Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lupy

5.0 5
3

Lupy zdroj: shutterstock.com

Lupy jsou především estetickým problémem, alespoň na to poukazuje většina reklam. Ale přináší s sebou i spoustu fyzických problémů, které sice nejsou až tak závažné, ale o to více nepříjemné. Intenzivní svědění pokožky hlavy, nadměrné olupování pokožky, … navíc tyto problémy mohou snadno přerůst v dermatitidu či ekzém. Je proto důležité zaměřit se na vlasovou péči o trochu intenzivněji a raději zvolit jemnější produkty, někdy i kousky z dětské péče, a obrnit se dávkou trpělivosti, protože lupy nejsou jen krátkodobou záležitostí.

Přejít na sekci článku:

Co lupy způsobuje?

Co lupy způsobuje? zdroj: shutterstock.com

Lupy jsou de facto šupinky suché zrohovatělé kůže, která se nadměrně odlupuje. Tento stav může mít na svědomí špatná životospráva (nedostatek vitaminu E, zinku), jednostranná strava a s ní související nezdravá pokožka, ale i roční období (zima a chladnější části roku, kdy nosíme teplé pokrývky hlavy, jsou pro kvalitu a zdraví vlasů všeobecně horší), špatně zvolená agresivní vlasová kosmetika či nedostatečné vymývání vlasových produktů a také časté mytí vlasů. Pokud budeme svědění vlasové pokožky ignorovat, mohou tyto nepříjemné pocity přejít až v závažnější problémy jako jsou kožní vyrážky, ekzémy či dermatitida.

Při nadměrném výskytu lupů jsou nejčastěji na vině nevhodné pečující produkty. Na lupy většinou trpí lidé, kteří mají zároveň problémy s mastnými vlasy. Používají šampony s vysušujícími složkami a chemickými tenzidy, které mají za úkol vysušit mastnou vlasovou pokožku. A také že vysuší, ale tak dokonale, že se je kůže podrážděná, svědí a mastí se ještě víc. Vítejte v začarovaném kruhu. Pokud prvotní svědění kůže není vyslyšeno, objeví se lupy, zarudlá kůže, pálení a další příjemné příznaky.

Ale ani pokud sáhnete po přírodní kosmetice, nemusíte mít stoprocentně vyhráno. Rostlinné tenzidy jsou sice mnohem jemnější a šetrnější, na druhou stranu, zmýdelněný kokosový olej může pokožku hlavy vysušit a podráždit podobně, jako jeho chemický kolega. Pokud víte, že je vaše vlasová pokožka náchylná ke tvorbě lupů, nejlepší je si složení vlasové kosmetiky hlídat a případně produkty alespoň pravidelně střídat.

Související produkt
Tekuté universální mýdlo ALL-ONE!, Teatree 60 ml
Dr. Bronner's / 110 Kč
Univerzální mýdlo s výtažkem z čajovníku má svěží vůni a je výborné jak v péči o tělo, tak při úklidu domácnosti. Lze ho použít na 18 způsobů a oceníte ho i při cestování.
Detail produktu