Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Barvy na vlasy bez amoniaku

Barvy na vlasy bez amoniaku Jestli hledáte barvy na vlasy bez amoniaku, sáhněte po semi přírodních barvách s rostlinnými výtažky, nebo po čistých bylinných s obsahem henny.
Viktorie Kalinová
5,0 5
5

Barvy na vlasy bez amoniaku zdroj: shutterstock.com

Barvení vlasů je jedna z kosmetických záležitostí, která je úplně napříč věkovými kategoriemi. Barvíme se v mládí, abychom experimentovaly, ve středním věku, abychom podtrhly svůj osobitý styl a šarm, ve stáří, abychom zakryly šediny…. A právě kvůli té frekvenci bychom měly být na barvy na vlasy možná opatrnější než na zbytek našeho kosmetického arzenálu. Konvenční barvy na vlasy totiž nejsou při bližším pohledu nic pěkného a často ani barvy bez amoniaku nenabídnou to, co potřebujeme. Jaké ale máme možnosti v případě, že se chceme chemii vyhnout?

Semi-přírodní barvy bez amoniaku

Pokud se nedokážeme vzdát komfortu, kterým je zesvětlení o několik tónů, platinová blond, zářivá červená nebo 100% zakrytí šedin při první aplikaci, řešení je sáhnout po barvách, které sice nejsou beze zbytku jen rostlinné, ale představují velmi dobrou a šetrnou alternativu barev konvenčních. Značky jako Naturtint, HairWonder nebo Henna Plus sice chemické složky obsahují, ale v daleko menší míře a jsou nabité regeneračními výtažky, díky kterým je pokožka vyživená, ošetřená a chráněná. Nicméně i v případě těchto barev je třeba si dobře prostudovat složení. Pokud netrpíte žádnou alergií a snášíte dobře konvenční barvení, nemáte se čeho obávat, vaše vlasy vám ještě poděkují. Pokud na konvenční barvy reagujete špatně, tak tady se vám nabízí možná alternativa, většina alergiků se může tady zastavit. Ale pokud přece jen máte problémy výraznější nebo prostě jen chcete absolutně čistou přírodu, tak pokračujte dále.

Čistě rostlinné barvy

Nejen bez amoniaku, ale bez všeho :-) Čistě přírodní barvy jsou skutečně jen namleté rostliny ve formě buď prášku, nebo krému. Rozdíl mezi čistě rostlinnou barvou a barvou na chemické bázi je v tom, jakým způsobem se chová k vlasu. Zatímco chemická barva vlas naruší, aby barevné pigmenty mohly proniknout dovnitř a díky tomu dokáže vytvořit výrazný barevný rozdíl, tak rostlinná barva vlas pouze obalí a vytvoří na něm barevnou vrstvu. Z čehož logicky plynou jistá omezení - výsledek bude záležet na individuální struktuře a barvě vlasů, barevná škála je omezena spíše na tónování než nějaké dramatické změny a barvení šedin je trochu složitější, případně s mírně nejistým výsledkem.

Ale každá mince má dvě strany. Čistě rostlinné barvy mají totiž jednu výhodu, kterou jim žádná chemie nesebere - barva je až jejich druhotným efektem, tím primárním je regenerace jak vlasů, tak pokožky. Pokožka není vystavena absolutně žádné nevhodné látce, není tedy třeba nic chránit nebo napravovat a jedná se o čirý benefit. Vlas obalený barevnou vrstvou je nejen na pohled, ale i na omak silnější, zregenerovaný a odolnější vůči vnějším vlivům. Není výjimkou, že vlasy začnou růst rychleji, přestanou padat a celkově se zlepší jejich kvalita. Navíc u čistě přírodních barev na vlasy nejsme omezeni nějakou doporučenou frekvencí barvení - až na mírně vysušující efekt, který může mít čistá henna, jsou tyto barvy spíše péčí, takže si je můžeme dopřávat téměř dle libosti.

A jak je to s odstíny? Je pravda, že často obávaná henna je součástí valné většiny z nich. Prostě proto, že má ze všech rostlin nejsilnější schopnost vlas obalit a jakákoliv směs, která hennu obsahuje, pak bude na vlasech lépe držet. To ale neznamená, že pokud nechcete mít hlavu jak Pippi Dlouhá punčocha, tak máte smůlu. Většina značek vám nabídne daleko širší škálu odstínů od zlaté blond až po černou. Výrazně zesvětlit ale příroda nedovede. Doslova vyžrat z vlasů jejich přirozený pigment, na to opravdu potřebujete o dost těžší kalibr než jsou rostliny.

A šediny? Když pomineme, že většinou šediny sluší nejen mužům, tak ani tady to není ztracené. Některé přírodní barvy to zvládnou i napoprvé (vyzkoušejte třeba značku Cosm´etika), ale jistotou je takzvané dvoufázové barvení. Napřed obarvíme čistou hennou a až pak na ni barevný odstín podle naší volby.