Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Akné

Akné Na akné, černé tečky, komedony a jiné problémy nemusí trpět jenom mastící se pleť.
Jana Konečná
5,0 5
5

Akné zdroj: shutterstock.com

Pupínky, černé tečky, akné, problematická pleť. Každý tento pleťový problém nazývá jinak (někteří pro něj mají i horší názvy podle toho, jak moc si s ním užijí trápení) a málokoho potkalo to štěstí, že by netušil, o čem je řeč. U někoho se objeví v pubertě a spolu s ní zase zmizí, někdo se ho těžko zbavuje třeba celý život. Odborně se pupínky, které se při akné v různě hojném počtu vyskytují, nazývají komedony. Dělí se na černé, bílé a zanícené. Ty černé jsou vlastně ty tolik řešené černé tečky. Nejčastěji okupují pokožku na nose a v jeho okolí. Bílé komedony jsou mazové žlázy, jejichž vývod je uzavřený odumřelými kožními buňkami. Z bílých i černých komedonů mohou vzniknout ty zanícené.

Přejít na sekci článku:

Co akné způsobuje a jak to řešit?

Co akné způsobuje a jak to řešit? zdroj: shutterstock.com

1) Hormonální změny – akné jako záležitost delšího období vzniká v době, kdy naše tělo zažívá hormonální nerovnováhu. Ta může vzniknout přirozeně, například v pubertě, klimakteriu a v těhotenství. Nebo může vzniknout uměle – užíváním antikoncepce, nebo naopak jejím vysazením.

Řešení: podpořte svůj hormonální systém olejem z pupalky, který můžete použít jak vnitřně, tak aplikovat přímo na problematickou pleť. Výborný je také na hormonální nerovnováhu bioinformační přípravek Gynex, který pomáhá harmonizovat hlavně činnost reprodukčních orgánů.

2) Různá roční období – účinkují na každou pleť jinak. Zatímco někdo si v létě pochvaluje, jak mu slunce zatočilo s nadměrným výsevem pupínků, jiný na ně právě v létě nejvíce trpí. A podobně to vypadá a dopadá i v zimě.

Řešení: v létě dokáží sluneční paprsky pomoci s těžší formou akné, ale naopak u té lehčí může slunce a časté koupání pleť nadměrně přesušit a ta pak reaguje výsevem pupínků právě kvůli zvýšené citlivosti. V zimě pleť trpí častým střídání teplot a narušuje ji také studený vítr a mráz. Důležitá je hydratace a výživa pleti, které jí pomáhají obnovit ztracenou rovnováhu a zvýšit odolnost. Rozmazlete ji proto například vydatnou dávkou gelu z Aloe vera a výživnými, ale zároveň lehkými oleji.

3) Nedostatek mikroživin – se podepíše nejen na vašem zdravotním stavu, ale také na celkovém stavu pleti.

Řešení: obohaťte svůj jídelníček o semínka a oříšky, jež mají vysoký obsah zinku, selenu, křemíku, vitaminů E a A, vitaminů z řady B a také nenasycené mastné kyseliny, které jsou zodpovědné za krásný a zdravý vzhled pleti a taky za to, aby všechny její funkce běžely, jak mají.

4) Zanesený organismus – pro naše tělo je zhoubná nejen konzumace těžkých drog, cigaret a alkoholu, ale také přemíra jednoduchých cukrů, bílé mouky, živočišných tuků a dalších, jistě všem známých stravovacích prohřešků. Při přijímání převážně neživé stravy, chudé na ovoce, zeleninu a další celé, co nejméně upravované, potraviny, jako jsou luštěniny a obilniny může naše tělo začít trpět na podvýživu. Paradoxně i přes to, že by to do něj nikdo na první pohled neřekl, protože jeho stavba má k anorektickému vzhledu pěkně daleko.

Řešení: Sáhněte si upřímně do svědomí a popřemýšlejte nad tím, co by se ve vašem stravování dalo změnit k lepšímu. Následky dosavadního nezdravého stravování se pokuste zmírnit důkladným pročištěním a detoxikací zažívacího ústrojí. Výborným pomocníkem je například psyllium, ajurvédská bylinná směs Triphala, či zelené superpotraviny chlorella, spirulina a mladý ječmen.

5) Přesušování pleti – chcete udělat pro dokonalý a matný vzhled pleti bez nedokonalostí téměř cokoliv a proto utrácíte spoustu peněz za různé pěnivé gely na mastnou pleť a matující pleťově vody s alkoholem, jenž pleť nepřirozeně přesuší a zničí její ochranný hydrolipidový film. Mazové žlázy se vzniklou situaci snaží řešit ještě větší produkcí mazu a vaše pleť se tak dostane do začarovaného kruhu, kdy se čím dál více mastí.

Řešení: místo vysušujících a dráždivých odličovacích přípravků sáhněte raději po produktech na bázi zklidňujícího a protizánětlivého Aloe vera.

6) Stres (krátkodobý i dlouhodobý) – tento faktor zná v menším, či větším rozsahu snad každý. Potřebuje být před důležitou událostí v co nejlepší formě a ráno v den „D“ na vás po probuzení v zrcadle mrká obří pupínek. Anebo prožíváte dlouhodobé stresové období například při zkouškovém období nebo zvýšené zátěži v práci. Nemáte čas se pořádně najíst, jíte první, co vám přijde pod ruku anebo pro jistotu vůbec nic. Natožpak si najít čas sami pro sebe. A to vše se jako první projevuje na vaší pleti, která je nejlepším ukazatelem, že něco ve vašem těle není v pořádku.

Řešení: při dlouhodobých stresových situacích se zaměřte na doplnění vitaminu C a minerálů. Zejména hořčíku má tělo při zvýšené psychické i fyzické zátěži nadprůměrnou spotřebu. Pro případ nečekaných stresových situací mějte připravenu Bachovu krizovou směs kapek Rescue Remedy, která pomůže zmírnit nejen vzniklé rozrušení.