Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Vykoupejte se v levanduli od hlavy až k patě

Vykoupejte se v levanduli od hlavy až k patě Levandule má nejen úžasně sofistikovanou vůni, ale taktéž skvělé relaxační účinky.
Jana Konečná
5,0 5
5

Vykoupejte se v levanduli od hlavy až k patě zdroj: unsplash.com

Jméno levandule je odvozené od latinského slova lavare, což znamená mýt nebo umývat. Odkazuje to na oblíbenost levandule už od samotného starověku. Právě Římané, kteří ze svých lázní udělali pojem až do dnešní doby, si s oblibou levanduli do svých koupelí přidávali. Koupele a další lázeňské procedury byly v té době velice oblíbené – měly nejen, očistnou, zkrášlující, relaxační, ale také společenskou funkci. A takové miniřímské lázně si můžete doma připravit i vy. Samozřejmě s levandulí! ☺

Levandule je úžasná bylinka s velice specifickou a charismatickou vůní, která možná zpočátku každému nesedne. Říká se, že do vůně levandule se musí „dorůst“. Jakmile jí ale přijdete na chuť nebo spíš „na čich“, už nebudete chtít jinou. ☺ Kromě dokonalé, sofistikované vůně toho má totiž mnohem víc co nabídnout, a to jak v péči o pleť, tak i o psychické či fyzické zdraví. Levanduli rozhodně není radno podceňovat.

Užijte si dokonalou levandulovou koupel

Levandule je známá především svými uklidňujícími účinky, takže není nic lepšího, než si levandulovou koupel dopřát po pořádně náročném dni v práci, když se cítíte totálně vyčerpaní a ve stresu. Levandule pomáhá zklidnit mysl a působí výborně i při nespavosti a pomůže vás ukolébat k vytouženému spánku i v situacích, kdy pomalu na oči nevidíte, únavou padáte, ale ne a ne zabrat, protože v hlavě pořád vyskakují nějaké neodbytné myšlenky. Levandulová koupel se může stát skvělým zklidňujícím rituálem i pro malé nespavce a vytvořit tak poklidnou večerní atmosféru pro celou rodinu.

Pokud nejste koupelový typ nebo zrovna na koupel pro samý shon ani čas nemáte, dejte si alespoň krátkou sprchu s levandulovým sprchovým krémem. Vůně levandule zrelaxuje vaše mysl a sprchový krém pokožku těla zároveň umyje i vyživí, takže ji už po sprše nemusíte mazat a můžete po osušení rovnou vklouznout do pyžama a vydat se vstříc zaslouženému spánku.

Levandulová tečka večerního rituálu

Pokud jste si dopřáli pořádně dlouhou koupel, je třeba pokožku na závěr ještě pořádně vyživit. Horká voda má totiž naprosto skvělé relaxační účinky, ale může také pokožku dost vysušit. Weleda Levandulový olej dodá suché pokožce potřebnou výživu a zvláční ji, zatímco příjemná levandulová vůně bude působit jako balzám zase na vaše smysly. Levandulový olej se výborně hodí nejen ke každodenní péči o pokožku celého těla, ale také třeba pro partnerské masáže. Levandule výborně pomáhá uvolnit i namožené svaly a je tak skvělá i na ošetření těla po sportu.

Ukradněte si pro sebe malé levandulové pauzy každý den

Propašujte relaxační vůni levandule i do svých každodenních povinností. A jakou činnost nejspíš během dne nejčastěji opakujete? Umýváte si ruce! Tuhé mýdlo s vůní levandule tak může být vaším malým relaxačním průvodcem po celý den. Relaxační levandulová vůně krátkou pauzu od práce a samotný očistný rituál rukou dotáhne k dokonalosti. K levandulí provoněné pokožce rukou si navíc můžete přičichnout pokaždé, když budete mít pocit přetažení, při bolestech hlavy nebo prostě jen tak pro radost. ☺

Tip: Levandule se také v aromaterapii používá pro léčbu deprese, nervozity a dalších psychických problémů. Vůně levandule navíc výborně odpuzuje komáry, mouchy a jiný dotěrný hmyz. Provoňte se jí od hlavy až k patě, a dopřejte si opravdu klidný spánek, který nepřekazí nejen vaše vlastní myšlenky či starosti, ale ani žádní hmyzí narušitelé. ☺