Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nejlepší éterické oleje na záněty močového měchýře

Nejlepší éterické oleje na záněty močového měchýře Éterické oleje působí jak na fyzické, tak psychické úrovni. Proto vhodně zvolené oleje mohou pomoci nejen masáží přímo na oblast močového měchýře, tak i jen při inhalaci.
Pavlína Klaudová
5,0 5
4

Nejlepší éterické oleje na záněty močového měchýře zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Stačí k tomu málo, prostě jenom podceníte počasí a prochladnete, a musíte se pak potýkat s nepříjemným pálením, z kterého by se jeden zbláznil. Z psychosomatického hlediska souvisí záněty močového ústrojí s oslabenými ledvinami, objevují se více u žen, které jsou citlivější. Ledviny jsou spojeny s emocemi a potlačované pocity se projevují na zdraví více, než by si kdo přál. Záněty močového měchýře mají spojitost se strachy, které si v sobě ukládáme s negativním postojem k životu a nedobrými myšlenkami.

Než vyrazíte pro antibiotika, zkuste éterické oleje. Esence jsou natolik silné, že dokáží zrušit nepříjemný zánět a přinést téměř okamžitou úlevu, navíc zapracují na vaší psychice. Proč se tedy trápit, když je řešení tak neuvěřitelně jednoduché? Esenciální oleje je dobré kombinovat například s brusinkami nebo lichořeřišnicí, které jejich účinky ještě více podpoří.

Proč používat éterické oleje?

Protože mají tolik různých využití, že se vyplatí do nich investovat a mít je vždy po ruce. Pokud se potkáte s jakoukoli infekcí, která napadne vaše tělo, jsou tady proto, aby pomohly. Navíc je můžete používat v péči o pleť nebo ošetření ran, takže zabijete několik much jednou ranou. Mnohé éterické oleje působí jako diuretika. Vlastně praktická většina z nich. Což pomáhá lepší detoxikaci těla, zlepšuje stav pleti. Močopudné působení esencí odvádí z těla přebytečný tuk a škodliviny skrze kůži a urogenitální systém, který zaléčuje, pokud s ním jsou problémy. Umí si šetrně a rychle poradit se zánětlivou reakcí, probíhající v těle a efektivně ji zničí.

Vhodné éterické oleje při zánětech močového ústrojí

Používají se převážně takové éterické oleje, které fungují jako zahřívače, což jsou hlavně některé druhy koření a další skupinou, která pomáhá proti infekcím tohoto druhu, jsou citrusy. Mohou se kombinovat s dřevinami. Se zahřívači musíme pracovat velmi opatrně, protože se jedná o nejsilnější skupinu éterických olejů, stačí jedna kapka do lžíce nosného oleje. Zahřívače nikdy nepoužíváme bez ředění, mohly by popálit kůži. Pokud chcete použít citrusy, mějte na paměti, že je lepší je na sebe aplikovat přes noc, protože jsou fotosenzitivní a po vystavení přímému slunečnímu záření se na kůži objevují poruchy pigmentace, které trvají velmi dlouho, než vyblednou.

Éterické oleje jde při zánětu močového měchýře přidat do koupele,předtím je ale musíme zředit v tukovém nosiči, buď ve sklenici mléka, nebo v nosném oleji. Esence se ředí proto, aby se lépe rozptýlily ve vodě a neulpěly na pokožce nezředěné, protože by ji mohly poškodit. Lze je použít i na obklady, ale asi nejlepší jsou masáže, protože se dostanou rychleji do těla a mohou tak lépe působit.

Citrusy

Citrusy jsou velmi univerzální. Mimo jiné působí antibioticky a antibakteriálně, pro zvýšení účinnosti je lepší je míchat s dřevinami nebo kořením. Hodí se pro děti, u nich je používáme samostatně, aby nebyla směs moc intenzivní, protože nemají rády těžké nebo příliš silné vůně.

 • Bergamot je výborným antibiotikem pro urogenitální systém, dokáže bojovat s infekcí účinně, přírodně a působí jako prevence cystitidy, zmírňuje svědění. Působí jako diuretikum, stimuluje oběhový systém. Protože bývají záněty močového měchýře spojeny také s psychickým tlakem, je bergamot ideální k tomu, aby naši psychiku pomohl lépe zharmonizovat. Uvolňuje úzkostné stavy a potlačované city.
 • Citron je dalším skvělým prostředkem pro léčbu genitourinálních problémů. Působí močopudně, desinfikuje, čistí a stimuluje intelektuální rovinu, umí si poradit s rozpuštěním přehršle myšlenek, které nás zahlcují, a my se nedokážeme uvolnit. Uklidňuje, rozptyluje zmatek.
 • Grep je svojí příjemnou hořkostí tím pravým osvěžením pro tělo i psychiku. Mírní napětí, frustraci, pomáhá mírnit příliš vysoká očekávání, které mohou být příčinou depresí. Působí jako jemné, ale přesto účinné antibiotikum. Je diuretický, napomáhá léčbě zánětů a pomáhá při hubnutí.

