Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Opakované záněty močových cest: jak na ně vyzrát?

zdroj: shutterstock

Příznaky zánětu močových cest můžete zejména v začátcích zmírnit párou nebo kapkami z lichořeřišnice. Pokud ale trpíte na opakované potíže, je potřeba upravit některé návyky a nasadit prevenci, například v oblékání či způsobu života. Podpořte léčbu zánětu močového měchýře přírodní cestou!

Jak zánět poznat?

Poznat zánět močových cest není nijak složité. Neustálého nucení na močení, pálení a někdy až řezání při močení si nelze nevšimnout. Praktický lékař většinou moč pošle na rozbor a předepíše antibiotika. Zvláště pokud se vám ale záněty často vrací, je dobré podpořit léčbu a prevenci také přírodní cestou.

Lichořeřišnice jako prevence i první pomoc

Jako prevenci, ale i první pomoc v začátcích potíží můžete použít bylinnou tinkturu z lichořeřišnice větší. Pokud se vám záněty často vrací, užívejte tinkturu i několik měsíců v kuse formou prevence. V takovém případě stačí řídit se dávkováním uvedeným na lahvičce. Při akutních potížích je vhodné nasadit tinkturu hned při zpozorování prvních příznaků. Abyste předešli tomu, že se zánět rozjede, můžete krátkodobě po několik dnů kapat i vyšší dávky, například kolem 30 kapek i třikrát denně.

Pára jako úleva od bolesti

Pokud už jste léky dostali a čekáte v bolestech, až vám zaberou, ulevte si párou. Potřebujete jen kbelík či lavor a vařící vodu. Tu nalijte do připravené nádoby a páru nechte působit na oblast močové trubice. Nesmí vás popálit, ale měli byste cítit páru a teplo na kůži. Napařením celé oblasti si alespoň dočasně ulevíte od bolestí, než zabere naordinovaná léčba.

Jak opakovaným zánětům předcházet?

V případě, že na záněty močových cest trpíte opakovaně, možná děláte něco, co záněty pomáhá vyvolávat. Pak je dobré upravit stravu nebo způsob života, případně podpořit imunitní systém. Jako prevence se doporučuje nosit pouze čistě bavlněné prádlo a ideálně bílé. To by navíc mělo být volnějšího střihu, například tanga jsou v tomto případě velmi nevhodná. A pokud v kombinaci se záněty močových cest trpíte také na gynekologické záněty, doporučuje se zvolit prádlo s obsahem stříbra, které zabraňuje množení bakterií. Ze stejného důvodu se doporučuje i žehlit před použitím veškeré spodní prádlo. Některým ženám se záněty opakují zejména po sexu, a gynekologové proto doporučují se v rámci prevence po každém styku co nejdříve vymočit.