Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Antibiotika z přírody

Antibiotika z přírody Existuje mnoho nemocí, na které výborně zabírají antibiotika z přírody.
Iva Lhotská
4,2 5
6

Antibiotika z přírody zdroj: unsplash.com

Dne 28. září 1928 se podařilo skotskému bakteriologovi Alexandru Flemingovi (1881-1955) v plísni Penicillium notatum objevit látku, která zneškodňuje bakterie. Ano, šlo o objev penicilinu. Jenže bylo třeba ještě počkat dalších deset let, než byl Flemingův objev uveden do praxe. U nás byl penicilin pod označením BF Mykoin 510 poprvé připraven v roce 1944 v chemicko-farmaceutické továrně Benjamin Fragner v Dolních Měcholupech. Ovšem k výrobě použitelných léků následně vedla ještě dlouhá a poměrně trnitá cesta.

Tehdy šlo o skutečně významný a důležitý počin na poli vědeckém, jenž zcela změnil chod dějin. Dlouhou dobu byl penicilin jako antibiotikum považován v podstatě za všelék. Jenže i sám Fleming si byl už tehdy vědom toho, že vyšší dávkování antibiotika mikroby nezničí, nýbrž ještě posílí. V dnešní době jsou antibiotika krátká i na samotnou virózu. Máme opravdu velké štěstí, že nás Matka Příroda obdařila dary ze svého lůna, které nám v boji s bakteriemi a viry statečně pomáhají.

Dnes si nejspíš většina lidí není vědoma toho, že většina léků pochází původně z přírody. Nějakou dobu potom, co byla u rostlin prokázána účinnost v případě různých onemocnění, zástupci farmaceutického průmyslu vtrhli do laboratoří a začali vytvářet jejich syntetické varianty, které se následně začaly patentovat. Tak se jim zatím stále daří udržovat si výhradní práva k dosahování výnosů a snaží se vytlačit přírodní látky. Ovšem důležitou výhodou antibiotik z přírody je skutečnost, že nemívají takové vedlejší účinky, jako je tomu v případě chemických preparátů.

Existuje bezpočet onemocnění a chorob, na které výborně zabírají právě přírodní antibiotika. Samozřejmě je nutné vědět, která rostlina na co zabírá, abyste se neblahé nemoci co nejdříve zbavili. Čím dříve totiž začnete užívat přípravky na přírodní bázi, tím rychleji a účinněji se eliminuje zánět nebo infekce ve vašem organismu. K nejznámějším a nejúčinnějším přírodním antibiotikům patří cibule, česnek, med, echinacea, lichořeřišnice, kurkuma, zázvor, skořice, oregánový a tea tree olej, extrakt z grapefruitových jader, vodilka kanadská, extrakt z olivového listí a koloidní stříbro.

Přejít na sekci článku:

Přehled přírodních antibiotik a jejich účinky

Přehled přírodních antibiotik a jejich účinky zdroj: unsplash.com

Lidé, kteří jsou alergičtí na syntetická antibiotika, mohou s přehledem brát jejich přírodní bratříčky. Navíc na posílení imunitního systému je skutečně lepší a ohleduplnější k vašemu tělu užívání přírodních přípravků.

