Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Bahno z Mrtvého moře – poklad na mořském dně

Bahno z Mrtvého moře – poklad na mořském dně Mrtvé moře je známé svou vysokou salinitou i léčivým mořským bahnem.
Ina Havránková
5,0 5
3

Bahno z Mrtvého moře – poklad na mořském dně zdroj: shutterstock.com

Mrtvé moře - pojem, který zná snad každý. Pro jeho léčebné účinky, pro jeho vysokou salinitu, díky které v něm nedokáže přežít nic, až na pár druhů mikroorganismů, pro jeho schopnost udržet nás na hladině bez našeho přičinění... Ale i přesto si myslím, že se sluší o něm alespoň něco málo napsat.

Hned na úvod třeba to, že Mrtvé moře není vůbec moře. Jde o unikátní slané bezodtoké jezero, které se nachází na hranicích Jordánska a Izraele a jde o nejníže položenou vodní plochu na Zemi. Mrtvé moře je asi desetkrát slanější než jiná moře a oceány a obsahuje 21 minerálů, z nichž 12 se nevyskytuje v žádné jiné vodě na světě. Vysoký obsah solí ve vodě vylučuje jakýkoli život, takže tu nenajdeme žádné zástupce vyšších živočichů nebo rostlin. Dokáží zde přežít jen vysoce specializované mikroorganismy a ani těch není mnoho. No… upřímně řečeno, tohle nezní dvakrát sympaticky. Tak proč je tedy Mrtvé moře tak známé a vychvalované? Samozřejmě, je to zejména kvůli jeho soli, která je nesmírně ceněná, ale Mrtvé moře skrývá ještě jeden poklad, a to přímo na svém dně.

Přejít na sekci článku:

Poklad na mořském dně

Poklad na mořském dně zdroj: shutterstock.com

Na některých místech pobřeží vytvořila voda nánosy materiálu, který má blahodárné účinky na lidský organismus. Toto bahno je zcela specifické a ojedinělé na celém světě. Základem je podkladový materiál dna Mrtvého moře obsahující velké množství miniaturních krystalků, které tvoří ve vodném prostředí přesycený roztok, vylučující minerály zpět do své krystalické podoby. Bahno má jednotnou a jemnou strukturu a je složeno z velmi drobných jílovitých částeček s vysokou schopností poutat vodu a další tekutiny. Má naprosto jedinečnou schopnost pohlcovat mastnotu a vyniká blahodárnými účinky nejen na pokožku celého těla, ale i na pohybový aparát.

Jaké má účinky na náš organismus?

Bahno má celou řadu možností aplikace, jeho výhodou je okamžité působení a dlouhodobý účinek. Jsou prokázány jeho pozitivní účinky při terapii nemocí pohybového aparátu (revmatismus) a má vynikající výsledky při léčbě akné, různých druhů ekzémů a lupénky. Bahno je vhodné i pro celkovou relaxaci a uvolnění unaveného, neustálými stresy zatíženého, organismu člověka.

Bahno významně ovlivňuje regeneraci pokožky, čistí ji do hloubky a tonizuje ji. Významně také stimuluje lymfatický systém a pomáhá tak zmírňovat projevy celulitidy a jiné nedokonalosti pokožky. Má zpevňující účinky, vyhlazuje a zjemňuje pleť a účinně bojuje proti vráskám. Odstraňuje z pokožky přebytečný maz i odumřelé kožní buňky a zanechává tak pokožku čistou, jasnou a svěží. Pomáhá také bojovat proti lupům, zlepšuje celkový stav pokožky hlavy a zpevňuje vlasové vlákno.

Aplikace ve formě tělových zábalů účinně zmírňuje ztuhlost kloubů i svalů, zlepšuje hybnost končetin a uvolňuje ztuhlost zad. Zábaly jsou proto vhodné například při chronických revmatických potížích, při rekonvalescenci po úrazech či po fyzické námaze a namožení svalů.