Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak si vybrat tu pravou vůni

Jak si vybrat tu pravou vůni Znáte rozdíly mezi parfémy a toaletními vodami? Víte, proč jsou parfémy výrazně dražší? A umíte si vybrat tu nejvhodnější vůni pro vás?
Marcela Fröhlichová
3,8 5
4

Jak si vybrat tu pravou vůni zdroj: istockphoto.com

Vůně je přesně ta esence, pomocí které vyjádříte vaši osobnost naprosto beze slov. Je to ta éterická neviditelná část vašeho já, která promlouvá k jiným smyslům než jen prvoplánově k očím. Výběru správné vůně by žena měla věnovat dostatek času. S tou správnou vůní totiž strávíte celý den a také ji budete sdílet s ostatními. Vůně má pouze dokreslit váš dokonalý obraz, nikoliv mluvit za vás. Vůni by měl cítit ten, kdo se k vám více přiblíží, neměla by vaši osobu předbíhat.

Výhody přírodních vůní

Proč si vybrat zrovna z přírodních vůní, to je klíčová otázka. Citlivost naší pokožky se bohužel zhoršuje, přibývají alergie i v dospělosti, naše tělo se čím dál víc brání umělým ingrediencím, kterými nás chemický průmysl zásoboval několik desetiletí. Pokud patříte mezi citlivější jedince, ale nejste alergičtí na esenciální oleje, může být pro pokožku těla přírodní vůně tou správnou volbou. Nemusíte se vzdát voňavé esence, i když máte citlivější pokožku, prostě ji aplikujte na oblečení namísto pokožky. Přírodní vůně často zároveň využívají i aromaterapeutické účinky esenciálních olejů, takže nelibí jen čichovým buňkám, ale takové ideálně zvolená vůně dokáže zharmonizovat i psychiku.

Druhy přírodních vůní

V základě můžeme rozdělit vůně na svěží a citrusové, kde základ tvoří bergamot či citrusy. U květinových vůní v základu najdete často královnu květin růži nebo jasmín, kosatec, fialky a orchidej. Těžší orientální mají hřejivé srdce díky vanilce, pačuli a ylang-ylangu. A poslední kořeněné a dřevité vůně (tzv. chypre) tvoří především santalové, cedrové či růžové dřevo anebo vetiver. Záleží čistě na vašem temperamentu, jakou vůni si vyberete. Rozhodující je také, vybíráte-li vůni pro ženu či muže. Při výběru vůně se řiďte nejen vaším nosem, ale také hlavou a zkoušejte vůně raději několikrát - zvlášť na testovacím papírku, který vám napoví, jestli je to vůbec vůně, o které jste ochotna uvažovat. Dále musíte vzít v potaz právě vaši pokožku a individuální chemické složení. Vůně, kterou vám doporučuje vaše kamarádka, může nádherně vonět na ní, ale na vás se může rozložit do páchnoucího odéru.

Jak si vybrat tu pravou vůni

Proč jsou parfémy tak drahé?

Parfém patří do vyšší cenové kategorie, kdy se ale vyplatí nešetřit a zainvestovat do poctivého parfému z kvalitních ingrediencí. Tato kvalita vám zajistí, že parfém bude mít nejen stabilní vůni i výdrž, ale také že jím nebude vonět každá druhá žena v metru. U vůně je právě výjimečnost vyvažována zlatem. Parfémářské domy to moc dobře vědí a dokáží namíchat neotřelou a originální vůni, zkombinovat zajímavé ingredience, ale vy musíte počítat s větší investicí, která se ovšem ve finále vyplatí.

Síla vůně

Další otázkou, kterou žena či muž řeší při koupi kvalitní vůně, je také mimo jiné síla vůně, anebo by ji řešit měli. Síla vůně je odstupňována tak, že nejméně vydrží tzv. kolínská - obsahuje nejvíce těkavého alkoholu a menší koncentraci vůně. Nejběžnější je toaletní voda, která v síle zastává takový ten střed. Toaletní voda s kvalitními ingrediencemi ale může vydržet také dlouho a vytrácí se postupně. Pak už je jen silná parfémová voda neboli parfém. Koncentraci vůně samozřejmě většinou odpovídá i cena. Takže levněji koupíte toaletní vodu a dráž parfémovanou vodu či parfém. Samozřejmě koncentraci odpovídá i dávkování, vyvarujte se “polévat” parfémem od hlavy až k patě - vy už budete časem imunní a vlastní vůni parfému nebudete vnímat, ale silný parfém může obtěžovat okolí. Ono totiž platí, že cena parfému je sice vysoká, protože je také vysoká koncentrace vůně, měly bychom ho proto používat s citem a jen pár kapek.

Deodorant jako doplněk vůně

Samotnou kategorií jsou přírodní deodoranty, které primárně neslouží k zahalení se do nádherné vůně, ale k tomu, abychom se potili bez zápachu a ideálně pocení trochu eliminovali. Aplikují se přímo v podpaží, kde se prostě potíme nejvíce. Vhodné je kombinovat přírodní deodorant a parfém či toaletní vodu tak, aby se nám vůně navzájem netloukly. Mezi takové nejúčinnější, bezpečné a omezující pocení patří tzv. kamence neboli solné krystaly, které přirozeně neobsahují žádnou parfemaci, ale díky jejich antibakteriálním účinkům tak zamezují nepříjemnému pachu.

Přejeme vám šťastnou ruku a příjemně strávené chvíle při výběru toho pravého - parfému. Následujte svůj nos i srdce, protože vůně bude váš nejbližší partner každý den.