Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Endometrióza: podceňované utrpení žen

zdroj: shutterstock

Spousta lidí, a především mužů, zlehčuje stavy, které mají ženy během svých dní. Ale každá žena to má prostě jinak - jedna necítí nic, jiná se nemůže bolestí pohnout. Právě proto nám přijde důležité mluvit o endometrióze jakožto komplexním gynekologickém onemocnění, které postihuje miliony žen po celém světě. 

Co to vlastně je

Přesná příčina endometriózy zatím není zcela objasněna. Existuje více teorií, které se snaží vysvětlit vznik tohoto onemocnění. Jedna z nich naznačuje, že krevní a tkáňové částice, tzv. endometria, se dostávají mimo děložní dutinu a přichytí se na jiných orgánech, kde začnou růst - takovými orgány mohou být například vaječníky, střevní ústrojí nebo močový měchýř. V důsledku toho se mohou v těle ženy vytvářet různé cysty a myomy, které zapříčiňují silné bolesti. Genetické predispozice, poruchy imunitního systému a hormonální nerovnováha jsou také faktory, které mohou přispět právě k vývoji endometriózy.

Jaké jsou příznaky

Hlavním příznakem endometriózy je silná bolest, která se obvykle objevuje během menstruace a může být tak intenzivní, že ovlivňuje běžné každodenní aktivity. Bolest se může šířit do dolní části zad, pánevní oblasti a dokonce i do stehenních svalů. Dalšími příznaky mohou být bolest v podbřišku, bolest při pohlavním styku, nadměrné krvácení během menstruace, únava, zažívací potíže nebo dokonce neplodnost. Někdy se mohou příznaky podobat i infekci močových cest. Je ale důležité si uvědomit, že projevy endometriózy se u každé ženy mohou lišit.

Možnosti léčby

Léčba endometriózy se zaměřuje na zmírnění příznaků, zpomalení růstu endometriální tkáně a zlepšení kvality života postižených žen. Existuje několik přístupů k léčbě endometriózy, z nichž volba závisí na závažnosti příznaků, věku pacientky i jejích plánech týkajících se těhotenství.

Hormonální terapie je často první linií léčby. Hormonální léčba může pomoci ovlivnit hormonální nerovnováhu spojenou s endometriózou a snížit růst endometriální tkáně, nicméně může mít i vedlejší účinky v podobě migrén, návalů, náladovosti nebo potíží se spánkem.

Další možností je chirurgický zákrok, ke kterému se přistupuje při silnějších příznacích endometriózy nebo při neúčinnosti hormonální terapie. Během laparoskopického zákroku se endometriální tkání odstraňují ložiska endometriózy. V některých případech může být nutné odstranit postižené orgány, jako je děloha nebo vaječníky.