Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kočičí dráp

Kočičí dráp Kočičí dráp je bylina, v produktech vilkakora je použitá kůra z Uncaria tomentosa a má blahodárné účinky na imunitní systém, působí také proti rakovině.
Redakce BIOOO.CZ
4,8 5
23

kočičí dráp zdroj: biooo.cz

Název článku je jasný - dnes se budeme bavit o drápu kočky, čili o kočičím drápu. Nemusíte se však obávat, nejedná se o reálný kočičí dráp, který bychom museli ustřihnout kočce. Ačkoliv alternativní medicíny častou používají “zvířecí lektvary” pro krásu a mládí, v tomto případě je kočičí dráp rostlinného původu. Ze stonku této rostliny vybíhají trnovité útvary, které mohou někomu připomínat kočičí drápy. A právě proto se tak tato rostlina jmenuje kočičí dráp (lidový název), český název je pak řemdihák plstnatý a latinský název je Uncaria tomentosa, podle toto názvu je také někdy označován jako unkárie, španělsky se tato rostlina jmenuje Uňa de Gato a říká se jí také vilcacora, což pochází z jazyka domorodého kmene, a produkty z ní jsou často označeny jako vilkakora.

Vilcacora se dlouhá léta používala v tradičním domorodém léčitelství. Po kolonizaci Ameriky se však dění v pralese zcela proměnilo, a proto tuto rostlinu nyní používá i evropská alternativní medicína. Tato rostlina se intenzivně používá již od 80. let a přisuzují se jí příznivé účinky především při bolestech zad, zánětech, rakovině i AIDS. Avšak pro její silné účinky se nedoporučuje užívání v těhotenství. V tomto článku vám představíme účinky této zázračné rostliny a přiblížíme vám, jak ji můžete používat. Kromě čajů a doplňků stravy jí někteří výrobci také začlenili do přírodní kosmetiky. Z našeho sortimentu najdete extrakty z kočičího drápu v produktech řady Happy Aging od Martiny Gebhardt.

Přejít na sekci článku:

Na co působí kočičí dráp?

Vilcacora zdroj: shutterstock.com

Vilcacora roste v tropických deštných pralesích Amazonie. Jedná se o liánu, která se vine na ostatní rostliny a oplétá je. Výška této rostliny může být 20 - 30 metrů, aby však narostla do takové velikosti, trvá to až několik desítek let. Jak už jsme uvedli v úvodu, pokud byla vilcacora využívána pouze domorodými obyvateli, neznamenalo to pro prales téměř žádnou ztrátu. Jakmile se však vilcacora začala používat také pro účely alternativní medicíny určené lidem žijícím na kontinentech Severní Ameriky, Evropy i Asie, začalo docházet ke značnému úbytku této pralesní rostliny. Naštěstí peruánská vláda včas zakročila a stanovila roční limity, které regulují těžbu této rostliny v maximální výši 300 tisíc kilogramů ročně. Nemusíme se tedy obávat vymizení této rostliny a můžeme jen doufat, že se zvyšující poptávka neodrazí ve zvýšení těchto limitů. Musí vám pak být naprosto jasné, že cena této byliny je daleko vyšší, než cena byliny vypěstované ekologickým zemědělcem na území našeho státu.

Kočičí dráp má velice široké spektrum účinků: protizánětlivý, antivirový, antibakteriální, adaptogenní a protirakovinný. Znamená to tedy, že vilcacora působí proti zánětům, virům, bakteriím, posiluje imunitu organismu a pomáhá imunitnímu systému vypořádat se s rakovinným bujením. Vilcacora se nejčastěji používá pro zvýšení imunity, což také souvisí s léčbou AIDS. Účinky této rostliny mají příznivý vliv při léčbě těchto nemocí: akné, herpes, hypoglykemie, hypertenze, alergie, astma, Crohnova nemoc, žaludeční vředy, diabetes, artritida, problémy menstruačního cyklu i menopauzy a další jako např. podpora činnosti tenkého a tlustého střeva, regulace oběhového systému atd.

Kromě těchto vyjmenovaných nemocí má vilcacora široké působení na lidský organismus. Doporučuje se proto i pro preventivní užívání, zejména lidem se špatnou životosprávou. Pro svoji protimutagenní aktivitu se může užívání této byliny doporučit především kuřákům a lidem holdujícím salámům a uzeninám. Vilcacora také příznivě ovlivňuje trávicí pochody v těle, takže pokud trpíte žaludečními vředy, plynatostí a podobnými problémy, může vám tato bylina velmi účinně od těchto problémů pomoci. Užívání kočičího drápu je vhodné také pro prevenci před virovým onemocněním, takže se doporučuje zařadit čaj této rostliny do období zvýšeného výskytu chřipek.

Související produkt
Kočíčí dráp, čaj sypaný 80 g
Diochi / 254 Kč
Bylinný čaj z kočičího drápu neboli vilcacory pomáhá podporovat přirozenou obranyschopnost imunitního systému a normální stav kloubů.
Detail produktu