Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Esenciální olej Levandule (Lavandula angustifolia)

Esenciální olej Levandule (Lavandula angustifolia) Levandulový olej je pro své vynikající účinky používán už od starověku.
Renata Ježková
5,0 5
10

Přejít na sekci článku:

Levandulový olej

Levandulový olej zdroj: shutterstock.com

Éterický olej z levandule se získává z celých rostlin včetně květenství pomocí destilace. Levandule obsahuje velké množství silic a výnos je relativně vysoký (ze 150 kg rostlinného materiálu až 1 litr vonného oleje), proto patří i přes své vynikající aromaterapeutické účinky k levnějším olejům. Je to jeden z mála olejů, který lze použít přímo na kůži, proto je velmi oblíbený při výrobě kosmetiky.

Levandulový olej je vynikající zejména pro mastnou a smíšenou pleť, kterou zklidňuje, jemně desinfikuje a harmonizuje. Pomáhá léčit poranění a urychluje regeneraci. Mírně vysušuje, takže není úplně vhodný pro pleť suchou nebo citlivou, alergická pleť může reagovat podrážděním na éterické oleje obecně a levandule je právě jeden z olejů, se kterými by měla alergická nebo reaktivní pleť zacházet opatrně. Ale pokud si s ní levandule "sedne", získáte spolehlivého pomocníka pro zklidnění jakéhokoliv podráždění. Čistý levandulový olej je pak dobré mít vždy po ruce jako rychlou přírodní první pomoc při oděrkách, škrábancích, štípancích nebo popáleninách.

Nicméně levandulový olej je nejoblíbenější zejména pro svůj blahodárný vliv na psychiku. Spíše je tomu tak u žen, levandule je veskrze ženský olej a také k ženám víc její vůně promlouvá. Posiluje fyzickou i psychickou imunitu, zklidní a vyladí psychiku a obnovuje rovnováhu. Pomáhá při nespavosti (je velmi vhodná do ložnice, neboť zároveň odpuzuje komáry), ulevuje při bolestech a křečích a zklidňuje silné emoce. Je velkým pomocníkem při migrénách. Snižuje krevní tlak, takže osobám s nízkým krevním tlakem může být vůně nepříjemná a v tom případě je vhodné nahradit levanduli jiným harmonizujícícm olejem, například růží.