Přejít na sekci článku:
Výroba propolisové tinktury
zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Ještě předtím, než vám prozradím možnost použití propolisu v podobě tinktury, masti či emulze, tak vás nejdříve upozorním na alergii na propolis. I když se alergie na propolis u lidí vyskytuje zřídkakdy, je dobré si před užitím propolisu udělat test na alergii. Ten provedete na vlastní pokožce na vnitřní straně zápěstí, tedy tam, kde je tenká kůže. Kápněte zde kapku propolisové tinktury a nechejte ji zaschnout. Pokud vaše pokožka nijak nereaguje ani na opakované kapání, pak na propolis alergičtí nejste a můžete ho používat.
Návod na výrobu propolisové tinktury: 30 g propolisu vložte do 50 ml čistého lihu s více než 60 % alkoholu. Propolis luhujte nejlépe v tmavé skleněné láhvi v temném a chladném koutě vaší domácnosti. Láhev alespoň jedenkrát protřepejte. Na desátý den je tinktura hotová, sceďte ji do tmavé láhve s kapátkem (tekutina nesmí přijít do styku s kovem - používejte plastové síto a plastovou lžičku). Užívejte propolisovou emulzi, tj. 3 kapky propolisové tinktury do 10 ml vody. Propolisovou emulzi lze užívat vnitřně a lze ji také aplikovat na pokožku.
Návod na výrobu propolisové masti: Ve vodní lázni (teplota okolo 50 °C) rozehřejte vepřové sádlo (vegani použijí vazelínu z lékárny) a olivový olej v poměru 2:1. Když tato směs vytvoří ve vodní lázni vhodnou konzistenci, přidejte rozdrcený propolis alespoň ve čtvrtinovém množství jako je množství základu masti. Mast za tepla míchejte, aby se v ní rozpustily hrudky a ještě za tepla ji sceďte, aby se z masti odebrali hrubé části propolisu, které se neroztavily.
Jak jste si tedy z tohoto článku mohli odnést, propolis je zázračná látka s příznivým posilujícím účinkem pro lidský organismus. Pakliže se chceme vrátit k přírodě jak při hygienickém ošetřování těla, tak při léčbě běžných onemocnění, měli bychom propolis začlenit do naší přírodní kosmetiky, ale také do našich čajíků. Udělat to je to snadné obzvláště tehdy, když se propolisová tinktura běžně vyskytuje na pultech obchodů. Avšak ještě lákavější je exkurze u včelaře, který vám seškrábne propolis z horních louček rámků a vy si pak budete moci vyrobit vlastní propolisovou tinkturu. Za ten zážitek to rozhodně stojí, a když oslovíte místního včelaře, jistě s takovou malou exkurzí na jeho včelnici svolí. Vždyť včelaři chovají včely především jako svůj koníček a s jejich způsobem včelaření vás jistě rádi seznámí. Přeji vám mnoho zdraví a úspěšné shánění místního včelaře!