zdroj: pixabay.com
Věncem z vavřínu vznešeného se v minulosti rádi korunovali antičtí císaři. Vavřín byl totiž symbolem vítězství. Odtud také pochází rčení „neusnout na vavřínech“. Je proto poněkud zvláštní, proč se česky vavřínu říká tak trochu hanlivě – bobkový list. No, možná to bude právě pro jeho výborné účinky na zažívací ústrojí. Bobkový list má v kořence v kuchyni většina z nás a používá jej právě při vaření luštěninových pokrmů na zlepšení jejich stravitelnosti. V dnešním článku si povíme víc o účincích vavřínu a naučíte se jej používat i jinde než u kuchyňské plotny.
Vavřín roste jako strom nebo velký keřík (může dorůst až do výšky 15 metrů) a právě jeho listy jsou nám známy jako bobkový list. Pochází se středomořských krajin a nejlépe se mu tedy daří v teple, ale dá se pěstovat i u nás, když jej na zimu přenesete domů do tepla a zazimujete ho. Nejčastěji se vavřín používá v jeho sušené podobě. Při šetrném sušení si totiž zachovává většinu svých účinných látek. Jaké že to jsou? Bobkový list je bohatý na hořčík, vápník, draslík, železo, měď a vzácný selen, také na vitaminy A, C a skupiny B, ze které je třeba vyzdvihnout hlavně kyselinu listovou, jež je velmi důležitá v těhotenství pro správný vývoj plodu.
Bobkový list nejen do kuchyně
Kromě skvělých účinků na naše zažívání má bobkový list i výborné detoxikační účinky na náš organismus. Očistu zaměřuje nejen právě na zažívací ústrojí (už jen samotnou úpravou trávení a odstraněním případné zácpy či zánětů se střeva hodně očistí), ale také pomáhá rozpouštět a odstraňovat různé solné usazeniny, které se rády usazují hlavně v kloubech, způsobují pak nepříjemnou pichlavou bolest a při neléčeném stavu mohou přerůst až ve dnu. Stejně tak dobře pročišťuje i močové ústrojí, působí preventivně proti zánětům močového měchýře a odplavuje z těla nadbytečnou vodu.
Dále snižuje hladinu cukru v krvi a zároveň i mírně ředí krev. Předchází tak vzniku krevních sraženin, kterými jsou ve vyšší míře ohroženi hlavně kuřáci a ženy užívající hormonální antikoncepci. S tím souvisí i lepší prokrvování končetin – pokud máme příliš hustou krev a navíc třeba ještě zúžené a zanesené cévy, krev se těmito krevními cestami jen tak pomalu plazí a často v potřebném množství nezvládne celou cestu až do konečků prstů na nohou či rukou. Bobkový list působí blahodárně i na nervový systém a tiší bolesti hlavy i migrény.
Bobkový list funguje také jako skvělý nakopávač imunitního systému a zároveň má antiseptické účinky, takže je obzvláště vhodný do období s rychlými změnami počasí, jako je jaro nebo podzim, které naše tělo oslabují a to se pak špatně brání škodlivým mikroorganismům. V těchto obdobích můžete při vaření buď přidávat vavřínové listy, kam to jen jde, anebo si z nich rovnou uvařit čaj. Na čaj potřebujete 15 bobkových lístků, které necháte přejít varem v 300 ml vody a 15 minut vylouhovat. Pak už jen scedit a popíjet. Jako koření se hodí nejen do luštěninových jídel, ale také do různých omáček, obzvláště do rajské nebo svíčkové nebo jako koření při přípravě domácího kysaného zelí.
Další účinky bobkového listu
zdroj: shutterstock.com
Odvar z vavřínu je díky antiseptickým schopnostem velice účinný při plísňových onemocněních kůže a různých zánětlivých a svědivých vyrážkách. Na pokožku má prokrvující a stahující účinek. Odvar je také skvělým prostředkem proti lupům – pomáhá totiž eliminovat bakterie, které lupy způsobují. Další možnosti, kde lze bobkový list využít, jsou přípravky na bolavé klouby. Na ty dobře zabírají rozdrcené bobkové listy smíchané s kvalitním olivovým olejem. Vzniklou směs pak můžete aplikovat přímo na postižené místo nebo si trochu oleje přidat do koupele a dopřát bolestivým kloubům pořádnou dávku relaxace.
Na specifickou vůni bobkového listu je velice háklivý hmyz, obzvláště pak ty hmyzí druhy, které rády znepříjemňují život lidem, což jsou hlavně mouchy a komáři. Ve středověku se bobkový list právě za tímto účelem přidával do repelentních mastí, nebo i do parfémů, které tím pádem sloužily nejen k tomu, aby převoněly pach středověkých ulic, ale také odehnaly dotěrný hmyz, který se na těchto místech rád zdržoval. Také se věřilo, že vavřín dokáže odehnat zlé síly, proto byste na stromek bobkového listu mohli v takovém antickém období narazit téměř u každého vchodu do domu.
Vavřín v aromaterapii
V aromaterapii se vůně vavřínových listů používá pro příznivé účinky na snižování stresu a úzkosti. Pomáhá také podporovat koncentraci a paměť, čistí vzduch a usnadňuje dýchání. Aromaterapeutických účinků bobkového listu si můžete užít buď ve formě éterického oleje (je však opravdu silně aromatický, proto jej používejte v nízkých koncentracích), nebo můžete jeden lístek vložit do nehořlavé nádoby, zapálit a nechat s ním provonět místnost.