Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Propolis - včelí pomoc na nemoci od A do Z

Propolis - včelí pomoc na nemoci od A do Z Propolis je vzácná tekutina produkovaná včelím královstvím. Propolis má léčivý charakter.
Redakce BIOOO.CZ
4,6 5
18

Přejít na sekci článku:

Účinky propolisu

Účinky propolisu zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová

Propolis zvyšuje obranné schopnosti organismu, působí antibioticky, posiluje nervovou soustavu, vitalitu a zlepšuje výživu jednotlivých orgánů. V léčitelství se používá preventivně i léčebně, především na chřipkové viry či na herpetické viry. Propolis má protizánětlivý účinek, ničící bakterie, tlumí citlivost a bolest, ničí plísně, ruší účinky toxinů produkovaných některými mikroorganismy. V lidovém léčitelství se také traduje, že má propolis účinek rušit elektromagnetické záření, pokud dotyčný nosí přívěsek s kuličkou surového propolisu.

Seznam nemocí, kde se může propolis uplatit je široký, můžeme jej uplatit téměř všude, tedy od A (afty, akné, alergie, angína, artróza, astma) do Z (zácpa, zánět horních cest dýchacích, zánět nosohltanu, zánět žaludeční sliznice, zánět dutiny ústní, zápal plic, zažívací potíže, ženské potíže ad.). Pokud chcete propolis použít na vaši nemoc, obraťte se pro návod na léčitele, který s propolisem pracuje. V tomto článku uvedu tři případy uplatnění propolisu, které využije většina lidí, jelikož jsou docela běžné: infekční onemocnění (bolesti v krku, infekce čelních a čelistních dutin, chřipka, kašel), kožní plísně (plísně nohou a ostatních částí těla) a problémy s vlasy (padání vlasů, třepení konečků, svědění pokožky, tvorba lupů).

Na bolesti v krku použijte zapařovací zábaly s použitím propolisové tinktury nebo suché zábaly s použitím propolisové masti. Připravte si také kloktání: do skleničky vlažné vody či bylinkového odvaru přidejte 1 lžičku propolisové tinktury. Při zánětech čelistních dutin inhalujte páru z hrnečku horké vody s 1 lžičkou propolisové tinktury. Okolí dutin Je možné potírat mastí nebo tinkturou. Při chřipce a kašli se vnitřně užívá 1 lžička po 8 hodinách nejvýše 3 x denně nejlépe do bylinkového čaje. Pokud vykašláváte hlen, připravte si zapařovací obklady na krk nebo na hrudník - použijte 1 - 2 lžičky propolisové tinktury. Pokud se neléčíte v posteli, můžete použít i suchý obklad s propolisovou mastí na krk nebo na hrudník.

Při kožních plísní natírejte pokožku propolisovou tinkturou zředěnou s vodou v poměru 1:1, nebo pokožku natřete propolisovou mastí. Při dlouhodobém ošetřování pokožky propolisovou tinkturou nebo mastí provádějte aplikaci po dobu 3 týdnů, pak 1 týden pauza, následně možno další 3 týdny aplikovat. Při plísní nohou je také nutné dbát na hygienu - používat sprej na obuv, mít čisté papuče a s nikým si je nevyměňovat, mokré ponožky pravidelně měnit, nohy pravidelně koupat v roztoku s dezinfekcí apod.

Pakliže máte problémy s vlasy (padání vlasů, třepení konečků, svědění pokožky, lupy ve vlasech), tak do přírodního šamponu - nejlépe kopřivového - přidejte 1 lžičku propolisové tinktury na jednu aplikaci. Propolisovou tinkturu můžete při mytí vlasů aplikovat opakovaně, nebo ji také můžete přidat do kondicionéru.