Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lupy

Lupy Lupy jsou na první pohled kosmetickým problémem, ale mohou se rozrůst do daleko horších rozměrů.
Martina Koubová
5,0 5
3

Lupy zdroj: shutterstock.com

Lupy jsou především estetickým problémem, alespoň na to poukazuje většina reklam. Ale přináší s sebou i spoustu fyzických problémů, které sice nejsou až tak závažné, ale o to více nepříjemné. Intenzivní svědění pokožky hlavy, nadměrné olupování pokožky, … navíc tyto problémy mohou snadno přerůst v dermatitidu či ekzém. Je proto důležité zaměřit se na vlasovou péči o trochu intenzivněji a raději zvolit jemnější produkty, někdy i kousky z dětské péče, a obrnit se dávkou trpělivosti, protože lupy nejsou jen krátkodobou záležitostí.

Přejít na sekci článku:

Co lupy způsobuje?

Co lupy způsobuje? zdroj: shutterstock.com

Lupy jsou de facto šupinky suché zrohovatělé kůže, která se nadměrně odlupuje. Tento stav může mít na svědomí špatná životospráva (nedostatek vitaminu E, zinku), jednostranná strava a s ní související nezdravá pokožka, ale i roční období (zima a chladnější části roku, kdy nosíme teplé pokrývky hlavy, jsou pro kvalitu a zdraví vlasů všeobecně horší), špatně zvolená agresivní vlasová kosmetika či nedostatečné vymývání vlasových produktů a také časté mytí vlasů. Pokud budeme svědění vlasové pokožky ignorovat, mohou tyto nepříjemné pocity přejít až v závažnější problémy jako jsou kožní vyrážky, ekzémy či dermatitida.

Při nadměrném výskytu lupů jsou nejčastěji na vině nevhodné pečující produkty. Na lupy většinou trpí lidé, kteří mají zároveň problémy s mastnými vlasy. Používají šampony s vysušujícími složkami a chemickými tenzidy, které mají za úkol vysušit mastnou vlasovou pokožku. A také že vysuší, ale tak dokonale, že se je kůže podrážděná, svědí a mastí se ještě víc. Vítejte v začarovaném kruhu. Pokud prvotní svědění kůže není vyslyšeno, objeví se lupy, zarudlá kůže, pálení a další příjemné příznaky.

Ale ani pokud sáhnete po přírodní kosmetice, nemusíte mít stoprocentně vyhráno. Rostlinné tenzidy jsou sice mnohem jemnější a šetrnější, na druhou stranu, zmýdelněný kokosový olej může pokožku hlavy vysušit a podráždit podobně, jako jeho chemický kolega. Pokud víte, že je vaše vlasová pokožka náchylná ke tvorbě lupů, nejlepší je si složení vlasové kosmetiky hlídat a případně produkty alespoň pravidelně střídat.

Související produkt
Tekuté universální mýdlo ALL-ONE!, Teatree 60 ml
Dr. Bronner's / 117 Kč
Univerzální mýdlo s výtažkem z čajovníku má svěží vůni a je výborné jak v péči o tělo, tak při úklidu domácnosti. Lze ho použít na 18 způsobů a oceníte ho i při cestování.
Detail produktu