Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Když bolí čakra

5,0 5
3

Když bolí čakra zdroj: shutterstock.com

Slovo čakra v indickém sanskrtu znamená kruh, kolo, nebo také slunce. Podle ajurvédy v našich tělech proudí životní energie – prána. Čakry si pak můžeme představit jako taková energetická centra, která mají schopnost energii přijímat, přetransformovávat ji, zpětně ji vyzařovat, zkrátka s ní hospodařit. Podle ajurvédské nauky máme v těle až kolem 88 000 čaker. Z toho sedm je těch hlavních. Některé zdroje uvádí jako 8. čakru naši auru. Jednotlivé čakry jsou mezi sebou propojeny a vzájemně se ovlivňují.

Někteří lidé tvrdí, že dokonce dokáží rozpoznat odlišné barvy jednotlivých čaker, které se mění v závislosti na tom, jak v nich rezonuje nashromážděná energie. Podle ajurvédy může zablokování čakry naši psychickou i fyzickou stránku ovlivňovat podle toho, o kterou čakru se zrovna jedná. Blok může způsobit stres, strach nebo zklamání, šok, psychické nebo fyzické vypětí… Na co vše tedy mají jednotlivé čakry vliv?

Přejít na sekci článku:

Základní čakra

Základní čakra zdroj: shutterstock.com

Muladhara neboli kořenová čakra se nachází na hrázi mezi konečníkem a genitáliemi. Otevírá se směrem dolů a má červenou barvu. Jejím elementem je země a proto nás velmi příznačně spojuje se vším zemským, pevným, prostě fyzicky hmatatelným. Dodává nám sebejistotu a pomáhá nám stát nohama pevně na zemi. Její funkčnost ovlivňuje pohybové a zažívací ústrojí. Na duchovní úrovni působí na naše existenciální vnímání, potřebu zabezpečit rodinu. Ovlivňuje náš vztah k materiálním věcem. Pokud je tato čakra v rovnováze, vnímáme hluboké a silné spojení se Zemí, všemi živými tvory a přijímáme přirozený koloběh života.

Pokud nám základní čakra špatně funguje, mohou se z nás zjednodušeně řečeno stát sobci. Lpíme na všem materiálním a připadáme si zoufale chudí a nikdy nemáme dost. Naše mysl se neustále točí jen kolem povrchních potřeb – jídlo, alkohol, sex, peníze…Můžeme mít také problém s přijímáním a darováním darů či laskavostí. Problematická základní čakra se na fyzické úrovni může promítnout do potíží s klouby či svaly na nohách. Oslabená čakra může způsobovat zácpu a následně hemoroidy. Naše sobeckost a nechuť zbavovat se materiálna se takto neblaze promítne na fyzické úrovni.

Jak podpořit činnost Muladhary?

  • Vůně – hřebíček uvolňuje nahromaděnou úzkost a dodá ztracenou sebejistotu. Jehličnatá vůně cedru nás vyladí do klidu. Evokuje totiž hluboký les. Pomůže nám najít stabilitu ve chvílích, kdy ztrácíme pevnou půdu pod nohama a cítíme se ztraceni. Kromě éterických olejů s vůní hřebíčku nebo cedru, můžete zkusit i speciální vykuřovací směs Múladhára od Ramakrishnananda. Je namíchaná přímo na míru pro 1. čakru.
  • Barvy – pro posílení této čakry se obklopte červenou barvou. Můžete ji nosit na oblečení i si s ní dekorovat třeba byt. Pomáhají také drahokamy v odstínech červené. Granát, rubín, nebo červený korál můžete nosit neustále při sobě třeba pověšený na krku.
Související produkt
Kapsle do aromalampy, Winter Forest 6 ks, dóza
Kerzenfarm / 219 Kč
Sytá vůně borovicového a smrkového chvojí vás probere a osvěží vaše smysly podobně jako opravdová procházka v lehce mrazivém zimním lese.
Detail produktu