Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zinek na hubnutí, prostatu i ekzém

Zinek na hubnutí, prostatu i ekzém Padají vám vlasy a jste unavení? Možná potřebujete zinek.
Pavlína Klaudová
5,0 5
13

Zinek na hubnutí, prostatu i ekzém zdroj: pixabay.com

Přínosy zinku pro naše zdraví jsou opravdu veliké. Stará se o řádné fungování našeho imunitního a trávicího systému, kontrolu diabetu, snižuje stresovou zátěž, zlepšuje hojení ran a akné i metabolické procesy. Je důležitý v těhotenství, při péči o vlasy, léčbě ekzémů, při hubnutí, šerosleposti, nachlazení, pro dobrý stav očí, při ztrátě chuti k jídlu.

Zinek je důležitý minerál, který hraje důležitou roli při syntéze bílkovin a pomáhá regulovat produkci buněk imunitního systému našeho těla. V našem těle obsahují významné množství zinku oční sítnice, játra, kůže, ledviny, kosti a slinivka břišní, u mužů je to navíc prostata. V lidském těle existuje více než 300 různých enzymů, pro jejichž fungování je důležitý zinek. Jak zjistíte, že trpíte nedostatkem zinku? Projevuje se růstovou retardací, nízkým krevním tlakem, špatným růstem kostí, ztrátou chuti k jídlu, problémy s čichem a chutí, depresí, drsnou kůží, hubnutím, průjmy, padáním vlasů, únavou, bílými skvrnami na nehtech.

Jak zinek efektivně doplnit?

Nejvýznamnějším zdrojem potravy pro doplnění je hovězí a jehněčí maso a další potraviny, jako jsou ústřice, tuřín, hrášek, oves, arašídy, mandle, celá zrna pšenice, dýňová semínka, kořen zázvoru, pohanka, krabi a pekanové ořechy. Proč je potřeba, abychom měli dostatek zinku? Napíšeme si, jak působí hlavně na kožní problémy. Zinek je důležitý hlavně pro lidi trpící na akné. Konvenčně se může léčit antibiotickými mastmi a krémy, ale ty mají nežádoucí účinky a mohou způsobit hormonální nerovnováhu. Jednou z nejdůležitějších funkcí zinku je stimulovat růst bílých krvinek. Ty jsou nedílnou součástí v procesu hojení a brání naše tělo proti řadě infekcí včetně těch, které lze chytnout do ran po chirurgickém zásahu, popálenin, tržných ran nebo se mohou vyvinout ve vřídku. Bílé krvinky jsou potřebné pro tvorbu kolagenu, pojivové tkáně, která je potřebná pro to, aby se kůže dobře hojila a obnovovala.

Zinek na atopický ekzém

Ekzémy neboli atopická dermatitida je zánětlivé chronické onemocnění kůže, které je způsobeno především nedostatkem zinku v těle. Podráždění může nastat nevyváženým poměrem zinku v krvi. Při akné reguluje zinek množství testosteronu v těle. Testosteron hraje dominantní roli při vzniku pupínků. Navíc se zinek podílí na syntéze kolagenu. To pomáhá normalizovat mastnotu pokožky. Při již vyrostlých pupíncích napomáhá jejich lepšímu hojení a brání je před tím, aby se do nich dostala infekce nebo ji alespoň eliminuje. Snižuje viditelnost jizev.

Zinek při problémech s prostatou

Nedostatek zinku má také spojení s mužskými problémy, jeho nedostatek způsobuje zbytnění prostaty a může vést až ke vzniku rakoviny. Je vhodné, aby muži trpící poruchami prostaty užívali denně pod lékařským dohledem 15 mg zinku. Zinek může snížit rakovinové bujení.

Zinek je důležitý i pro kognitivní funkce. Má silný vliv na myšlení a mentální zdatnost. Ve spolupráci s vitaminem B6 zajišťuje správnou funkci neurotransmiterů, které komunikují s tělem. Ve vysokých koncentracích se nachází v hipokampu, který řídí myšlení a paměť. Zinek ovlivňuje také náš čich a chuť. Chuťové pohárky a čichové buňky jsou odkázány zinek, který je důležitý pro správný vývoj a růst těchto specifických buněk. Zinek také pomáhá při nachlazení, stimuluje produkci protizánětlivých cytokinů, jejich počet se při nachlazení snižuje a tělo proto nemůže efektivně bojovat s infekcí.

Zinek na hubnutí

Pokud chcete zhubnout, zinek by měl být jedním ze základních pilířů vaší snahy. Snižuje chuť k jídlu, zabraňuje přejídání. Tlumí hormon ghrelin, který je zodpovědný za lidský apetit. V těhotenství je zinek důležitý pro opravy a dobré funkce DNA. Je nezbytný pro zdravý růst buněk v průběhu těhotenství. Je jedním ze stěžejních prvků pro kojence a matky. Má velký vliv na schopnost rozmnožování, spolu s mědí pomáhá u mužů při spermatogenezi, chrání spermie před poškozením, u žen je nezbytný pro dobré funkce reprodukčních fází včetně porodu a kojení. Dokáže zlepšit zánět spojivek. Působí jako antioxidant a zlepšuje metabolismus cukrů a enzymatické funkce. Je nezbytnou součástí mnoha enzymů, které ovlivňují syntézu proteinů, regulaci transkripce genu, energetický metabolismus a další související funkce. Při chronické únavě by měl postižený konzumovat rybí olej, který je bohatý na zinek. Zinek je nedílnou součástí normální funkce svalů. Pokud nejsou v dobré kondici, nastupuje únavový syndrom.

Zinek na hubnutí, prostatu i ekzém

Zinek při padání vlasů

Při alopecii, která způsobuje vypadávání vlasů u dětí i dospělých, je důležité zvýšit příjem zinku. Ten zlepšuje pevnost a vitalitu vlasů, stav vlasové pokožky a eliminuje vypadávání. Při úbytku kostní hmoty se naše kosti stávají křehké a slabé. Zinek přidaný do stravy zabraňuje známkám předčasného stárnutí a osteoporóze. Je vhodný i při šerosleposti. Ve spojení s vitaminen A zlepšuje noční vidění.

Související produkt
EV OMEGA-3, kapsle 60 ks
Ecce Vita / 328 Kč
Koncentrovaný rybí olej, pocházející z ančoviček, sardinek a makrel, je bohatý na omega-3 mastné kyseliny.
Detail produktu