Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vitaminy v kosmetice

Vitaminy v kosmetice zdroj: shutterstock.com

Že jsou vitaminy zdravé v ovoci a zelenině, nejspíš všichni víme. Ale prospěšné jsou i jako součást pleťové kosmetiky, což nejspíš spousta z nás taky ví, ale není od věci si to trošku zrekapitulovat. Vitaminy v kosmetice je možné rozdělit na dvě základní skupiny. Ta první může být pro pleť v nesprávném dávkování až škodlivá, tyto vitaminy jsou potenciálně dráždivé a rozhodně byste měli být opatrní v jejich dávkování, pokud je používáte pro výrobu kosmetiky doma. Druhá skupina je víceméně neškodná a ohromí vás svými pozitivními účinky jak na pleť, tak i na vlasy. Víte, který vitamin do které skupiny patří?

Přejít na sekci článku:

Obecně o vitaminech v kosmetice

Obecně o vitaminech v kosmetice zdroj: shutterstock.com

Vitaminy mohou sloužit jako velmi účinná, efektivní a pomocná látka. Vyhlazují, podporují regeneraci, mají antioxidační nebo zvláčňující účinky. A v koupelně jsou tak opravdu vítané. To ale neznamená, že bychom je mohli používat bez omezení a že s nimi nejsou spojené žádné nevýhody. Jo, vitaminy jsou skvělé, ale rozhodně je nutné k nim přistupovat obezřetně.

Mezi nejčastěji používané vitaminy v kosmetice patří A, C, E a B5. A a C patří do skupiny pro kůži potenciálně nebezpečných látek. Je nebezpečné překračovat doporučené dávkování, jsou pro kůži dráždivé a mají nestabilní formu. Účinkují jako exfolianty a pomáhají sjednotit tón pleti. Oproti tomu E a B5 patří mezi stabilnější vitaminy, je možné je aplikovat na pokožku i v čisté formě, mají spíše regenerační a posilující účinky.

Pokud se tedy rozhodnete přidat vitaminy do své péče o pleť, tak pamatujte:

  • Čisté vitaminy je možné koupit v lékárně a přidat je do doma vyráběné kosmetiky. S áčkem a céčkem na to jděte opravdu opatrně, ale například éčko je možné používat i čisté.
  • Dodržujte doporučené dávkování v kosmetice, překročení limitů u vitaminu A nebo C může vést dokonce i k poškození pokožky.
  • Stejně tak tyto dva vitaminy mohou pokožku podráždit a narušit její přirozenou obrannou vrstvu, pokud máte citlivou pleť, tak vitaminovou péči dávkujte opatrně.
  • Vitaminy jsou nestabilní a je nutné je správně skladovat, vybírejte produkty, které mají neprůhledné pumpičkové balení bez přístupu vzduchu.
  • Vitaminy rychle ztrácejí svou účinnost, a tak si vitaminový krém neschovávejte na lepší časy, ale rychle ho spotřebujte.