Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Proč si vybrat přírodní parfém?

Proč si vybrat přírodní parfém? Potřebujete nový parfém? Než koupíte nějaký z konvenčního obchodu, mrkněte se s námi nejprve na jeho složení a pořiďte si raději nějaký kvalitní přírodní parfém.
Pavlína Klaudová
4,4 5
8

zdroj:

Parfém je něco, bez čeho se prostě neobejdeme. Vůně tvoří naše nálady a vzpomínky. Stella McCartney v jednom rozhovoru řekla, že si i po čtyřiceti letech vybavuje vůni, kterou používala její maminka, a podle ní tvořila svoje parfémy. Vůně nám dávají křídla, oslavují radost i bolest, konejší i povzbuzují, nastavují nám meditační zrcadlo. Svět vůní je prakticky neomezený. Stačí si jen najít tu správnou, která nám sedne.

Není parfém jako parfém

Všeobecně vnímáme parfémy jen jako něco, co nám má vonět a u jehož ceny se nám nebo našim partnerům protočí panenky. S nástupem různých chemikálií do našeho života jsme totiž pozbyli určitou část čichu. Zvykli jsme si na umělé vůně a příroda nám přestala vonět. Snažíme se v parfumerii ulovit nejnovější variantu oblíbené vůně, šetříme na ni třeba půl roku, abychom si ji mohli dovolit. Nebo čekáme na Vánoce či jinou významnou příležitost, abychom si o ni mohli říct někomu jinému.

Když se zeptáte někoho, kdo se snaží o non toxic život, jak řeší parfémy, nejčastěji se dozvíte: „Víš, to je asi to nejhorší, já mám jinak všechno non toxic, ale parfému se ne a ne zbavit.“ I když si na sebe denně nanášíme neuvěřitelné množství syntetických chemikálií (kterých může obsahovat klasický parfém až 500), nejvíce z nich na nás číhá právě ve vůních. Například v takové běžné pánské toaletní vodě můžete najít všeobecně známá a diskutovaná azobarviva. Ne náhodou jsou parfémy uváděné jako nejčastější kosmetický produkt, způsobující alergické reakce.

V Evropské unii se můžeme setkat s tabulkou 26 nejčastějších alergenů, mezi kterými najdeme i vonné komponenty éterických olejů. Je tomu tak proto, že se pod tímto názvem skrývají jejich chemické náhražky, které se v parfemářství používají v množství více než obrovském. Sice zahrnují i několik příkladů používání náhražkových chemikálií z důvodů etických (původní látka pochází ze zvířat), ale hlavní důvod, proč se s nimi pracuje, je ekonomický. Takže když dáte za parfém několik tisíc, kupujete značku, ne obsah, který se nijak dramaticky neliší od levné vůně z tržnice.

Co lze nalézt v parfémech a jak to působí?

Podívejme se na malý rozbor jednoho nejmenovaného parfému:
Alcohol denat, aqua (voda), parfum (syntetická parfemace, nejčastější alergenní složka v kosmetice), Buthylphenyl Methylpropional neboli Lilial (velmi častý alergen, hormonální disruptor), Hydroxycironellal (vysoké riziko alergické reakce, hormonální disruptor), Hexyl Cinnamal (syntetická verze, alergen), Linalool Cinnamal (syntetická verze, alergen), Alpha-Isomethyl ionene (ekotoxin, alergen, orgánový toxin), Limonene (syntetická verze, alergen), Coumarin (syntetická verze, alergen), Propylene glycol (syntetický, kožní dráždič), Geraniol (syntetická verze, alergen), Farnesol (syntetická varianta, dráždí kůži), Acrylates/Pctylacrilamide copolymer (filmotvorné činidlo), Hydrolyzed jojoba esters (bezpečný přírodní stabilizátor), GREEN no. 4 (CL 61570) (zelené azobarvivo, s nízkou nebezpečností), YELLOW 5 (CL 19140) neboli tatrazin (alergen, způsobuje hyperaktivitu), RED NO.4 (CL 14700) monoazobarvivo s nízkou nebezpečností, VIOLET NO 2 (CL 60730) bavivo s nízkou nebezpečností.

To znamená, že v klasickém parfému je pouze jedna složka přírodního původu, která nevykazuje riziko pro uživatele. Chemické napodobeniny, byť se stejným názvem jako přírodní složky, mají úplně jiné vlastnosti. Proto u nich také lze najít různorodé bezpečnostní hodnocení. Pokud si chcete být stoprocentně jistí, že je v produktu obsažena složka přírodního původu, je potřeba kupovat kosmetiku s bio certifikacemi. U nich jsou totiž parfemační činidla na bázi ropy (ano, náhražky přírodních vonných komponentů jsou produkty petrochemického průmyslu) zakázány používat.

