Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Co je dobré vědět o jasmínu?

zdroj: shutterstock

Jasmín, se svým ne tak odlišným latinským označením Jasminum, je rostlina, která nás okouzluje nejen svou krásnou podobou, ale také širokou škálou využití v různých aspektech lidského života. Pokud jste si dosud mysleli, že jasmín se používá pouze na jasmínový čaj, my Vás dnes vyvedeme z omylu. Pojďme se na tuto rostlinu podívat blíže - odkud vlastně je i jak se stala důležitou v různých oblastech.

Jak jasmín vypadá a odkud se vzal

Jasmín je stálezelený keř nebo liána, který je považován za symbol krásy a elegance. Jeho listy jsou tmavě zelené a květy jsou obvykle bílé, i když existují i různé kultivary s květy růžovými nebo žlutými. Květy jasmínu mají charakteristickou sladkou vůni, která se stává ještě intenzivnější v noci, což mu vyneslo přezdívku "královna noci." Právě výtažek z květů některých druhů jasmínu je jedním z unikátních a poměrně drahých vonných olejů, které jsou hojně využívány v luxusních parfémech. 

Jasmín pochází z Asie a Středomoří, kde se vyskytuje v různých poddruzích a odrůdách. Je známý pro svou schopnost růst ve vlhkém a teplém klimatu, ale některé druhy jsou odolné i vůči mrazu a mohou tak růst i v chladnějších oblastech. Právě jedním z odolnějších a mrazuvzdornějších druhů je jasmín nahokvětý, který se pěstuje i u nás v České republice, přičemž tento konkrétní druh se pěstuje spíše na okrasu.

 Proč je dobrý?

Jasmín se stal neodmyslitelnou součástí mnoha kultur a je využíván v různých formách a oblastech lidské činnosti. Jedné z těchto oblastí jsme se už trochu dotkli - parfémy. Právě jasmín je jednou z nejstarších ingrediencí v oblasti parfumerie vůbec. Květinová a lehce sladká vůně jasmínu je unikátním zdrojem pro výrobu parfémů. Jasmínový olej se extrahuje z květů a používá se jako základní složka v mnoha známých vůních. 

Nicméně u parfémů to zdaleka nekončí. Tuto unikátní rostlinu známou již od středověku najdeme například i v kosmetických produktech. Tam se často používá díky svým hydratačním, vyživujícím a zklidňujícím vlastnostem. Jasmínový olej je oblíbeným složením v pleťových krémech, maskách a olejích, které přinášejí pokožce zářivý a zdravý vzhled. Navíc jasmínový olej obsahuje přírodní antioxidanty, které bojují proti volným radikálům a pomáhají chránit pleť před stárnutím.

Jak opravdu vytěžit jeho účinky 

Pokud ale chcete vyzkoušet, co jasmínu opravdu dokáže, zkuste esenciální olej. Vybíráme pro Vás to nejlepší, a tak Vám určitě můžeme doporučit konkrétně oleje od značky Taoasis. Omamná květinová vůně jasmínu je silným afrodiziakem. Zklidňuje nervové napětí, neklid a úzkosti. Pomáhá srovnávat menstruační cyklus a je vhodná při dýchacích obtížích i pro posílení imunity. Pomáhá také při dýchacích obtížích, nachlazení nebo bolestech hlavy. Vzhledem ke své intenzitě se jasmínový éterický olej míchá s jiným, takzvaně nosným olejem, díky němuž se předchází podráždění pokožky při přímé aplikace esenciálního oleje. Takovým oblíbeným olejem je třeba jojobový olej, který usnadňuje pronikání účinných látek do pokožky a zároveň o ni lehce pečuje. Podpoří její hydrataci a ochrání ji před vysušením.