zdroj: unsplash.com
„Když to vydržíš až do večera, nepapat, tak uvidíš zlaté prasátko.“ Kdo by neznal dnes už kultovní hlášku z veleznámé vánoční reklamy? Ale odkud vůbec tradice štědrovečerního půstu pochází a co to má co dělat se zlatým prasátkem? Kde to vše vůbec vzniklo? Je zlaté prasátko jen mžitkami před očima z hladu? Je jednodenní štědrovečerní půst pro tělo dobrý, a jaký mají půsty obecně vůbec zdravotní přínos?
Odkud pochází tradice vánočního půstu?
Tradice půstu s největší pravděpodobností pochází od našich keltských předků. V dřívějších dobách se však vánoční půst držel mnohem delší dobu než jen jeden den. Byl ale mnohem mírnější, než klasický půst, který se drží před Velikonocemi. Maso se nahradilo rybou a dále se konzumovalo spíše ovoce, zelenina a pečivo se sýrem. Na samotný Štědrý den se pak vynechala snídaně i oběd. Pokud už tedy oběd byl, tak měl podobu jen lehké zeleninové polévky. Zato večeře byla bohatá, o několika chodech. Podobně, jako ji známe dnes.
Původ zlatého prasátka
A odkud se tedy vzalo zlaté prasátko? Za tuto vánoční legendu vděčíme taktéž Keltům. Podle ní se totiž každému, kdo se vydrží celý Štědrý den až do večeře postit, ukáže na stěně zlaté prasátko. Prase je odedávna symbolem bohatství a hojnosti. Každý, kdo měl ve chlévě nějakého toho pašíka, věděl, že je na zimu zabezpečený a hladem neumře. Odtud také pochází prasátko jako pokladnička. Vykrmené prasátko bylo v té době prostě určitým způsobem spoření a zabezpečení se. Keltové navíc uctívali kance jako posvátné zvíře, takže jeho zahlédnutí v tento významný den tomu přidalo ještě punc božskosti.
Je půst na Štědrý den zdravý?
Půst obecně zdravý je. Má ale docela přísná pravidla, jež je radno dodržet, pokud chcete, aby měl nějaký pozitivní zdravotní přínos. A ne aby vám spíše ublížil. Půsty mohou trvat různě dlouhou dobu. Jedno by však měly mít společné – přípravu a pomalý dojezd. Na každý půst je dobré tělo připravit a to tak, že pár dní před půstem odlehčíte stravu, aby následné hladovění pro tělo nebylo moc velký šok. Po ukončení půstu je také vhodné zase s lehčím jídlem začínat a nevrhnout se okamžitě samým hladem na bůček s hranolky či jinou „prasárničku“. Udělalo by se vám totiž tak akorát špatně od žaludku.
A právě kvůli tomuto přejídacímu faktoru není držení půstu na Štědrý den moc zdravé. Celý den o hladu, většinou bez předchozí odlehčovací přípravy, a spoustou předvánočního stresu vede většinou k tomu, že se na štědrovečerní večeři neskutečně přejíme a s nacpáváním pak nepřestaneme až do Nového roku. To naše tělo opravdu moc neocení. Spíše je vhodné si půst či odlehčený den dopřát v nějaké klidnější a méně stresující době. A jaký půst tedy zvolit?
Typy půstů
Půsty můžeme rozdělit podle doby trvání od jednodenních, vícedenních až po třeba měsíční půst. Půst můžeme pojmout jako kompletní hladovění, nebo také být jen na zeleninových a ovocných šťávách. I když šťávové půsty se oficiálně půstem nazývat nedají, spíše se jedná o ty odlehčené dny. Klasický půst by měl být správně úplně bez jídla a někdy i bez vody. Půstu bez jídla, ale s možností dopřát si neomezené množství čisté vody, se říká mokrý půst. V případě suchého půstu se pak nesmí pít ani voda. Tento typ půstu se však samozřejmě nedoporučuje držet déle než jeden den.
Co vám půst po zdravotní stránce přinese? Během půstu si tělo především odpočine od trávení potravy a má více času na očistu a opravu orgánů. Půst má tedy v první řadě detoxikační a regenerační účinek. Dále se během půstu i po půstu budete nejspíše cítit neuvěřitelně lehce. A to jak fyzicky, tak mentálně. Spousta lidí během postění zažívá pocity neskutečné euforie a energie. Někteří dokonce drží půst v době, kdy potřebují udělat nějaké důležité rozhodnutí. Tělo se zklidní a pracuje jen na těch opravdu nejdůležitějších věcech, a to často pomáhá dojít k tomu nejlepšímu řešení.
Půsty tedy každopádně stojí za zkoušku. Jen je nedoporučujeme praktikovat, pokud máte nějaké zdravotní problém a pokud váháte, tak postění raději konzultujte s lékařem. Zatímco tedy šokový půst na Štědrý den moc vhodný není, pravidelné zařazování postních dnů nebo odlehčených dnů naopak zdravé je. Můžete si to dát jako novoroční předsevzetí. Což se výborně hodí i jako novoroční předsevzetí – vyzkoušet se postit a případně půst pravidelně zařadit. ☺