Kromě alergických reakcí stojí tyto složky z umělých parfému za rozšířeným vznikem kontaktní dermatitidy a jiných kožních onemocnění. Neutěšený nárůst kožních problémů se řeší ve spojení se syntetickými vonnými komponenty všeobecně. Jsou totiž vůbec nejrozšířenější složkou v kosmetickém a drogistickém průmyslu. Proto se hlavní zájem orgánů určujících legislativní změny v kosmetice přesunul právě na ně a postupně se řeší omezování jejich používání. V současné době jsou povoleny limity pro vonné komponenty, které jsou zmiňovány jako alergeny 0,01 % v bezoplachových přípravcích a max. 0,1 % v přípravcích, které se oplachují. Toto procentuální zastoupení je považováno za bezpečné pro spotřebitele, ale i přesto představuje zdravotní rizika pro citlivé osoby.

S větší pečlivostí zkoumání látek používaných v kosmetice se čím dál více zpřísňuje jejich hodnocení a následné překategorizování. Typickým příkladem může být Methylchloroisothiazolinone. Ten byl do nedávna považován za bezpečnou látku, která byla velice rozšířená a používala se hlavně jako součást čisticích prostředků, barev na vlasy a některých dalších kosmetických produktů. Ukázalo se ale, že může způsobovat kontaktní dermatitidu. V současné době se diskutuje o zákazu mnoha dalších kosmetických komponentů včetně rozšířeně používaných syntetických vonných látek.

Jak si Biooo ženy vybírají přírodní parfém?

1) Vůně
Samozřejmě chceme, abychom hezky voněly. To máme všechny společné. Každá posloucháme svoje čichové buňky, reagujeme na nálady, které v nás vůně vyvolají. Jsme prostě úplně stejné jako další ženy po celém světě. Jen se nám trošku upravilo vnímání vůní po tom, co jsme se vzdaly umělých parfemací. Vlastními vícerými pokusy jsme zjistily, že nám už konvenční parfémy nevoní a připadají nám příliš agresivní. Také jsme si uvědomily, že máme daleko menší sklony k převoněnosti, než když jsme jely na vlně kosmetického mainstreamu. Mnoho z nás a našich přátel, u kterých se objevily alergické reakce na vonné komponenty, zjistilo, že s čistě přírodními vůněmi tento problém nemáme.

2) Konzistence
Pokud chcete přejít na přírodu, máte tři možnosti volby. Můžete sáhnout po parfému s obsahem alkoholu, olejovém parfému anebo tuhém parfému. Pro ty, kteří s přírodními parfémy začínají, je nejlepší zvolit alkoholovou variantu. Jsou nejblíže parfémům, na které jste byli doposud zvyklí, nemusíte do nich sahat, jen je třeba počítat s tím, že nevoní tak intenzivně jako ty, které máte dosud doma na poličce.

Pokud chcete „něco víc“, což je prakticky zásadní zlom ve výběru přírodních parfémů, začnete pomalu, ale jistě mrkat po olejových a tuhých variantách. Je to logické, chcete přece to nejlepší a cena je velmi blízko té, na kterou jste byli zvyklí z parfumerie. Jenže tady dostanete opravdu kvalitní produkt. Olejové parfémy jsou také intenzivnější, pracují v harmonickém spojení s esenciálními oleji, ale mohou být problematičtější, co se týče nanášení. Pokud ale chcete něco luxusnějšího a nemáte rádi vůně na alkoholové bázi, jsou těmi pravými do vaší kabelky.

3) Aromaterapeutické účinky
Vaše osobní vůně nemusí být jenom příjemná, ale také vám může nabídnout něco víc. Zajímáte-li se o účinky aromapsychologie a olfactothérapie, začnete vidět jiný rozměr voňavých lahviček. Začnete si víc hrát, začnete zjišťovat, jak vlastně fungují tradiční aromatické molekuly v éterických olejích a zkoušet, co to s vámi dělá, pokud jim otevřete dveře do složení vašeho parfému. Naučíte se vnímat rozdíly v chování vůní, jejich vlastní nálady, to, jak dokáží pracovat s vaší psychikou, snižovat bolest, navodit meditační atmosféru nebo třeba pomoci ženě při projevech premenstruačního syndromu.