Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

PMS neboli premenstruační syndrom – postrach žen (i mužů)

PMS neboli premenstruační syndrom – postrach žen (i mužů) PMS, premenstruační syndrom, hormonální nerovnováha, měsíčky
Jana Konečná
5,0 5
3

PMS neboli premenstruační syndrom – postrach žen (i mužů) zdroj: shutterstock.com

PMS je nepříjemný stav, se kterým je velmi dobře obeznámena většina žen již od puberty. PMS může přepadat ženy až čtrnáct dní před začátkem menstruace a trápit je různými příznaky. Některé ženy mají to „štěstí“, že zažijí opravdu celou škálu obtíží, které PMS nabízí. A jen malé množství žen má to opravdové štěstí, že se jim tyto obtíže vyhnou. Mezi příznaky PMS patří nejrůznější propady nálady, emoční výkyvy, bolesti hlavy a břicha, křeče, bolestivost prsou, zadržování vody, akné, zvýšená chuť k jídlu, únava a další. Tyto obtíže většinou vymizí, jakmile se dostaví menstruační krvácení, ale některé ženy si takto „užívají“ celé měsíčky.

Přejít na sekci článku:

Příčiny PMS

Příčiny PMS zdroj: shutterstock.com

I když se vědci neustále snaží objasnit příčiny jednotlivých příznaků, za PMS všeobecně může především výkyv hormonů, kdy se před menstruací mění hladina estrogenu a progesteronu. Forma a intenzita PMS může mít také velkou souvislost s životním stylem, zda žijeme ve stresu, jestli sportujeme, jak se stravujeme a podobně.

Potíže spojené s PMS bývají bohužel dědičné. Je velká pravděpodobnost, že budete toto období prožívat a přežívat podobným způsobem jako vaše matka nebo sestra. Příznaky PMS může zhoršit i aktuální situace - nemoc nebo fyzické vyčerpání. Podle ajurvédy může za PMS nerovnováha jednotlivých dóš – pitty, váty a kaphy. A protože u každé ženy je zastoupení jednotlivých dóš různé, je i samotné prožívání PMS u každého trochu jiné.

U některých žen způsobuje zhoršení příznaků PMS hormonální antikoncepce, některé si ji naopak vychvalují, protože jim díky ní tyto příznaky vymizely. Pokud každý měsíc trpíte jako zvíře, není nutné sahat po pilulkách a cpát do sebe hormony, které vám možná utlumí jeden problém, ale třeba dalších deset způsobí. Zvolte proto raději nějakou formu alternativní antikoncepce, která vašemu tělu neublíží. A pro zmírnění PMS nám samotná příroda nabízí velké množství neinvazivních řešení.