Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co byste měli vědět před koupí éterických olejů

Co byste měli vědět před koupí éterických olejů Vyznejte se v základní orientaci, jak poznat kvalitní éterický olej, proč jsou některé oleje výrazně dražší, jak se oleje vyrábějí a jak se o ně starat.
Pavlína Klaudová
4,7 5
15

Co byste měli vědět před koupí éterických olejů zdroj: unsplash.com

Pro začátečníka může být velmi obtížné si vybrat éterický olej, protože je všude plno různých variant a značek. Mnohdy se s esencemi setkává prostřednictvím MLM prodejců, které si neuvědomují sílu koncentrátu a používá éterické oleje špatně, čímž si může poměrně snadno ublížit. Na to, abyste začali s aromaterapií, nemusíte mít nutně kurz, ale je potřeba hledat dobré zdroje informací. Francouzská aromaterapeutka Nelly Grosjean říká, že nejvhodnější éterický olej je ten, který máte zrovna u sebe. Sama nosí po kapsách různé lahvičky a prakticky má pravdu, protože éterické oleje jsou naprosto komplexní. I když máte u sebe úplné minimum esencí, dokáží vám pomoct, když vás začne bolet v krku, spustí se vám migréna anebo máte problém se zažíváním. Stačí mít u sebe jen nosný olej, v kterém esenci rozmícháte.

Aromaterapeuti si uvědomují jak léčivou, tak energetickou sílu éterických olejů, které jsou daleko koncentrovanější než například běžné koření. Proto se s nimi musí zacházet opatrně. Některé éterické oleje, které pochází z běžných kuchyňských přísad, jsou prudce jedovaté. Co se týče vnitřního užívání éterických olejů, je jen velmi málo těch, které jsou k takovému použití bezpečné. Například anýz, který se doporučuje používat s maximální obezřetností, nejlépe pod dohledem zkušeného aromaterapeuta nebo alternativně smýšlejícího lékaře. Je pravdou, že Francouzi si s tím moc hlavu nelámou a jedí širokou škálu esencí včetně kadidla, ale to můžeme brát spíše jako extrém. Éterické oleje se tak i tak, nejlépe skrze kůži, dostanou do těla a krevního oběhu. Použití při masáži je bezpečnější pro ty, kteří nemají ještě moc zkušeností a má prakticky totožný efekt. A bez toho, aniž byste se museli bát, že si rozleptáte sliznice anebo zničíte vnitřní orgány.

Proč ne vonné oleje?

Jaký je rozdíl mezi vonným olejem a éterickým olejem? Z historického hlediska se dal vonným olejem nazvat přípravek, který vznikl macerací částí květin nebo bylin, případně jejich směsí v rostlinném oleji. Sice nebyl tak silný jako olej éterický, protože aromaterapie se jako lékařská věda objevila oficiálně až ve 20. století ve Francii, ale přesto byl hojně využívaný. Dnes se pod pojmem „vonný olej“ prodává hlavně chemie, případně pančované, nekvalitní výrobky. Jaký je vůbec rozdíl mezi chemickým a éterickým olejem? Tak hlavně je to o složení. A také o vůni, samozřejmě.

Co si budeme nalhávat, celý proces výroby a původ obsahu malých lahviček se promítá i do celkové ceny. Důležitým faktem je, že éterické oleje na rozdíl od chemických mají léčivé účinky a jsou schopny přenášet informace v našem těle, odnímat blokace a pomáhat třeba se záněty či špatnou činností hormonálního systému. Chemické oleje kromě toho, že „voní“, nepřináší zdravotní užitek, ba dokonce mohou být zdraví škodlivé. Navíc jde také o to, že chemikům se nikdy nepodaří vyrobit 100% vůni, kterou má čistá destilovaná anebo extrahovaná esence, se složením, které je důležité pro léčebné procesy ani nemluvě.

Proč jsou éterické oleje „tak drahé“?

Často diskutovaným tématem je cena éterických olejů. Prostě mnohým lidem přijdou moc drahé. Cena esencí závisí na mnoha faktorech. Záleží na tom, jestli jde o destilát či extrahovaný olej, a také například z jaké rostliny pochází. Některé druhy jsou ohrožené nebo se z nich získá jen velmi málo esence a je potřeba velkého množství počáteční suroviny, která se následně destiluje nebo extrahuje. Do skupiny dražších esencí patří např. éterický olej z meduňky, růže nebo jasmínu. Nejdražší éterické oleje jsou ve formě absolue, musí se ředit do alkoholu anebo jojobového oleje. Jsou velmi silné, co se týče vůně. Získávají se alkoholovou extrakcí anebo enfleuráží. Postupy výroby a také to, jak vzácná je ta nebo ona esence, se odráží na ceně, a proto nemůže pravý esenciální olej ze santalu či růže stát tolik jako ten z citrusů.

