zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Už jste si nejspíše mohli všimnout, že jak se říká třeba “jsem polívková, jsem omáčková,..” tak já, já jsem prášková. Když je možnost vybrat si produkt v prášku nebo v jiné struktuře, vždy sáhnu právě po té sypké verzi.
Sympatická mi je prášková konzistence přírodních produktů hned z několika důvodů:
- Výrobek je 100% koncentrát účinných látek.
- Jelikož neobsahuje žádnou vodu, glycerin ani alkohol, je to výborný základ pro různá využití (od odlíčení, přes umytí vlasů až po vyčištění zubů nebo omytí nádobí).
- Protože vodu apod. přidáváme až ve chvíli, kdy hodláme produkt použít, je výborný na cestování - je to lehké a na prášek neplatí letištní zákony o převážení tekutin.
- Je naprosto ekologický a přírodu nezatěžující.
- Nerozlije se :)!
Rhassoul, neboli marocký jílový mycí kámen, je známý již pár stovek let. Ale nyní, v době, kdy svět překypuje chemií, silikony, plastem a složení výrobků je dlouhý jako kniha lidských hříchů, je návrat k těm nejjednodušším, základním a poctivým surovinám opět na vrcholu. Zelený či bílý jíl, prášek z mýdlových ořechů, amla, shikakai a další jsou již poměrně známé i mimo svět ájurvédy. Z jakého důvodu by se měl do výčtu těchto skvělých přírodních produktů přidat právě marocký jílový prášek?
- Prášek je vhodný i pro děti, těhotné a alergiky.
- Předchází vzniku akné a ucpávání pórů.
- Hojí drobné ranky.
- Čistí pleť jak od make-upu, tak od nečistot z vnějšího prostředí i těch, které produkuje sama pokožka.
- Pokožku zbaví nečistot aniž by byl narušen kyselý ochranný plášť kůže.
- Marocký prášek je šetrný a nedráždivý.
- Stimuluje samočisticí a samoléčebné schopnosti pokožky.
- Uvolňuje póry a váže na sebe nečistoty usazené hluboko v pórech.
- Mycí zem lze používat denně, i několikrát :).
- Stahuje póry.
- Odstraňuje přebytečný maz a reguluje činnost mazových žláz.
- Při smývání slouží zároveň jako peeling - odstraní starou a suchou kůži.
- Prokrvuje pokožku, která potom lépe přijme následnou péči.
- Podporuje hydrataci a pružnost pokožky.
- Zpomaluje stárnutí pleti.
- Léčí akné, ekzémy i lupénku.
- Je bohatý na minerály a stopové prvky.
Jílový gel = mycí prášek + voda (či jiná tekutina) lze umíchat v připravené mističce nebo v dlani. Do ruky nebo nádoby vsypeme přibližně jednu až dvě lžičky prášku a za stálého míchání přidáváme vodu až do požadované konzistence. Ta by neměla příliš stékat, ale zároveň by se měla dobře roztírat.
Nyní máme několik možností, jak jílový gel použít:
1 Mycí gel. Vytvořený jílový gel doporučuji na pleť nanést v silnější vrstvě a vmasírovat do mokré pokožky. Po chvilce smýt. Takto můžeme z pleti účinně odstranit jak make- up, tak pot, maz a jiné nečistoty.
2 Pleťová maska. Stejně vytvořený gel naneseme na obličej, nejlépe pomocí štětce a necháme působit 10 až 15 minut. Při smývání zároveň odstraní jíl z pokožky i starou kůži a pleť bude sjednocená a prokrvená.
3 Šampón. Kašičku trošku řidší konzistence můžeme použít na umytí vlasů. Šetrně umyje vlasy suché avšak dostatečně vlasy se sklony k maštění. Vlasy jsou po umytí Rhassoul práškem krásně lesklé a pevné.
4 Mýdlo. Samozřejmě marockým jílem nemusíme pečovat jen o kůži obličeje, ale celého těla. Pokožka je vláčná a vyživená.
Takto umíchaný gel nám vydrží v lednici další dva až tři dny. Pokud máte doma nějaké 100% přírodní éterické oleje, doporučuji přidat pár kapek podle typu vaší pleti:
Levandule, geránium - regeneruje, zklidňuje.
Grapefruit, limetka, máta, tea tree - čistí a osvěžuje
Santal, růže, jasmín - antiage
Osobní tip: Tak jako téměř každý jednosložkový výrobek, je lávová zem ideální k přimíchávání dalších ingrediencí. Doporučuji při použití na pleť přidat místo vody čistý hydrolát, nejznámější je růže, ale sáhnout můžeme například i po levandulovém či tymiánovém. Nebojte se přidat ani pár kapek rostlinného oleje (arganový - pro zralou pleť, mandlový - pro dětskou pokožku nebo lněný - pro krásné vlasy).