Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nepodceňte prevenci, přečtěte si o Movemberu!

zdroj: shutterstock

Asi většina populace zaregistrovala, že únor je pro část společnosti měsícem abstinence, který se příhodně nazývá "suchým únorem". Nicméně nejen únor je signifikantní pro určitou činnost. Je tomu tak i u listopadu, který je zase ve znamení prevence mužských onemocnění - konkrétně především rakoviny prostaty a rakoviny varlat. Pod příhodným názvem "Movember" tak vznikla iniciativa poukazující na důležitost prevence a my si o ní dnes povíme víc.

Co je tedy "Movember"?

Movember je charitativní akce, která probíhá každý listopad s cílem zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména o prevenci rakoviny prostaty, rakoviny varlat a celkovém mentální zdraví a prevenci sebevražd. Během této akce si muži nechávají narůst vousy nebo spíše knírky a shání sponzory, kteří přispívají na charitativní organizace podporující výzkum a prevenci mužských onemocnění.

Název "Movember" vznikl spojením slov "moustache" (vousy) a "November" (listopad). Cílem Movemberu není pouze sbírání finančních prostředků, ale také podpora otevřeného dialogu o mužském zdraví a důležitosti pravidelných preventivních prohlídek. Akce se stala symbolem solidarity mezi muži, kteří sdílejí zájem o zlepšení svého zdraví a podporu výzkumu a programů prevence. Touto iniciativou se snaží změnit postoj k mužskému zdraví a zvýšit povědomí o konkrétních zdravotních otázkách, kterým muži čelí.

Jak to vzniklo

Celá iniciativa začala již před 20 lety, v roce 2003. Potkali se dva kamarádi, Travis a Luke, a zrodila se myšlenka Movembru. Našli dalších třicet mužů, kteří do toho byli ochotní jít s nimi a kteří chtěli změnu. Od onoho roku 2003 financovala iniciativa Movember více než 1 320 projektů zaměřených na zdraví mužů po celém světě. Podařilo se tak změnit dosavadní setrvalý stav, podpořit výzkum zaměřený na zdraví mužů a pomoct změnit způsob, jakým zdravotnictví přistupuje k mužům a jak jim pomáhá. Na začátku stálo 30 mužů (Mo Bros) a dnes se k jejich iniciativě hlásí přes neuvěřitelných 6 milionů. Navíc se jedná o největší světové zdravotní hnutí zaměřující se na zdraví mužů. Jejich predikce je taková, že do roku 2030 by se měl počet předčasných úmrtí u mužů snížit až o 25 %!

Nepodceňujme prevenci

Celosvětová účast na této akci posiluje solidaritu mezi muži, kteří se spojují ve snaze změnit statistiky mužských onemocnění prostřednictvím jednoduchého gesta – pěstování knírků s hlubším významem. Movember tak není pouze o vousatých tvářích, ale o hrdosti na to, že muži společně přispívají k lepšímu zdraví a posilují vědomí, že prevence je klíčem k dlouhému a kvalitnímu životu. Prevence totiž hraje skutečně klíčovou roli v boji proti mužským onemocněním. Pravidelné preventivní prohlídky, včasné diagnostikování a osvěty o významu mužského zdraví jsou zásadními prvky ve snaze snížit výskyt a úmrtnost na onemocnění, která postihují muže. V rámci Movemberu jsou finanční prostředky shromažďovány nejen na výzkum, ale také na programy prevence a osvěty, které informují muže o výzvách spojených s jejich zdravím a motivují je k pravidelným lékařským kontrolám. Každý vous na tváři tak získává nový význam – nejen jako módní trend, ale i jako symbol odpovědného přístupu k vlastnímu zdraví. Takže pokud se to týká právě Vás nebo mužů ve Vašem okolí, myslete zodpovědně a nepodceňujte prevenci.