zdroj: shutterstock.com
Na jaře všechno klíčí, roste, kvete, zelená se. Ideální čas na obnovení bylinkového arzenálu ☺. Že nemáte zahrádku, na které byste se mohli zahradnicky vyřádit? Nezoufejte, malou bylinkovou zahrádku si můžete vypěstovat i na balkoně nebo na parapetu. A nemusíte se omezovat jen na klasické bylinky, jako je majoránka, oregano, bazalka, petrželka nebo tymián, i když ty jsou taky vynikající a rozhodně je doporučuji! Letos můžete zkusit trochu více zaexperimentovat a zahradnicky se odvázat. Následujícím sedmi exotickým bylinkám se při troše péče bude u vás dařit skvěle a brzo si budete moct užívat jejich účinky.
Stévie
zdroj: shutterstock.com
Stévie je poslední dobou velkým trendem. Je to kvůli její přirozeně sladké chuti a prakticky nulové kalorické hodnotě. Komplex látek obsažených ve stévii je totiž asi 15-30x sladší než klasický řepný cukr. Stévii proto často používají ke slazení lidé s cukrovkou nebo ti, kteří se snaží zhubnout. Kromě přírodního slazení se stévie používá také na povzbuzení celého organismu a při odvykání kouření, protože snižuje chuť na nikotin. Stévií můžete sladit celými jejími čerstvými lístky nebo si je nasušit a namlít na prášek. Stévie má ráda teplo, takže ji přes teplejší dny na jaře a v létě můžete klidně pěstovat na balkoně nebo na parapetu, ale jakmile klesne teplota pod 9 °C, raději ji zaneste přezimovat domů.
Brahmi
Tato bylinka pochází z Indie a je velmi oblíbená v ajurvédském léčitelství a japonské medicíně. V obou případech je využívána především na posílení nervové soustavy, při léčbě nespavosti a k celkovému snížení nervového napětí. Zároveň ji lze použít jako podpůrný prostředek při léčbě epilepsie a dalším chorobám duševního původu. Brahmi revitalizuje mozkové buňky a zlepšuje tak krátkodobou i dlouhodobou paměť. Je proto výborná pro studenty, duševně pracující, ale i pro seniory jako prevence proti alzheimerově a parkinsonově chorobě. Z lístků brahmi si můžete vařit výborný čaj. První účinky při jeho pravidelném popíjení se dostaví zhruba do měsíce. Pokud se rozhodnete pěstovat brahmi doma, zalévejte ji 2-3× týdně a dbejte na to, aby nebyla na přímém slunci, má radši polostín.
Pupečník asijský (gotu kola)
Pupečník asijský má svůj původ na Srí Lance. Je velmi často pro léčení používaná v ajurvédě, obzvláště v oblibě ji mají jógoví mistři. Podle místních legend se v pupečníkových porostech válejí tygři, aby si rychleji uzdravili rány a zranění. Gotu kola má velmi podobné účinky jako brahmi. Můžete si z ní stejně tak uvařit lahodný čaj, nebo její listy použít do zeleninového salátu. Kromě toho, že působí jako mozkový nutrient, zvyšuje také tvorbu červených krvinek, pomáhá udržovat cévy zdravé a předcházet tak vzniku onemocnění oběhové soustavy, jako je zánět křečových žil, srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Dále zvyšuje tvorbu kolagenu v kloubech, zlepšuje jejich hybnost a působí preventivně proti vzniku artrózy. Pupečník je plazivá rostlinka, vypadá velmi efektně v závěsném květináči. Má ráda slunné stanoviště a častou zálivku.