Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Aromaterapie a pět elementů - Jaro

Aromaterapie a pět elementů - Jaro Éterické oleje si dobře rozumí s čínskou medicínou a ta je energeticky využívá k lepšímu fungování orgánů podle ročního období.
Pavlína Klaudová
5,0 5
5

zdroj:

V aromaterapii se pracuje s různými provázanostmi. Nacházíme spojitosti i s čínskou medicínou a ajurvédou. Léčení čaker energetickým působením éterických olejů je oblíbené a poměrně úspěšné, stejně tak jako srovnávání meridiánů, pokud se na tuto problematiku podíváme z pohledu čínské medicíny. Jaro je čas pro to, abychom věnovali pozornost našim játrům a žlučníku. Ty jsou velmi dobrými ukazateli našeho psychického stavu.

Člověk, který nemá v pořádku játra, bývá často popudlivý, mohou se u něj také objevovat různé vyrážky v genitální oblasti. Pokud trpíte úporným svěděním těla a jste si 100 % jisti, že nebylo vyvoláno alergií, zaměřte svoji pozornost na jaterní oblast. Jelikož jsou játra velmi důležitá pro správnou činnost našeho organismu, je dobré mít je v co nejlepším stavu. Jedná se o orgán, který je schopný výborné regenerace (dokáží dorůst i v případě, že je odřezáno 75 % jejich celkové plochy), umí s naší pomocí vyměnit starou poškozenou tkáň za novou a dobře se obměňuje.

Stačí pouze trocha starosti a péče. Tu mohou poskytnout velmi dobře éterické oleje. Věnovat pozornost pěti elementům se opravdu vyplatí, neboť vám pomohou lépe se zorientovat ve vašem zdravotním stavu. Éterické oleje jsou velmi vhodným doplňkem tohoto přístupu, protože pracují psychosomaticky. Energie dřeva, ke které patří jaro, ovlivňuje naše schopnosti se přizpůsobovat, růst, být motivovaný k lepším výkonům. Dřevo je také symbolem pohybu.

Přejít na sekci článku:

Játra a žlučník podle tradiční čínské medicíny

Játra a žlučník podle tradiční čínské medicíny zdroj: pexels.com

Játra jsou jako orgán centrem krevní cirkulace a odbourávání škodlivin z těla. Starají se o konverzi glukózy, zpracovávání tuků, odstraňování amynokyselin z krve (ty přetváří na močovinu). Játra jsou spojená s produkcí hormonů a pomáhají nám lépe uchovat v těle vitaminy. S játry úzce souvisí žlučník. Je to malý orgán, který je spojen jaterním kanálem s játry, ukládá do jater žluč. Ta emulguje tuky a neutralizuje kyseliny z částečně stráveného jídla, což pomáhá dalšímu a ještě lepšímu trávení potravy. Játra jsou stavebním kamenem dobrého fungování našeho těla, proto je obzvlášť důležité udržovat je v rovnováze. Krevní oběh a játra jsou spojenými nádobami. Játra shromažďují krev v době odpočinku a pak, když jsme aktivní, udržují její vyvážený tok v těle. Jsou sídlem energie chun, éterického ducha. Ten je spojený se schopnostmi imaginace, seberealizace a určování životní cesty. Éterický duch se stará o vyváženost mezi emočními pochody.

V čínské medicíně jsou zodpovědná za distribuci a regulaci energie čchi v těle, v případě oslabení nebo intoxikace se naruší celkový zdravotní stav člověka a sníží se jeho životní vitalita. Zatímco plíce se podle čínské medicíny starají o cirkulaci čchi po meridiánech, játra mají za úkol usměrňovat její pravidelnost. Vykazuje-li jaterní cyklus nějaké nesrovnalosti, nastupuje nerozhodnost, popudlivost, plačtivost, výbušnost, vzteky, citové frustrace. Nevyvážeností jater, pokud nebereme v potaz konzumenty alkoholu a návykových látek, trpí často lidé, kteří jsou workoholici a nedokáží odpočívat. Problémy s játry na sebe nabalují další nepříjemnosti, jako jsou poruchy trávení, nadýmání, městnání horka v těle. Oslabenost jater má spojitost s poklesem partnerské touhy a bývá jednou z příčin u impotence nebo frigidity. Objevují se také svalové křeče, nevolnosti, bolesti hlavy, poruchy menstruačního cyklu.

Detoxikace je základ

Jaro je symbolem detoxikace. Tak jako se po náročné zimě probouzí příroda, i my potřebujeme „dobít baterky“. Naše psychika totiž dostala v minulých měsících velmi zabrat, bez světla a tepla jsme unavenější nejen tělesně, ale i duševně. Není náhodou, že v severských zemích, kde je po většinu zimy tma, je registrován největší počet sebevražd a depresivních stavů. Deprese a dlouhodobé stresy podle čínské medicíny znatelně zpomalují tok životní energie čchi v těle. Tím pádem nám začínají protestovat naše orgány. Éterické oleje dokáží tuto životodárnou energii opět rozproudit a detoxikují jak tělo, tak ducha. Podle čínské medicíny je jaro spojeno s prvkem dřeva. Meridiány jater a žlučníku mají spojitost se zelenou barvou a vzduchem. Tyto meridiány regulují šlachy, svaly a klouby, jejich stav se odráží na rukou, nohou a nehtech. Lidé se znatelnou převahou dřevěného elementu mají silnou schopnost vizí a uskutečňování svých cílů. Umí se dobře rozhodovat, mají výborné argumentační schopnosti. Pokud ale je narušena energie dřeva, tito lidé se stávají ohnivými, popudlivými.