Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Syndrom toxického šoku aneb proč je menstruační hygiena důležitá

zdroj:

Věděli jste, že dlouhé používání menstruačních pomůcek (zejména tamponů) může vést ke vzácné, ale velmi závažné infekci? Jde o syndrom toxického šoku neboli TSS (z angl. toxic shock syndrom). Tento nebezpečný stav vyvolávají toxiny produkované stafylokokovými nebo streptokokovými bakteriemi. Do těla se nejčastěji dostanou skrze nejrůznější zranění, popáleniny nebo při chirurgických výkonech v nemocnici. Postupně pak uvolňují látky, které působí jako superantigeny a vyvolají silnou imunitní reakci. O vážnosti situace rozhoduje, kolik času mají bakterie na produkci toxinu. Nejkratší interval, který potřebují, je 8 hodin, nejdelší přibližně dva dny.

Jak poznat TSS? Zbystřete při horečce a zarudnuté kůži

Mezi klasické příznaky syndromu toxického šoku patří snížený krevní tlak, horečka (často nad 39°C) a zarudnutí kůže v místě infekce. Velmi závažným projevem může být také multiorgánové selhání. Za týden až dva od vypuknutí nemoci se potom začíná odlupovat pokožka na dlaních a ploskách nohou.

Aby bylo možné TSS spolehlivě diagnostikovat a nastavit správnou léčbu, je potřeba provést kultivaci vzorku, identifikovat původce infekce a zjistit jeho citlivost na antibiotika. Právě ta se totiž k léčbě syndromu používají. Smrtnost přitom není v České republice zanedbatelná, u stafylokokového původu infekce je 11 % a u streptokokového až 50 %.

Stafylokokový TSS se často pojí s menstruací, konkrétně s používáním vaginálních tamponů. Jelikož bakterie potřebují k produkci toxinu minimálně 8 hodin, doporučuje se tampon měnit nejlépe po 3 až 6 hodinách v závislosti na síle krvácení. Ještě častější výměna by měla proběhnout například při návštěvě přírodního koupaliště, kde se bakterie vyskytují ve zvýšené míře. Důležitá je samozřejmě důsledná hygiena rukou před zaváděním tamponu nebo použití jednorázového aplikátoru.

Bakterie jsou naší přirozenou součástí

Bakterie ve vagíně ale neznamenají vždycky problém. Přirozeně zde existuje tzv. vaginální mikrobiom, který se skládá z bezmála 250 druhů mikroorganismů. Převládají zde laktobacily, které tvoří kyselé prostředí s pH okolo 4. Jejich laktát funguje jako bariéra proti „cizím“ bakteriím, laktobacily tedy vaginu chrání proti případnými patogeny. 

Optimální pH může narušit infekce nebo například nesprávná kosmetika pro intimní hygienu. Ideální přípravek, ať už je to pěna, gel nebo tuhé mýdlo, by nikdy neměl dráždit, vysušovat a měnit pH. Pokud zpozorujete jakékoliv nepohodlí, raději přestaňte prostředek používat.

Tři kroky k prevenci TSS

Co je tedy pro prevenci toxického šoku důležité?

  • Pečujte o vyrovnané prostředí ve vagíně během celého cyklu, posílíte tak jeho přirozenou obranyschopnost. K tomu vám pomůže dobře zvolená intimní kosmetika.
  • Dbejte na čistotu rukou, když během menstruace měníte hygienické potřeby. To
    platí obzvlášť u tamponů.
  • Myslete na včasnou výměnu. Mějte jich vždy dostatečné množství po ruce, ať už
    jste v práci, ve škole nebo si užíváte volno.