Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Lékořice lysá uleví od bolesti a zažene nachlazení

Lékořice lysá uleví od bolesti a zažene nachlazení Lékořice lysá zlepšuje odkašlávání při dráždivém kašli, dobře působí při bronchitidě a astmatu.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Lékořice lysá uleví od bolesti a zažene nachlazení zdroj: wikipedia.org

Když se řekne Glycyrrhiza glabra, asi málokdo si představí, o co jde. Jedná se o kořen lékořice postupně zpracovávaný specifickým způsobem, až z něj vznikne černá sladká hmota, které se říká pendrek.

Do Čech se lékořice neboli sladký kořen dostala pravděpodobně díky benediktýnům, kteří se zasloužili o její přítomnost ve střední Evropě. Brzy poté se začala cíleně pěstovat. Bylo to v 16. století. O něco později, v 19. století jí byla věnována pozornost na jižní Moravě, zejména v oblasti Mikulova a Hustopečí, kde postupem času zplaněla. Ovšem ještě dnes se s lékořicí můžeme setkat na jižních i jihovýchodních stepních svazích či mezi vinohrady.

V dnešní době se lékořice vyskytuje hlavně v jižní Evropě a Asii, kde je doma. V těchto končinách jsou její kořeny považovány za velmi ceněné léčivé rostliny. Z botanického hlediska i na základě obsahových vlastností má lékořice velmi blízko k anýzu a fenyklu. Název této rostliny se vyvinul z řeckého slova glukurrhiza, což v překladu znamená sladký kořen. O lékořici se v době antiky zmiňuje Dioscorides. Ovšem její jméno ovlivnila i stará francouzština, která používá výrazu licoresse.

Lékořice patří v podstatě k nejstarším léčivým bylinám na světě. Píše se o ní již v egyptských papyrech v období před Kristem, a to jako o léku na katary dýchacích cest. Její kořen je hojně využíván v lidovém léčitelství i v moderní medicíně. V Indii se lékořice kombinovala s vařeným mlékem, šáchorem a pepřem a podávala se k zamezení frigidity. V Mattioliho herbáři, který se stal jakousi středověkou "bylinářskou biblí", je, mimo jiného, popisován postup pěstování, podmínky sklizně a příprava léčivých přípravků z tohoto kořene. V zemích českých byl odvar z lékořice využíván k utišení dráždivého kašle.

Jak poznat lékořici

Lékořice lysá, latinsky Glycyrrhiza glabra je vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých - Fabaceae dorůstající výšky až 1,5 metru. Má rovný, silný stonek a dlouhé kořeny. Listy lékořice jsou lichozpeřené a jednotlivé lístky jsou kopinaté až vejčité, velké asi 7 - 15 centimetrů. Drobné květy uspořádané v hroznech mají fialovou barvu a objevují se na počátku léta. Plodem je lusk s několika semeny. Předmětem sběru je kořen.

Lékořici se běžně říká sladké dřevo, protože je to rostlina, která je díky svým obsahovým látkám asi 50x sladší než řepný cukr. Dnes je rozšířena v Evropě, Asii, Africe, Severní i Jižní Americe i v Austrálii. Lékořice se pěstuje hlavně v teplých oblastech, zejména v arabských zemích, Malé Asii až po Čínu, jelikož nesnáší silné mrazy. Můžete si ji dokonce opečovávat i doma v květináči.

V tradiční čínské medicíně je lékořice lysá běžně využívána jako jedna ze složek bylinných směsí, které harmonizují energii čchi protékající všemi základními meridiány. V oblasti ajurvédy se lékořice nasazuje k léčbě dýchacích a trávicích potíží. V sanskrtu má jméno Yashtimadhu a v jazyce hindi mulethi. Ke specifickým indikacím patří překyselení organismu, žaludeční vředy a onemocnění průdušek. Mulethi má ještě jeden bonus navíc, a sice že působí jako antistresový a anabolický faktor.

Jaké látky lékořice obsahuje a k čemu se používá

K významným obsahovým látkám v lékořici patří flavonoidy a saponiny, hlavně glycyrrhizin neboli kyselina glycyrrhizinová, ktere je tam až 24 % a je mnohem sladší než sacharóza. Dále jsou v této rostlině přítomny glykosidy, zvláště likviricin, likviricigenin, izolikviricigenin a deriváty kumarinů. K dalším účinným látkám obsaženým v kořeni lékořice náleží škrob, hořčiny, monosacharidy, oligosacharidy, silice, vitaminy řady B, vitamin E, minerály a stopové prvky, např. jód, mangan, fosfor a zinek a v menší míře fytoestrogeny.

Lékořice lysá působí zejména na lepší odkašlávání při dráždivém kašli, při bronchitidě a astmatu, čistí a chrání sliznice, uvolňuje křeče a má protizánětlivé a projímavé účinky. Tradičně se používá k léčení kataru průdušek, při chronických žaludečních vředech, kolikách či v případě nedostatečnosti kůry nadledvinek. Lékořice rovněž působí jako antivirotikum, eliminuje všechny druhy oparů, má antibiotické působení. V Japonsku se lékořice lysá hojně využívá při onemocnění chronickou virovou hepatitidou.

Pro obsah isoflavonů neboli fytoestrogenů má lékořice vliv na soustavu endokrinních žláz a na ředění krve. Některé obsahové látky podporují tvorbu hormonů ve vaječnících, normalizují nepravidelnou menstruaci či působí jako podpůrná hormonální terapie v období menopauzy. Lékořice snižuje krevní srážlivost a účinnost enzymu odpovědného za některé problémy při cukrovce, k nimž patří např. poruchy vidění. Je rovněž účinná proti bakteriím a plísním, ale též proti alergiím.

Související produkt
Astomin 50 ml
Diochi / 546 Kč
Kapky Astomin obsahují bylinky jako lékořice, levandule, puškvorec či galgán, které podporují trávení.
Detail produktu