Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Akné

5.0 5
5

Přejít na sekci článku:

Jak s pupínky zatočit jednou pro vždy

Jak s pupínky zatočit jednou pro vždy zdroj: shutterstock.com

Pokud jste se v možných příčinách vzniku akné nenašli a ani podle čínské medicíny jste se nediagnostikovali a přesto vás nevzhledné pupínky trápí, nezoufejte. Následující rady jsou univerzální pro všechny typy problematické, mastné, aknózní, podrážděné i alergické pleti.

1) Rybí, nebo lněný olej jsou skvělými pomocníky, při problematické pleti. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají správné funkci pleti, a silně regenerační vitamin E, jenž urychluje průběh hojení u již vzniklých pupínků.

2) I na mastnou pleť je vhodné použití olejů, které ji vyživí a hydratují. Důležité je však vybrat nějaké lehčí s nízkou komedonicitou, například jojobový nebo meruňkový, které můžete použít místo krému i na odlíčení.

3) Dopřejte si jednou týdně jemný peeling, nejlépe enzymatický, který šetrně odstraňuje zátky z mazových žláz a čistí je, bez toho, aby pleť ještě více podráždil a narušil.

4) Jednou až dvakrát týdně pročistěte póry hluboce čistící, ale zároveň nevysušující a nedráždivou maskou např. z růžového jílu.

5) Co nejméně se dotýkejte obličeje – zabráníte tak nanášení si nečistot na obličej a rozšiřování zánětlivých pupínků. Z toho samého důvodu si vyhraďte speciální ručník jen na obličej, který častěji měňte.

6) Zaměřte se také na častější výměnu povlaků na polštáře a pohlídejte si i složení aviváže a pracích prášku. V nejlepším případě zvolte ty hypoalergenní.

7) A když už se nějaký ten pupínek vytvoří? Kápněte na navlhčený vatový tampon kapku tea tree oleje a lehce s ním pupínek poťukejte. Tea tree olejíček pupínek vydezinfikuje a urychlí jeho hojení.

8) Na zakrytí pupínků a sjednocení barvy v obličeji nepoužívejte make-upy, které jsou plné silikonů a parabenů. Vsaďte raději na minerální make-upy, které nezanášejí a neucpávají póry. Minerální make-upy naopak stav akné zlepšují, protože většina z nich mimo jiné obsahuje oxid zinečnatý, který má skvělé protizánětlivé a hojivé účinky.

A hlavně mějte na paměti, že boj s akné je boj na dlouhou trať a ten bohužel nelze vyhrát a vyřešit přes noc (ač by si to většina z nás přála). I když je to těžké, snažte se být trpěliví a ke všem zaručeným radám a zázračným přípravkům přistupujte se selským rozumem.