Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Éterický olej levandule

Éterický olej levandule Levandule je jemná, ale přesto silná francouzská dáma, která svou elegancí okouzlila nejednoho aromaterapeuta.
Pavlína Klaudová
4,2 5
6

Přejít na sekci článku:

Levandule v kosmetice, aromaterapii a léčitelství

Levandule v kosmetice, aromaterapii a léčitelství zdroj: unsplash.com

Levandule v kosmetice

Levandule se hojně používá v kosmetice a parfemářství. Najdeme ji například v slavné Eau de Cologne. Přidává se do šamponů, je šetrná k pokožce hlavy, pomáhá proti lupům a plísním, uklidňuje svědivost, vyživuje buněčnou strukturu, podporuje růst vlasů a zvyšuje sílu vlasových folikul, snižuje vypadávání. Levandule se přidává do výrobků osobní hygieny i pleťové péče. Je výborná obzvlášť pro problematickou pokožku, trpící ekzémy, psoriázou, dermatitidou a akné.

Její dezinfekční a hojivé účinky dokáží vyléčit ložisko problému a navíc se postarají o to, aby jizva, která vznikne, nebyla tak viditelná. Do DIY krémů se hodí smíchat s tea tree a pačulí. Snižuje produkci kožního mazu. Léčí zánětlivé reakce a bojuje proti kožním plísním, lze ji použít na odřeniny, popáleniny i po bodnutí hmyzem. Pokud se říznete a kápnete si levanduli, okamžitě zastavuje krvácení a zaceluje ránu. Funguje také jako deodorant a repelent proti komárům, muškám a můrám.

Při vypadávání vlasů se doporučuje smíchat 5 kapek levandulového éterického oleje, 3 kapky rozmarýnového éterického oleje a 5 ml mandlového oleje. Směsí se potírají vlasy, které jsou pak vyživené a eliminuje se jejich ztráta.

Levandule pro posílení psychiky

Éterický olej levandule je jedním z nejlepších posilovačů psychiky. Pomáhá hlavně při nespavosti, uvolňuje přetíženou mysl. Mírní deprese, migrény, nervové napětí, osvědčil se u osob po prožitém šoku, eliminuje nepříjemné příznaky PMS. Podle jogínů podporuje čakru třetího oka. Levandule stimuluje mozkové funkce, oživuje smysly, harmonizuje mysl, pomáhá snížit vysoký krevní tlak. Zbavuje vzteku, bušení srdce, povzbuzuje sebevědomí a odplavuje osamělost. Působí sedativně, ale nemá vedlejší účinky, nejsme po ní malátní, máme jasné myšlení. Při únavě nás dokáže velmi dobře povzbudit. Má výborné účinky na endokrinní systém. Navozuje pocit stability. Otevírá korunní čakru, třetí oko, solar plexus, sakrální i krční čakru.

Levandule v léčitelství

Éterický olej z levandule se používá v léčitelství při zánětech nebo bolestech. Pomáhá při respiračních onemocněních, zánětu průdušek, hrtanu, krku, kašli, bronchitidě a astmatu. Zlepšuje odolnost imunitního systému, snižuje horečnaté stavy. Umí ničit bakterie Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Proteus vulgaris a Micrococcus ascoformans. Uvolňuje napjaté a bolavé svaly. Zmírňuje poruchy trávení, žaludeční koliky, nadýmání. Podporuje trávení, zlepšuje produkci žaludečních šťáv, zvyšuje mobilitu potravy ve střevě. Působí močopudně, vyvádí z těla škodlivé látky, pomáhá hubnutí a zbavuje urogenitální systém infekčního zatížení.

Zároveň funguje preventivně proti návratu nepříjemného zánětu. Uklidňuje průjmy a zvracení. Podporuje činnost krevního oběhu a stimuluje hormonální žlázy, zlepšuje celkové prokrvení těla. Působí jako analgetikum při revmatismu, podvrtnutí kotníku, ústřelu, dně, poskytuje úlevu bolavým kloubům. Diskutuje se o jejím pozitivním vlivu na zahubení rakovinových buněk, má protikarcinogenní účinky, funguje i jako prevence. Působí proti tyfu, tuberkulóze, záškrtu a dalším vzácným onemocněním.