Proces enfleuráže se dnes už téměř nepoužívá, květy se nejdříve naloží na 12 hodin do tuku, umístěného na skleněné desce, používají se hlavně loje a ten vsákne do sebe jejich vůni. Do tukového podkladu se musí květy periodicky vyměňovat. Deska s květy se uchovává na tmavém a chladném místě, květy se vymění 36krát. Následně se z tuku uvolní éterický olej pomocí alkoholu. Nejčastěji se enfleuráží získává esence z jasmínu. Takovéto éterické oleje se nesmí používat vnitřně, protože není zaručena jejich chemická nezávadnost a mohou obsahovat stopy rozpouštědel. Hlavní využití nacházejí v parfemářství.

Alkoholová extrakce je další způsob získávání éterických olejů. Používá se hlavně pro získávání esence z růže, mimózy a neroli. Květy se smísí s ethanolem anebo methanolem. Volba alkoholu je závislá na látkách, kterými disponuje daná rostlina. Tyto oleje také nejsou vhodné pro vnitřní užití.

Z enfleuráže a alkoholové extrakce se získávají esenciální oleje ve stavu absolue a patří k těm nejdražším. Nejlevnější variantou éterických olejů jsou citrusy, které procházejí lisováním za studena. Ve střední cenové hladině jsou pak destiláty vodní parou.

Jak si vybrat éterický olej?

Jak se vyznat ve značkách a jaký éterický olej si koupit? Co se týče výrobců, je to velmi individuální, záleží na tom, zda chcete podpořit lokální produkci nebo se orientujete spíše na zahraničí. Samozřejmě rozhoduje i cena, protože zahraniční éterické oleje jsou dražší. Hlavním ukazatelem pro rozhodování může být certifikace, ale protože je poměrně dost nákladná a ne všechny firmy si ji mohou dovolit, lze se orientovat i jinak. Hlavní je, aby byly éterické oleje v tmavých lahvičkách, nejčastěji se používají hnědé, zelené a modré barvy. Důležitým prvkem je latinský název rostliny, odkud olej pochází, vyznačení data trvanlivosti, složení, někdy výrobce uvádí, jakým způsobem se olej vyrobil.

Kvalitní silice poznáme nejen podle ceny, ale také podle toho, že na etiketě jsou uvedeny veškeré potřebné informace (třeba jestli je to roztok a kolika procentní, v čem je absolue rozmíchaný), dále může být dobrým ukazatelem vůně, viskozita i barva oleje. Všimněte si, že chemické vonné oleje bývají balené do bílých, průhledných lahviček, to se u esenciálních olejů nedělá, protože by se znehodnotily. Co se týče obchodního přístupu výrobce a informačních letáků, je potřeba se zaměřit na ty, které příliš neslovíčkaří a nesnaží se dělat kolem výrobků moc velký boom používáním cizích nebo vznešených pojmů.

Jak se starat o éterické oleje?

Vůbec nejdůležitější je, vedle výběru kvalitního éterického oleje to, jak se o ně staráme. Esence nemají rády světlo, teplo a průhledné obaly. Záleží také na tom, z jakého druhu rostliny pochází. Nejmenší dobu trvanlivosti mají citrusy. Některé éterické oleje, pokud se s nimi zachází šetrně a dobře se o ně staráte, se naopak stárnutím zlepšují, jedná se např. o pačuli anebo santal. Santalové dřevo, pokud je kvalitní, si může udržet kvalitu i deset let. Pro skladování esencí se dají koupit kufříky různých velikostí, od cestovních balení až po velké aromaterapeutické sady, do kterých se vlezou veškeré oleje, na které si vzpomenete.

Lahvičky byste neměli otevírat jen tak zbůhdarma, protože je nutné omezit přísun vzduchu k jejich obsahu, jinak podléhají oxidaci. Nenechávejte je tedy otevřené. Pamatujte na to, že byste měli éterické oleje mezi sebou střídat. Důvod je veskrze praktický, pokud používáte nějaký olej dlouhodobě, přestává mít chtěné účinky a musíte zvyšovat dávky. Střídejte éterické oleje maximálně po měsíci. Používejte je ve směsích anebo si dejte pauzu 14 dní a následně je používejte další měsíc, pokud máte obzvlášť oblíbenou vůni. Protože jsou esenciální oleje velmi podobné, co se týče působení, najděte si vhodné varianty, které budete střídat. Dávejte pozor na fotosensitivitu (citrusy) a na vysoký nebo nízký krevní tlak i těhotenství.