Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Je jaro, čas na servis našeho osobního filtru!

zdroj: shutterstock

S prvními jarními slunečními paprsky na nás ze všech stran míří výzvy k jarnímu detoxu. Co to je? A potřebujeme ho opravdu? Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku změn, které se udávají s naším tělem s příchodem jarního slunovratu. Ukážeme si na tom, proč je téma jarní detoxikace tak populární a jestli to je i téma pro vás.

Je to vůbec potřeba?

Podle tradiční čínské medicíny jsou právě jarní měsíce, tedy březen a duben, spojené s elementem dřeva a orgánově se žlučníkem a játry. Logicky z toho tedy vyplývá, že právě na největší filtr a detoxikační jednotku našeho těla – játra – padne na jaře velká pozornost. Naše játra mají obrovskou regenerační schopnost a jsou schopna se sama čistit a obnovovat. Zároveň však vlivem stravy, stresu, nedostatku pohybu, ale i dlouhé zimy, dostávají pořádně zabrat a proto je přirozené jim na jaře dopřát podporu k regeneraci. Vždyť i naši předkové konzumovali kopřivy a pampelišky jako první nové a svěží výhonky jara. Et voilà – detox!

Detox nebo život!

Detox, je prostě odstranění toxinů. To naše játra dělají 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Kdyby přestala, přestalo by fungovat i vše ostatní v našem těle. Proč je tedy tolik kladen důraz právě na jarní detox? Kromě toho, že je to skvělý marketingový tahák který vás láká k zakoupení odšťavňovačů, miliardy čajů a nekonečna očistných tabletek, je to zcela jistě i proto, že jsme se životem ve městech poněkud oddálili naší přirozenosti sbírat první jarní bylinky, které přirozeně přispívají k očistě jater a přirozené regeneraci. Právě kvůli nekvalitní stravě a sedavému způsobu života je v populaci množství lidí se ztučnělými játry a žlučníkovými kameny. Zvýšené toxické zatížení jater se mohou projevit některými fyzickými příznaky jako jsou alergie, cirhóza, dna, snadný vznik modřin, bolesti hlavy, migrény, nadýmání, třepící se nehty, ale i gynekologické obtíže jako PMS, nepravidelná menstruace nebo zvýšená citlivost prsou. Potíže s játry bývají ale přisuzovány i psychice. Každá emoce, která není dostatečně zpracovaná, se usazuje. Játra nejvíce ovlivňuje potlačená zlost, nevyjádřený hněv, náladovost, frustrace, deprese a negativní myšlení.

Klíčky jsou klíčem ke zdraví

A právě jaro přispěje přirozeně k tomu, že nemusíme držet dlouhé očistné kúry a půsty. Vcelku stačí, když budeme dodržovat zdravý životní styl. Dobře spát, nestresovat se víc, než je nutné a jíst co nejbarevněji a nejlokálněji. Zkuste si doma vysít ředkvičky, hrášky, slunečnice, řeřichu, lichořeřišnici, brokolici a další semínka, která produkují lahodné klíčky, které jsou doslova vitamínovou bombou. Při klíčení totiž obsahují malé rostlinky spoustu enzymů, antioxidantů a vitamínů, minerálů a bílkovin. Díky naklíčení jsou v luštěninách také naštěpené škroby, a díky tomu je mnohem lépe trávíme a živiny využijeme.

Jarní vzpruha v tobolkách?

Co se doplňků stravy týče, lépe než razantní detoxikační metody a vehementní očisty střev, si dopřejte raději produkty, které cílí na regeneraci a fungování jater. Cílené byliny, jako jsou artyčok, nebo pampeliška a antioxidant L-cystein na podporu funkce jater, najdete například v Synergii pro játra. Harmonizaci trávicího traktu na jaře podpoří Regalen s řepíkem, bedrníkem a pampeliškou. Pro posílení jater při jarních alergiích, kopřivce nebo jako podpora při léčbě astmatu či mononukleózy je nedocenitelným pomocníkem ostropestřec mariánský. Ten je vhodné konzumovat ve formě suplementů nebo čaje z drceného semínka. V této podobě je snadno stravitelný a organismus z něj dobře vstřebá všechny živiny.