zdroj: biooo.cz
Běžně používám DIY deodorant z kokosového oleje, sody a kapky tea tree oleje a perfektně funguje. Toto léto bylo ale i na něj přece jen trochu těžký kalibr. Proto jsem se rozhodla zkusit i jinou alternativu. Deodorant Salt of the Earth Pure Aura od Crystal Spring při výběru zabodoval svým krásným, vyloženě holčičím obalem, který neudělá ostudu ani na poličce v koupelně vedle jeho mužského protějšku.
Tekutý deodorant mě zaujal svým praktickým sprejovým dávkovačem. Klasický solný krystal jsem už měla, a i když fungoval bezvadně, jeho aplikace nebyla moc uživatelsky příjemná. Kromě toho deodorant na obalu prohlašuje, že není testovaný na zvířatech, je vhodný pro vegetariány či vegany a také slibuje dlouhou výdrž. Ty první dvě prohlášení jim i přes chybějící certifikát se skákajícím králíčkem vzhledem k názvu společnosti i produktu a celkové firemní filozofii budu věřit ☺ a to poslední jsem podrobila pořádnému testování. Jak to dopadlo?
Nejprve se však ještě pojďme podívat na zoubek složení:
- Základ deodorantu ve spreji tvoří potassium alum neboli kamenec, který je navzdory svému laboratorně znějícímu názvu, přírodní solný krystal vyskytující se v zemské kůře. Na rozdíl od jeho chemických sester, sloučenin hliníku a zinku, má větší molekuly, takže se nevstřebává do organismu, neucpává póry a nebrání přirozené detoxikaci organismu potem. Póry však trochu stáhne a zabrání nadměrnému pocení. Navíc vytvoří na pokožce tenkou dezinfekční vrstvičku, která zabraňuje výskytu a množení bakterií rozkládajících pot a tím eliminuje i vznik zápachu. O jeho neškodnosti může svědčit i fakt, že se v ajurvédě a čínské medicíně používá i pro vnitřní užití.
- Další vynikající účinnou látkou je šťáva z Aloe vera, která výborně hydratuje, detoxikuje a také ochlazuje.
- Extrakt ze zimolezu taktéž disponuje vynikajícími chladivými a uklidňujícími účinky.
- Kyselina anýzová – látka přirozeně se vyskytující v anýzu nebo indické bazalce.
- Kyselina citronová – taktéž neškodná látka, vyskytující se jak jinak než v citronech ☺. Má konzervační účinek.
- Linalool, Limonene, Geraniol a Citronellol jsou obsaženy v esenciálních olejích destilovaných z rostlinných silic. Starají se o příjemnou vůni deodorantu.
- Ani ostatních látek ve složení se nemusíte bát. Polyglyceryl -10 Laurate a Sclerotium Gum jsou deriváty přírodních látek.
Není tedy divu, že za takové vzorné složení získal deodorant od Crystal Spring hned dvě ocenění – jedno od Freefrom Skincare Award, soutěže která oceňuje potraviny a kosmetiku bez obsahu zdraví škodlivých látek. Tady se umístil celkově na druhém místě. V soutěži časopisu Health Food Bussines jej čtenáři zvolili dokonce jako vítěze.
Konec teoretických informací. Jak tedy deodorant Salt of the Earth obstál při praktické zkoušce? Jako první mě zaujala jeho vůně. Kombinace vanilky a levandule dohromady vytvoří pudrovou vůni s lehce nasládlým podtónem. Voní opravdu velmi decentně, takže neobtěžuje okolí, ale já sama jsem ho cítila. Například při nějakém nepříjemném pachovém závanu v hromadné dopravě jsem se vždycky nenápadně obličejem přiblížila ke svému zdviženému podpaží a používala jej podobně jako ve středověku šlechta navoněný kapesníček. A měla jsem tak i jistotu, že to fakt nejsem cítit já ☺. Asi by to ani nebylo možné, protože voňavou výdrž má deodorant Crystal Spring neskutečnou. Po aplikaci v jeden den ráno mi podpaží vydrželo i přes dvě rychlé sprchy přes den vonět až do druhého dne odpoledne. Zvýšenou zátěž při sportu také obstál na jedničku.
Po použití zanechá tekutý krystal na pokožce krásně chladivý pocit, takže Aloe vera a zimolez v něm nejsou jen na okrasu. Pocení samozřejmě úplně nezabrání, ale díky obsahu kamence a snad i díky tomu vychlazenému podpaží jsem se v těch největších vedrech potila opravdu míň. Navíc jsem i úžasně voněla. Kromě toho, tekutý krystal pokožku v podpaží opravdu hmatatelně zjemňuje, takže hrozí, že si podpaží kromě očichávání budete nonstop i osahávat.
Další, doslova ostrou zkouškou prošel při použití těsně po holení. Já se totiž, když jdu ven, klasicky holím na poslední chvíli. Pak samozřejmě rychle použiju nějaký deodorant, abych venku nesmrděla a šílené pálení a podráždění mě za moji lenost pořádně vyplatí. Tento deodorant jsem však podobně jako můj oblíbený kokosový olej při nanesení hned po oholení podpaží vůbec necítila. Navíc se nanáší praktičtěji než kokosák v kelímku, takže mu zůstanu nejspíš věrná i přes zimu. Díky jeho praktickému aplikátoru jsem jej navíc úspěšně používala i na nohy nebo na osvěžení balerín.
A nakonec shrnutí pro přehlednost.
Klady:
- úžasná vůně
- přírodní složení – nedráždí ani zcitlivělou pokožku po holení
- aplikace pomocí spreje – hygieničtější a praktičtější než tuhý nebo kuličkový deodorant
- opravdu dlouhá výdrž vůně
- božsky chladí
- zjemňuje pokožku
- zmírňuje pocení, ale úplně ho nepotlačuje a nezabraňuje tak přirozeným tělesným procesům
A zápory:
- Větší spotřeba ve srovnání s tuhými deodoranty. Za to ale může to extrémně horké počasí a taky já, protože jsem často deodorant používala, i když ještě nebylo úplně potřeba vůni obnovit. Prostě jen pro příjemný ochlazující pocit v tom úděsném vedru. Nicméně i po měsíci opravdu častého používání v něm ještě zhruba polovina zbývá, takže se zas až tak rychle nespotřebovává a žádný zápor jsem teda nakonec nevyzkoumala ☺.
- Vlastně ne – je možné, že z vás tento deodorant udělá maniakálního šílence, který si bude neustále očichávat a osahávat vlastní podpaží!