavnému marockému bratranci - arganu. Makadamiový si s ním přitom v ničem nezadá, co se týče účinků, navíc se lépe vstřebává.
A jak to tedy dopadlo? Co matcha máslo umí?
1 Hojí. Oděrky, škrábnutí, předčasně sloupnutý stroupek, rozvrtaný pupínek (jasně, že to nikdo nedělá, protože se to nemá, ale možná to je dobré vědět ;-) )
2 Působí antibakteriálně. Takže hojí i pupínky, co si nehnípete a nedává šanci ostatním. Tady se naplno projeví kombinace antioxidanty nabitého matcha čaje a esenciálních olejů.
3 Regeneruje. To zas hlavně ten makadamiový olej, který dokáže pleť přesvědčit, že stárnutí má přenechat koňaku. Asi vám to nevygumuje vrásky přes noc, ale flíčky, drobné jizvičky a skvrnky blednout budou.
4 Je skvělým podkladem pro makeup. Tady moje racionální schopnosti selhávají. Netuším, jak je to možné. Ano, mám suchou a dehydrovanou pleť a mezi mými pleťovými favority se střídají krémy od Farana a Martiny Gebhardt. Ale ani jedno z toho nemá jen olejovou konzistenci a i tak se po půl dni lesknu a na konci dne je makeup fuč, holt daň za výživné krémy. S matchou mi zůstal makeup ve stejném stavu od rána do večera a nikdo mi nechtěl věřit, že mám na sobě fakt to máslo. Nejvíc mě fascinovalo to, že si makeup zachoval po celý den naprosto matný finiš. Používám minerální makeup, takže je poměrně matný tak jako tak, ale většinou mu to vydrží pár hodin maximálně a i tak občas raději použiji fixační pudr. Ano, aby takhle fungovalo, tak je ho potřeba nanést skutečně tak, jak by se bezvodé přípravky měly - na vlhkou pleť, ideálně na hydrolát. Je potřeba ho trochu zapracovat, protože prostě bambucké máslo, ale výsledek za trochu té námahy stojí.
Tak nevím. Moc se mi nechce vyměnit většinu kosmetiky za půlkilovku toho zeleniska, takže asi sem tam budu dál používat a zkoušet další věci. Ale možná se mně raději neptejte, kolik je hodin.