Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Když bolí čakra

Když bolí čakra Čakry jsou místa v těle, jež mají schopnost hospodařit s životní energií.
Jana Konečná
5,0 5
3

Když bolí čakra zdroj: shutterstock.com

Slovo čakra v indickém sanskrtu znamená kruh, kolo, nebo také slunce. Podle ajurvédy v našich tělech proudí životní energie – prána. Čakry si pak můžeme představit jako taková energetická centra, která mají schopnost energii přijímat, přetransformovávat ji, zpětně ji vyzařovat, zkrátka s ní hospodařit. Podle ajurvédské nauky máme v těle až kolem 88 000 čaker. Z toho sedm je těch hlavních. Některé zdroje uvádí jako 8. čakru naši auru. Jednotlivé čakry jsou mezi sebou propojeny a vzájemně se ovlivňují.

Někteří lidé tvrdí, že dokonce dokáží rozpoznat odlišné barvy jednotlivých čaker, které se mění v závislosti na tom, jak v nich rezonuje nashromážděná energie. Podle ajurvédy může zablokování čakry naši psychickou i fyzickou stránku ovlivňovat podle toho, o kterou čakru se zrovna jedná. Blok může způsobit stres, strach nebo zklamání, šok, psychické nebo fyzické vypětí… Na co vše tedy mají jednotlivé čakry vliv?

Přejít na sekci článku:

Základní čakra

Základní čakra zdroj: shutterstock.com

Muladhara neboli kořenová čakra se nachází na hrázi mezi konečníkem a genitáliemi. Otevírá se směrem dolů a má červenou barvu. Jejím elementem je země a proto nás velmi příznačně spojuje se vším zemským, pevným, prostě fyzicky hmatatelným. Dodává nám sebejistotu a pomáhá nám stát nohama pevně na zemi. Její funkčnost ovlivňuje pohybové a zažívací ústrojí. Na duchovní úrovni působí na naše existenciální vnímání, potřebu zabezpečit rodinu. Ovlivňuje náš vztah k materiálním věcem. Pokud je tato čakra v rovnováze, vnímáme hluboké a silné spojení se Zemí, všemi živými tvory a přijímáme přirozený koloběh života.

Pokud nám základní čakra špatně funguje, mohou se z nás zjednodušeně řečeno stát sobci. Lpíme na všem materiálním a připadáme si zoufale chudí a nikdy nemáme dost. Naše mysl se neustále točí jen kolem povrchních potřeb – jídlo, alkohol, sex, peníze…Můžeme mít také problém s přijímáním a darováním darů či laskavostí. Problematická základní čakra se na fyzické úrovni může promítnout do potíží s klouby či svaly na nohách. Oslabená čakra může způsobovat zácpu a následně hemoroidy. Naše sobeckost a nechuť zbavovat se materiálna se takto neblaze promítne na fyzické úrovni.

Jak podpořit činnost Muladhary?

  • Vůně – hřebíček uvolňuje nahromaděnou úzkost a dodá ztracenou sebejistotu. Jehličnatá vůně cedru nás vyladí do klidu. Evokuje totiž hluboký les. Pomůže nám najít stabilitu ve chvílích, kdy ztrácíme pevnou půdu pod nohama a cítíme se ztraceni. Kromě éterických olejů s vůní hřebíčku nebo cedru, můžete zkusit i speciální vykuřovací směs Múladhára od Ramakrishnananda. Je namíchaná přímo na míru pro 1. čakru.
  • Barvy – pro posílení této čakry se obklopte červenou barvou. Můžete ji nosit na oblečení i si s ní dekorovat třeba byt. Pomáhají také drahokamy v odstínech červené. Granát, rubín, nebo červený korál můžete nosit neustále při sobě třeba pověšený na krku.
Související produkt
Kapsle do aromalampy, Winter Forest 6 ks, dóza
Kerzenfarm / 219 Kč
Sytá vůně borovicového a smrkového chvojí vás probere a osvěží vaše smysly podobně jako opravdová procházka v lehce mrazivém zimním lese.
Detail produktu