  • Cibule je velmi rozšířená rostlina, která obsahuje silnou antibiotickou látku alicin. Dále je v ní obsažena řada minerálů a vitaminů, např. B, C, E, hořčík, železo, zinek, kyselinu listovou či chrom. Díky obsaženým sirným sloučeninám je cibule vhodná k dezinfekci horních cest dýchacích, zároveň snižuje horečku. V případě otoků ji můžete přikládat na postižená místa, protože ulevuje od bolesti. Na vaše střeva zase blahodárně působí jedení cibule, i když, nutno podotknout, někomu může vadit její zápach.
  • Česnek má silné antibiotické a protivirové účinky, rovněž silně působí proti plísním a parazitům. Česnek obsahuje celou řadu prospěšných látek, např. spoustu vitaminů - zejména vitamin C či antioxidanty, které chrání před volnými radikály. Posiluje imunitní systém, chrání před mozkovou mrtvicí a srdečními chorobami. Spolehlivě zabírá při nachlazení a chřipce, zánětu průdušek, ušních bolestech, ale též eliminuje plísně a je skvělou prevencí před rakovinou. Nejlepší je, samozřejmě čerstvý. A opět tu máme jeho pronikavý zápach. Říká se, že je nejlepší, když jedí česnek všichni, kdo pak spolu tráví hodně času...
  • Med je jedním z nejsilnějších a nejúčinnějších přírodních antibiotik. Vnitřně užívaný ulevuje od bolestí v krku, kašli a zánětu průdušek, ale také v případě bolestí zubů a poraněných dásní. Medem se můžete masírovat, tento zázrak z přírody dokáže vytáhnout toxiny z těla. Pozná se to tak, že po masáži med ztmavne. Pokud máte nějaké jizvy na kůži nebo povrchní rány, s přehledem je můžete potírat medem, jenž urychlí jejich zacelení a hojení. Med si dokáže výborně poradit s bakteriemi. Velmi účinný je manukový med, který je skvělým antioxidantem, posiluje imunitu, pomáhá při bolestech v krku a zlepšuje trávení. V boji proti bakteriím je stejně účinný jako antibiotika.
  • Echinacea angustifolia neboli třapatka úzkolistá je velmi účinným stimulantem imunitního systému využívaným už severoamerickými indiány. Je využíván kořen, květ nebo jejich kombinace. Obsahuje látky, které pomáhají ničit choroboplodné zárodky, zvyšuje tvorbu T a B lymfocytů, posiluje imunitu. Její účinnou složkou je echinakosid, jenž je širokospektrým antibiotikem. Dále obsahuje echinacein, který rovněž chrání před vniknutím infekce do buněk. Třapatka napomáhá tělu, aby využilo svých samouzdravovacích schopností a ubránilo se tak nemoci. Echinacea zajišťuje normální funkci dýchacích cest během viróz.
  • Echinacea purpurea neboli třapatka nachová má obdobné účinky jako třapatka úzkolistá. Rovněž brání vniknutí infekce do buněk, posiluje obranyschopnost, chrání dýchací cesty při virózách či umožňuje normální funkci močových cest. Nejlepší je obě třapatky užívat ve formě tinktury. Běžně se bere 3x denně 20 kapek.
  • Lichořeřišnice větší neboli Tropaeolum majus je vynikajícím přírodním antibiotikem zabírajícím na stafylokoky (i na zlatého stafylokoka), streptokoky, salmonely, E coli a Helicobacter. Její antibakteriální působení se uplatňuje zejména při zánětech žaludku a močových cest či v oblasti dýchací soustavy, včetně onemocnění vedlejších dutin nosních. Účinnou látkou lichořeřišnice je glukotropeolin. Až do konce 18. století bývala lichořeřišnice účinnou bylinou proti kurdějím. Nejlépe zabírá tinktura z plodů lichořeřišnice, která se užívá obvykle po 20 kapkách 3x denně.
  • Kurkuma dlouhá neboli kurkumovník (Curcuma longa) slouží k léčbě zažívací soustavy, chronických chorob jater a žlučníku, včetně hepatitidy. Používá se čerstvý nebo sušený oddenek. Zvyšuje tvorbu žluči a pomáhá při zánětech, je vhodná i při žlučových kamenech, regeneruje játra. Povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, blahodárně působí na enzymatickou činnost slinivky břišní, zamezuje hnilobným procesům v zažívacím ústrojí. Kurkuma zlepšuje krevní oběh, působí jako antioxidant, posiluje imunitu, příznivě ovlivňuje normální stav kloubů a činnost nervové soustavy. Je považována za královnu na poli léčby bakteriálních infekcí.
  • Zázvor pravý neboli zázvorovník lékařský (Zingiber officinale) patří k zahřívacím bylinám nebo koření. Využívá se jeho oddenek. Napomáhá k lepšímu trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Působí výborně v případě žaludeční nevolnosti, povzbuzuje metabolismus, je výborným antioxidantem. Jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky jsou využívány zejména v prevenci při nachlazení a virózách. Zázvor se dá použít i jako zahřívací obklad na krk nebo žaludek, ale nesmí přijít horký do blízkosti srdce a mozku. Po nahřátí - použije se čerstvě nastrouhaný zázvor zalitý horkou vodou a trochu se vychladí, pak se dá na plátno a přiloží na bolavé místo - např. při bolestech v krku se dá poté aplikovat obklad z nastrouhaných brambor, rozmělněných zelených listů a mouky nebo ze zelných listů na ochlazení.
  • Skořice neboli skořicovník čínský nebo cejlonský (Cinnamonum cassia, Cinnamonum zeylanicum) slouží k odstranění nadýmání a ke zlepšení trávení. Skořice je silně účinným dezinfekčním prostředkem s výrazným antibiotickým a antivirovým působením. Je velmi účinná při chřipkách a nachlazení. Výzkumy posledních let prokázaly, že skořice významně napomáhá zlepšení metabolismu sacharidů u diabetiků. Zajímavé je, že je účinek skořice posílen medem. Skořice posiluje funkci mozku, má silný účinek proti bakteriím, virům a plísním. Je dobrým antioxidantem, dokáže ohlídat hladinu cukru v krvi a působí jako preventivní prostředek před rakovinou tlustého střeva. Skořice v kombinaci s medem ulevuje od bolestí žaludku a chrání ho před vzniku vředů. Působí rovněž blahodárně na srdce, při trombóze, snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při nachlazení a infekcích močového měchýře, posiluje imunitní systém.