Přejít na sekci článku:
Není henna jako henna, občas to je třeba senna
zdroj: shutterstock.com
Ta pravá henna se správně jmenuje Lawsonia Inermis. Je to rostlinka, která se využívala pro barvení vlasů už ve starodávném Egyptě. Tato henna má jedinou barvu a to červenou, výsledný odstín samozřejmě závisí na vaší přirozené barvě vlasů. Henna vlasům dodá jedinečné ohnivé odlesky, světlé vlasy zbarví červeně, tmavším hnědým dodá mahagonový nádech, černé vlasy spíše jen lehce oživí červenými odlesky.
Další významnou rostlinou je senna neboli Cassia Obovata, která bývá často označována jako bezbarvá henna. Tato henna je doporučována i pro světlé nebo chemicky barvené vlasy jako vyživující maska, nemění totiž výsledný odstín vlasů, ale dodává jim lesk a hebkost. Pravdou je, že senna vlasy mírně natónuje, její barva ve vlasech je zlatavá. Na tmavých vlasech se to ovšem ukáže pouze jako odlesk, v blond vlasech pouze jako lehký tón barvy. Pokud se senna přidá do henny, má schopnost utlumit tradiční červenou, dodá jí zlatavé až popelavé odlesky a jemně červenou stáhne do studených tónů (nebo se o to minimálně pokusí).
Indigo neboli Indigofera je přírodním černým barvivem. Indigo je ve vlasech výrazně studené, ve své největší síle je až modročerné. Velkou nevýhodou indiga je oproti henně to, že se z vlasů velmi rychle vymývá a jeho barva po několika umytí šamponem slábne. Pokud indigo smícháme s čistou hennou, tak henně dodá studený lesk a víceméně hnědou barvu, záleží samozřejmě na poměru, v jakém obě rostliny smícháme.
Kombinací těchto tří bylinek a dalších přísad je možné vykouzlit různé odstíny henny, od jahodově červené přes špinavou blond až po modročernou nebo čokoládově hnědou. Výsledek na vlasech je ovšem silně individuální.