Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Akné

Akné Na akné, černé tečky, komedony a jiné problémy nemusí trpět jenom mastící se pleť.
Jana Konečná
5,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Jak s pupínky zatočit jednou pro vždy

Jak s pupínky zatočit jednou pro vždy zdroj: shutterstock.com

Pokud jste se v možných příčinách vzniku akné nenašli a ani podle čínské medicíny jste se nediagnostikovali a přesto vás nevzhledné pupínky trápí, nezoufejte. Následující rady jsou univerzální pro všechny typy problematické, mastné, aknózní, podrážděné i alergické pleti.

1) Rybí, nebo lněný olej jsou skvělými pomocníky, při problematické pleti. Obsahují nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají správné funkci pleti, a silně regenerační vitamin E, jenž urychluje průběh hojení u již vzniklých pupínků.

2) I na mastnou pleť je vhodné použití olejů, které ji vyživí a hydratují. Důležité je však vybrat nějaké lehčí s nízkou komedonicitou, například jojobový nebo meruňkový, které můžete použít místo krému i na odlíčení.

3) Dopřejte si jednou týdně jemný peeling, nejlépe enzymatický, který šetrně odstraňuje zátky z mazových žláz a čistí je, bez toho, aby pleť ještě více podráždil a narušil.

4) Jednou až dvakrát týdně pročistěte póry hluboce čistící, ale zároveň nevysušující a nedráždivou maskou např. z růžového jílu.

5) Co nejméně se dotýkejte obličeje – zabráníte tak nanášení si nečistot na obličej a rozšiřování zánětlivých pupínků. Z toho samého důvodu si vyhraďte speciální ručník jen na obličej, který častěji měňte.

6) Zaměřte se také na častější výměnu povlaků na polštáře a pohlídejte si i složení aviváže a pracích prášku. V nejlepším případě zvolte ty hypoalergenní.

7) A když už se nějaký ten pupínek vytvoří? Kápněte na navlhčený vatový tampon kapku tea tree oleje a lehce s ním pupínek poťukejte. Tea tree olejíček pupínek vydezinfikuje a urychlí jeho hojení.

8) Na zakrytí pupínků a sjednocení barvy v obličeji nepoužívejte make-upy, které jsou plné silikonů a parabenů. Vsaďte raději na minerální make-upy, které nezanášejí a neucpávají póry. Minerální make-upy naopak stav akné zlepšují, protože většina z nich mimo jiné obsahuje oxid zinečnatý, který má skvělé protizánětlivé a hojivé účinky.

A hlavně mějte na paměti, že boj s akné je boj na dlouhou trať a ten bohužel nelze vyhrát a vyřešit přes noc (ač by si to většina z nás přála). I když je to těžké, snažte se být trpěliví a ke všem zaručeným radám a zázračným přípravkům přistupujte se selským rozumem.