Dřeviny

 • Kajeput, příbuzný tea tree, je velmi účinný jako antibiotikum, proto se hodí pro léčbu zánětů jakéhokoli druhu, včetně těch močového ústrojí. Je protikřečový, působí detoxikačně, močopudně, odvádí škodliviny z těla, poskytuje úlevu při nepříjemném pálení a svědění.
 • Cypřiš je spolu s jalovcem jedním z nejsilnějších éterických olejů pro tělo u ducha. Používá se při zánětu močových cest. Působí jako antibiotikum, diuretikum, podporuje správnou činnost krevního oběhu, odvádí z těla škodliviny. V psychické rovině napomáhá se srovnat s přechody a životními zlomy, s kterými se zrovna setkáváme.
 • Jalovec chrání ledviny a urogenitální systém, proto je brán jako jeden z nejlepších éterických olejů, které lze použít k jejich léčbě. Je to diuretikum, detoxikant, zlepšuje průtok krve. Rozpouští a čistí psychická traumata, odhání starosti.

Koření

 • Hřebíček je silný zahřívač, který působí proti bolesti. Používá se například, když nás trápí zuby. Působí antibioticky, antibakteriálně, antivirově. Má protizánětlivé vlastnosti. Pro masáž kapeme jednu kapku do lžíce nosného oleje. Podporuje imunitní systém, významně se podílí na eliminaci stresu, odstraňuje únavu a psychické vyčerpání.
 • Oregáno lze nazvat jedním z nejsilnějších, ne-li vůbec nejsilnějším antibiotickým éterickým olejem. Redukuje viry, bakterie a umí si poradit i s druhem E-coli. Ta je nejčastěji přítomná při infekcích močových cest. Oregáno zlepšuje hojení, podporuje imunitu, nemá vedlejší účinky a nevyvolává rezistenci jako mainstreamová antibiotika. Působí jako antioxidant.

Další vhodné éterické oleje pro zánět močového měchýře

 • Eukalyptus uklidňuje a léčí infekce močového měchýře i močových cest. Působí antibakteriálně, podporuje činnost imunitního systému. Zabraňuje návratu infekcí. Rozptyluje melancholii a posiluje pozitivní životní náhled.
 • Levandule uklidňuje psychiku a působí antibakteriálně, je výborná při zánětech močového traktu. Pozor by si měli dávat lidé, kteří trpí nízkým tlakem, protože jde o esenciální olej, který ho ještě více sníží. Z psychologického hlediska umí nastolit rovnováhu v našem životě.
 • Růžové dřevo je éterický olej, který je účinným přírodním prostředkem proti zánětům i streptokokovi. Umí si poradit s urogenitálními infekcemi a může být používané do směsí s kajeputem nebo levandulí, rozumí si i s citrusy. Působí jako antidepresivum, zahání smutek a zklamání.
 • Šalvěj je známá spíše jako hormonální, olej, ale je velmi účinná i jako antibiotikum, ničí bakterii E. coli i další kmeny bakterií. Stimuluje imunitní systém. Navozuje pocit euforie, je výborným nervovým tonikem, mírni hysterii.
 • Santal je dalším přírodním lékem na záněty močového měchýře. Pomáhá chránit vnitřní orgány před infekcí, a pokud již vypukla, dokáže zabránit dalšímu rozvoji a efektivně ji zničit. Působí jako diuretikum. Je sedativní, dokáže pomoct uklidnit a harmonizovat rozladěnou psychiku.
 • Tea tree je známé přírodní antibiotikum s fungicidními vlastnostmi, proto se používá u cystitid a zánětů močového měchýře. Má stimulační účinky na hormonální sekreci, krevní oběh a psychiku. Má pozitivní vliv na nervový systém.
 • Myrha je antibakteriální, antimykotická a antiparazitická. Působí jako diuretikum. Stimuluje činnost krevního oběhu a imunitní systém. Její protizánětlivé působení je fenomenální a používala se v historii proti rozvoji epidemií. Osvobozuje psychiku od neklidu.

Směsi na zánět močového měchýře

Na záněty močových cest si můžete vytvořit poměrně účinné směsi éterických a nosných olejů.

Při zánětu (na masáže):

 • 8 kapek jalovce nebo cypřiše
 • 6 kapek tea tree
 • 6 kapek bergamotu
 • 2 kapky fenyklového oleje
 • 50 ml rostlinného oleje

Jako prevence (koupelový olej)

 • 5 kapek bergamotu
 • 5 kapek santalu
 • 10 kapek tea tree
 • 5 kapek heřmánku
 • 50 ml nosného oleje

Sedací koupel při zánětu

 • 5 kapek rozmarýnového oleje
 • 5 kapek levandulového oleje
 • sklenice mléka

Pokud trpíte zánětem, aplikujte tuto sedací koupel 2-3krát týdně.

Související produkt
Lichořeřišnicová tinktura 50 ml
Nobilis Tilia / 198 Kč
Lichořeřišnicová tinktura se snadno používá a je vhodná pro celou rodinu. Kromě velkého podílu glykosidů v ní najdete také vitamin C, železo, fosfor či draslík.
Detail produktu