zdroj: pexels.com
Po dobu milionů let se život na Zemi vyvíjel pod stálým vlivem přirozeného slunečního záření. Sluneční světlo obsahuje vedle složky viditelného a infračerveného záření také množství UV záření, které je za poslední desetiletí velmi diskutovanou částí slunečního záření.
UV záření tvoří kolem 5 % ze slunečního záření a dělí se v závislosti na vlnové délce na krátké UV (UV-A), střední UV (UV-B) a dlouhé UV (UV-C) záření.
- Krátké UV (UV-A) je odpovědné za získání barvy po opalování (vyvolává zhnědnutí kůže a tvorbu melaninu).
- Střední UV (UV-B) aktivuje syntézu vitaminu D a vstřebávání vápníku a dalších minerálů, v přemíře způsobuje zčervenání kůže, poškození kůže, puchýře.
- Dlouhé UV (UV-C), z nějž většinu odfiltruje ozonová vrstva Země, zabíjí mikroby, bakterie a viry.
Proč se dnes slunce tolik obáváme a je tedy UV záření užitečné nebo škodlivé?
UV záření může pronikat až do hlubších vrstev pokožky a může ji poškodit, což se projevuje jako spálení kůže, a mohou z toho vyplynou i další problémy. Jak dlouho člověk může být na slunci a za jak dlouho se projeví příznaky spálení je velmi individuální! Závisí to na tloušťce a typu kůže a na tom, kolik ochranných pigmentů kůže obsahuje, proto ti, kteří mají bledší pokožku, se rychleji na slunci spálí. Ochranný vliv mají také další látky a to karotenoidy, které je možno dodávat pokožce i vnitřně, stravou.
Jestli má vaše kůže dostatek přirozených ochranných pigmentů, můžete si víc bez obav dopřát hřejivé sluneční paprsky. Je známo, že úměrný pobyt na slunci má příznivý vliv na zdraví. Jen si vzpomeňte na rčení "Kam nechodí slunce, tam chodí lékař", a ještě na přelomu 19. a 20. století až do 30. let 20.století byla v Evropě sluneční terapie (tzv. helioterapie) velmi populární a léčivé účinky slunce se přičítaly právě ultrafialovým paprskům. Avšak pozor přemíra slunění škodí a může vyvolat nejen popálení pokožky, ale i nebezpečná onemocnění. Proto těm, kteří na spálení trpí, doporučuji se pobytu na přímém slunci vyhnout, pobývat ve stínu, a v případě, kdy to není možné, chránit se primárně oděvem, případně přípravky, které jsou svým složením bezpečné.
Ochrana proti slunečním paprskům
- Vystavovat své obnažené tělo či části těla přímým slunečním paprskům co nejméně a když jsou paprsky nejsilnější, trávit čas ve stínu, zvlášť pokud máte citlivou pokožku a méně ochranných pigmentů.
- Chránit se před přímými slunečními paprsky a spálení pokožky oděvem, kloboukem.
- Použít ochranný opalovací prostředek s bezpečným složením.
Co je SPF a jak si vybrat mezi opalovacími prostředky?
SPF je zkratka pro Sun Protection Factor (ochranný sluneční faktor). Tuto ochranu v kosmetických přípravcích máme ze zákona povinně označenou jako SPF. Jde o číselný údaj stupně ochrany proti ultrafialovému (UV) záření po nanesení prostředku. Určitě jste se setkali u této zkratky s číslem, např. SPF 15. To znamená, pokud se na vaší pokožce sluněním projeví známky začervenání za 10 minut, tento opalovací prostředek s SPF 15 vám dovolí zůstat na slunci bez spálení 15 krát delší dobu, což znamená cca 150 minut (15 x 10 minut). Výběr opalovacích prostředků dle SPF je tedy individuální a záleží na přirozené ochraně vaší pokožky (na typu pokožky), na intenzitě slunečních paprsků a na množství použitého opalovacího prostředku.
Dva základní typy ochranných filtrů
Na trhu jsou opalovací prostředky, které obsahují různé ochranné filtry. Ty účinkují dvěma základními mechanismy.
Fyzikální princip
První je založen na fyzikálním principu, kde jsou použity látky, které při aplikaci na kůži dopadající záření odrážejí, rozptylují a částečně pohlcují. Je to jednoduchý způsob bariérové ochrany. K takovým látkám se řadí celkem bezpečné minerální UV filtry neboli mikropigmenty, jako je oxid titaničitý a zinečnatý. Jejich určitou nevýhodou může být pro někoho bílá stopa po nanesení a ne příliš snadné nanášení, na druhou stranu působí ihned po nanesení a jsou voděodolné.
Chemický princip
Druhý mechanismus ochranných filtrů je založen na chemickém principu. Nanesené látky reagují s kůží a vzniklé molekuly mají pohlcovat určitou vlnovou délku slunečního záření. Přitom se mění jejich vlastnosti a vznikají nové sloučeniny, které mohou vykazovat alergizující potenciál nebo mohou způsobit fototoxické reakce. Další nevýhodou může být i to, že jsou účinné až 20-30 min po nanesení.
A co rostlinné oleje na opalování?
Někdy se můžete dočíst, že některé z rostlinných olejů mohou chránit pokožku proti UV zářením. Pokud ovšem na obalu nedeklarují hodnotu SPF, neznamená to, že vás nemusí do určité míry ochránit, ale nemáte jistotu, jak moc. Pokud i přes to chcete sáhnout po této variantě, je na vás si ho otestovat s ohledem na typ vaší pokožky a délce a intenzitě slunění exponovaných částí vašeho těla.
Všeho s mírou
V určité míře a množství je UV záření zdravé, podporuje imunitní systém, aktivuje syntézu vitaminu D a má i léčivé schopnosti, avšak jeho přemíra může být škodlivá, proto je dobré, pro někoho nutné, chránit pokožku před spálením, nevystavovat obnaženou pokožku dlouhodobě přímým slunečním paprskům, dopřát jí odpočinku pod stínem (stromu nebo oděvu, klobouku) a v případě, kdy to není možné a vaše pokožka navíc patří z těch citlivých, zvolit pro ni ten vhodný opalovací prostředek dle vašich požadavků a možností. Jen pozor na jejich složení.