Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Máte kudrnaté nebo vlnité vlasy? Tohle byste měli vědět!

zdroj: shutterstock

Nádherné kudrnaté či vlnité vlasy jsou zdrojem obdivu, ale mohou být i výzvou, pokud se jim nevěnuje správná péče. Styling, hydratace a ochrana jsou klíčové faktory, které pomáhají udržet vlasů zdravé, definované a plné života. Přinášíme vám tedy několik užitečných tipů, jak se starat o kudrnaté vlasy a podpořit jejich přirozený vzhled.

Mytí

Při péči o kudrnaté nebo vlnité vlasy je klíčové, vybrat si správný šampon a kondicionér. Důležité je, zvolit si výrobky speciálně pro tento typ vlasů, protože ty obsahují hydratační složky, jako je například kokosový olej nebo aloe vera. Tyto složky pomáhají udržovat vlasy hydratované a minimalizují jejich vysoušení. Pamatujte, že častým mytím vlasů se odstraňují jejich přirozené oleje, které jsou důležité pro zachování vlhkosti v kudrnatých vlasech. Proto je doporučeno mýt vlasy šamponem méně často, ideálně tak 2x týdně. Mytí vlasů každý den rozhodně dobrý nápad není. Vlasy pak zareagují tím, že se vám budou mastit naopak víc.

Hydratace

Vlnité vlasy mají tendenci být suché a náchylné k lámání. Pravidelná hydratace je zásadní pro udržení jejich zdravého vzhledu a definice kudrlin. Používání intenzivních hydratačních masek a kondicionérů je proto záhodno zařadit do své vlasové rutiny. Vyberte si výrobky, které mají vyšší obsah hydratačních složek, jako jsou například jojobový olej, avokádový olej nebo med. Tyto složky pronikají do vlasů, hydratují je a zabraňují jejich vysušování. Nicméně nemusíte samozřejmě zůstat u kupovaných produktů, spousta vyživujících směsí se dá připravit z ingrediencí, které má většina z nás doma. Třeba takové avokádo, med, banán, žloutek nebo olivový olej jsou hotové zázraky! Dále můžete jednou za několik mytí použít i hloubkovou hydratační léčbu nebo olejová séra pro dodání extra výživy a ochrany.

Hřeben nebo nic

Vlnité vlasy mají tendenci se zamotávat a lámat, proto je důležité vybrat správný nástroj pro rozčesávání. Doporučuje se používat hřeben s širokými zuby nebo prsty, rozhodně ne kartáč. Tímto způsobem minimalizujete poškození vlasů, zachováte přirozený tvar vašich kudrlinek a po rozčesání nebudete mít na hlavě afro. Z vlastních zkušeností můžeme konstatovat, že důkladné pročesávání od kořínků ke konečkům rozhodně není každý den potřeba. Je samozřejmě důležité, aby se vlasy důkladně rozčesaly po umytí - nejlépe ještě jako mokré, aby se následně hřebenem nenarušovala přirozená textura kudrlin. Mezi mytími pak doporučujeme používat právě hřeben se širokými zuby nebo zmiňované prsty. Lidé s rovnými vlasy se asi podiví, ale kudrnatým slečnám to opravdu často bohatě stačí.

Styling s minimem tepla

Další tip, konkrétně pro zvýraznění kudrlin bez použití tepla, je sáhnout po nějakém "speciálním" produktu. Vybrat si můžete mezi stylingovou pěnou, krémem, mlékem nebo různými balzámy a gely, co komu vyhovuje. Krom již zmíněných se pro styling vlasů používá i slaná voda, která má na vlasy i pokožku hlavy spoustu blahodárných účinků. Použití každého produktu se může trochu lišit, ale většinou je to buď, a nebo: buď se produkt aplikuje do vlhkých vlasů, promačká a nechá uschnout, nebo se nanáší do již usušených vlasů. Prvním způsobem můžete více podpořit zakroucení vlasů při jejich schnutí, druhý způsob vlny spíše fixuje a doupravuje. Kudrnaté vlasy jsou mnohem náchylnější k poškození při častém používání tepla. Proto se, pokud možno, vyhněte žehličkám na vlasy, kulmám nebo fénům s vysokým stupněm horkého vzduchu. Místo toho zvolte přirozené metody tvarování vlasů. Pokud chcete něco jiného, třeba nějaký jiný tvar vln nebo kudrlin, než kterým od přírody disponujete, můžete vyzkoušet různé způsoby zaplétání či natáčení lehce navlhčených vlasů a následné nechání je uschnout přirozenou cestou. Pokud je ale nezbytné použít teplo, aplikujte na vlasy kvalitní tepelnou ochranu, která minimalizuje poškození vlasů.