Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Za exotikou: bio kosmetika v Moskvě

Za exotikou: bio kosmetika v Moskvě Přírodní kosmetika v Rusku, to je hlavně Natura Siberica a také produkty Tradiční ruské medicíny s rakytníkem, kustovnicí a nejrůznějšími rostlinnými oleji.
Lucie van Koten
4,0 5
2

Za exotikou: bio kosmetika v Moskvě zdroj: biooo.cz

Moskva nabízí velkou podívanou v mnoha směrech. Život tu teče v úplně jiném rytmu, lidé tu žijí úplně jinak, nicméně jejich touha po všem přírodním a bio je až fascinující. A jelikož je dobré sledovat trendy v zahraničí, vezmeme vás dneska po stopách přírodní ruské kosmetiky.

Tradiční ruská medicína je dobře známá věc, která se opírá o moudrost našich babiček. A ve velkém tu frčí ještě dneska. Takže pokud si tu založíte obchůdek s přírodní kosmetikou, budete mít narváno vždycky a to snad i v těch nejzapadlejších koutech Moskvy. Jak jinak si vysvětlit ten frmol v obchodech, kde konvenční kosmetiku jen tak nepotkáte. Jeden z nich je například Organic Shop.

Organic Shop má pobočky v každém větším nákupním centru i v samém srdci Moskvy. Obchůdky nebývají veliké, ale sortimentem předčí mnohé státy Evropy. Pravda je, že tu příliš zahraničních značek nepotkáte, zato objevíte desítky nových ruských menších značek, které jsou o to zajímavější.

Za exotikou: bio kosmetika v Moskvě

Typicky ruské obaly, typicky ruské bylinky, o nichž v Česku nemáme ani tušení a hlavně nepřeberné množství rostlinnných olejů, které v Rusku pořídíte o mnoho levněji než u nás (tedy bez bio certifikátu). Kyselina hyaluronová? Výtažky z Aloe vera? Nebo snad měsíček, heřmánek a pupalka? Ale kdepak. Momentálně jsou tu regály plné tělové a vlasové kosmetiky s rajčaty, s mrkví, s mlékem, s kávou, s kokosem, ale potkáte tu i peelingy s kustovnicí a oříšky. Prim hrají také mořské řasy, čokoláda, kaviár a hlavně rakytník. Netuším, zda jim podobnou zeleninovou kosmetiku můžeme závidět nebo zda jde jen o marketingový tah, nicméně zní to minimálně zdravě.

Jestli navíc milujete Naturu Sibericu, tak se připravte, že vám budou lézt oči z důlků. To, co známe my, to je jen lehký odvar toho, co na vás čeká v Rusku. Ono i to, co nám ukazovali na Biofachu v Německu byl jen malý střípek toho, co všechno Natura Siberica dokáže vyrobit.

Některé výrobky mají EcoCert (některé už méně pěkné složení) a najdete tu od levných produktů až po poměrně dražší a luxusní řady pleťové péče. Anti-age krémy Gold Caviar, Platinum Caviar a Expert Caviar mají být už samotnou špičkou celé značky.

Až sem novinky dorazí, určitě nás okouzlí jak jejich designové obaly, tak i plno druhů tělových mlék, krémů a peelingů. Co zaujalo mě osobně byl především třpytivý šampon s EcoCertem, co voněl po sladkých bonboncích Marshmallows.

Za exotikou: bio kosmetika v Moskvě

Pakliže zavítáte do některého z Organic Shop obchodu, budete mít pocit, že máte celou ruskou přírodu jako na dlani. Z německých a francouzských značek tu však najdete už jen výběr toho nejprodávanějšího. V malém množství jsem tu tak viděla Weledu, Laveru, Logonu, tady ale k českým cenám musíme připočíst ještě tak dvě tři stovky navíc a dostaneme se k cenám ruským. V případě Dessert Essence je to ještě o krapet více.

Po toulkách Moskvou však narazíte i na plno mini „budek“, které vypadají jako malá trafika, avšak místo novin a cigaret nabízejí přírodní kosmetiku a lehce alternativní výrobky. Za výlohou objevíte samozřejmě nejrůznější druhy rostlinných olejů, přírodní kosmetiky, medových výrobků, přípravků na klouby, ale třeba i těhotenské testy a vitaminy. Jednoduše vystoupíte z metra a můžete zvesela nakupovat takřka cokoli. Výrobky se však nedají moc prostudovat, jelikož vám je paní podá pod malým sklem jako noviny, ale pokud víte, co chcete, je to poměrně rychlá záchrana.

Za exotikou: bio kosmetika v Moskvě

Jedinou nevýhodou je, že tu objevíte všechno, tedy vedle čisté kosmetiky i běžnou konvenční kosmetiku nebo „přírodní“ výrobky narvané parafínem.

Suma summárum

Je to trošku jiný svět o trošku jiných ingrediencích. V malém množství jsem našla něco z bio kosmetiky i ve větších drogeriích, spíše je ale potřeba hledat obchody přímo na to zaměřené.

A zatímco tělové, pleťové a vlasové kosmetiky je tu nepřeberné množství, čistá bio dekorativka už je problém. Narazila jsem jen na pár kousků, většinou jen na to nejzákladnější v těch nejméně nápadných barvách. Make-upy, pudry, stíny a rudé rtěnky bych si tu vybírala těžko. Chybí mi tu taky levná tuhá mýdla, sprchové oleje, suché šampony a například větší výběr zubních past.

Výběr je tu opravdu veliký. Je jen potřeba dobře kontrolovat etikety a certifikáty, jelikož to, co se na první pohled může zdát čistě přírodní, může být krásně ovoněno syntetickou vůní či hojně podpořeno silikony.