Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterické oleje, které mohou pomoci vašim játrům

Éterické oleje, které mohou pomoci vašim játrům Játra jsou jediným orgánem, který je schopný seberegenerace. I tak jejich obnovu můžete podpořit vhodnými oleji, jako je například rozmarýn nebo heřmánek.
Pavlína Klaudová
5,0 5
1

Éterické oleje, které mohou pomoci vašim játrům zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Játra jsou pro naše tělo důležité, protože fungují spolu s ledvinami jako čistička těla. Narušená energie jater není nic příjemného, protože jsou velmi citlivá na emoční přetížení a umí to dát dobře najevo. Jaterní onemocnění nemusí vzniknout pouze v následku nákazy (hepatitida), ale také špatným životním stylem a nebo jako následek emočního napětí. Postupně zde popíši nejen oleje, které jsou pro játra prospěšné, ale zmíním také ty, které jsou pro játra toxické. Protože nic nemá jenom jednu stranu, a tak jako je potřeba mluvit o pozitivech, nejde zatajovat negativa.

O játrech a péči o ně jsem již psala jeden článek, zde bych se více chtěla věnovat aromaterapeutickému pohledu. Játra jsou jediným orgánem, který je schopný seberegenerace, a to i v případě, že je odebráno 75 % jaterní tkáně. Pokud jsou řádně podpořeny jejich funkce, mohou se velmi dobře vyzdravit a obnovovat.

Jaké esenciální oleje volíme k podpoře regenerace jater?

Volíme ty éterické oleje, které pomáhají při depresích nebo dlouhodobých frustracích a s nimi souvisejících blokacích energie čchi, také je mohou provázet bolesti hlavy. Tyto oleje také zlepšují hormonální funkce a trávení, protože podle čínské medicíny je při onemocnění jater potřeba posílit element dřeva. Doporučuje se masírovat břicho ve směru hodinových ručiček směsí nosného a éterického oleje (nebo směsi olejů).

Pro játra je nejvíce prospěšná silice z rozmarýnu, protože čistí krev a vyplavuje z jater škodlivé toxiny. Stimuluje navíc tvorbu a tok žluči, což je velmi důležitý proces v našem těle. Tím je zajištěná podpora jater, ty se mohou lépe regenerovat a stávají se odolnější vůči nemocem cirhózy či hepatitidy. Heřmánek je vynikající tonikum, které stimuluje jaterní funkce a je dalším z krevních čističů. Máta peprná stimuluje tok žluči a celkově posiluje trávicí systém. Detoxikační účinek na játra má také olej z jalovce, působí diureticky, a díky tomu se lépe odvádí odpadní látky z těla, antioxidační funkce má i fenykl. Dalšími prospěšnými silicemi pro přetížená játra jsou cypřiš, citron a tymián.

Zkuste si zameditovat a do aromalampy nakapat bazalku, bergamot, geránium, levanduli, meduňku, neroli, citron, verbenu a ylang-ylang, které podle čínské medicíny podporují tok čchi v těle. Regenerace jater potřebuje také dobrý a kvalitní spánek, ke kterému pomohou majoránka, levandule, neroli, pomeranče, heřmánek, santalové dřevo a růže.

Hormonální oleje zde mají také svoji podpůrnou roli. Nálady jsou hlavně u žen řízeny hormonálním systémem, který je potřeba dostat do dobrého stavu. Používáme šalvěj, fenykl, geránium, heřmánek, cypřiš, zázvor, jasmín, majoránku a rozmarýn. Můžete je dát do aromalampy, jasmín ale používáme do masážních směsí.

Při bolestech hlavy pomohou anýz, bazalka, eukalyptus, levandule, citron, meduňka a rozmarýn. Pod tíhou nervového vypětí se mohou objevovat bolesti svalů, které dobře rozmasírujeme a uvolníme pomocí heřmánku, levandule, majoránky, máty peprné, rozmarýnu a růže. K podpoře elementu dřeva v játrech jsou vhodné anýz, bazalka, bergamot, kardamom, fenykl, jalovec, citronová verbena, majoránka, černý pepř, máta peprná a růže.

Čemu se vyhnout při manipulaci s éterickými oleji?

V aromaterapii se mluví o tom, že je prospěšná, pomáhá a dokáže léčit mnohé. Ale druhá strana mince může být pro ty, kteří s ní zacházejí neopatrně, nebezpečná. Zatím jsem zde psala jenom o výhodách éterických olejů a vždy se snažím upozorňovat na to, že se s nimi má zacházet opatrně, obzvlášť u zahřívačů.

Některé esence mohou při perorálním použití, nebo pokud je použijete do masážní směsi a dostanou se přes kůži přímo do krve, způsobit jaterní toxicitu. Pokud se léčíte éterickými oleji a přijímáte je perorálně, zbystřete. Esence, které mohou poškodit jaterní funkce, když jsou polknuté, jsou anýz, hřebíček, vavřín, bazalka, skořice (listy i kůra), fenykl a estragon. Další oleje, které mohou nepříznivě ovlivnit vaše játra, pokud jsou přidány do masážní směsi, jsou hořká mandle, puškvorec, kafr, křen, pelyněk, hořčičné semeno, lilek, kopřiva, boldo list a pilocarpus jaborandi.

Související produkt
Jalovec, Bio 5 ml
Taoasis / 282 Kč
Éterický olej má povzbuzující účinky, snižuje dopady stresu a je vhodný při infekčních onemocněních či zánětech. Mírní bolesti svalů a kloubů a má dezinfekční účinky.
Detail produktu