Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Poznejte s námi zázračnou rostlinu Ylang Ylang!

zdroj: shutterstock

Kananga vonná neboli Cananga odorata je exotická rostlina, která je ale mnohem častěji známá pod názvem Ylang Ylang. Pochází z teplých tropických oblastí jihovýchodní Asie, konkrétně z Indonésie, Malajsie a Filipín. Tato skvělá rostlina může dorůst až do výšky 20 metrů. Ylang Ylang je známý svými nádhernými květy, jejichž aroma je používáno v kosmetickém průmyslu i pro výrobu parfémů po celém světě.

Kde všude se dnes vyskytuje?

Jelikož je ylang ylang považován za tropickou rostlinu, vyžaduje teplé a vlhké klima, aby dobře rostl a kvetl. V oblastech, kde se vyskytuje, je střední roční teplota mezi 18 až 28 °C, což je například více než dvojnásobek střední roční teploty v České republice, která činí v nejteplejších místech 10 °C. Pěstování ylang ylang v jiných regionech může být tedy náročné, ale vzhledem k jeho rostoucí popularitě v různých odvětvích je snaha vytvářet speciální podmínky i v jiných částech světa - jako třeba v některých oblastech Afriky a Jižní Ameriky. 

Čím je tedy tato rostlina tolik zajímavá

Květy kanangy vonné jsou unikátní svým vzhledem i vůní. Jsou poměrně velké a mají okouzlující žlutou barvu. Nejintenzivnější vůni mají během večerních hodin, když se květy začínají otevírat. A právě jejich vůně se stala jedním z hlavních lákadel této exotické rostliny. Pro získání vonného esenciálního oleje se květy sbírají ručně, aby se uchovala jejich kvalita. První sběr, který se provádí brzy ráno, se považuje za ten nejkvalitnější a patří mezi nejvyhledávanější. Nicméně sklízet se mohou až jako opravdu zralé, protože nedozrálé květy nejsou tak kvalitní a jejich aroma není zdaleka tak silné. Květy ylang ylang jsou natolik ceněny pro své sladké, exotické aroma, že se staly oblíbenou složkou v luxusních parfémech a dalších kosmetických výrobcích.

Používá se jenom do parfémů?

Ale ylang ylang není používán pouze díky svému vzhledu a vůni. Tato rostlina má také bohatou historii v tradičním léčitelství. Esenciální olej z ylang ylang je používán pro své uklidňující a relaxační účinky na nervový systém. V tradiční medicíně jihovýchodní Asie se ylang ylang využívá k léčbě nespavosti, deprese a úzkosti. Také se říká, že pomáhá snižovat krevní tlak a podporuje zdravé fungování srdce. Za nás můžeme rozhodně doporučit esenciální olej od značky Taoasis, který dokáže navodit ve vašem domově příjemnou atmosféru a dostat vás do celkové pohody. Kromě toho má také pozitivní vliv na psychiku a poradí si i s nadměrným stresem. Díky skvělým kosmetickým vlastnostem je rovněž úžasným prostředkem pro péči o suchou nebo zralou pleť. Čistí ji, zjemňuje, dodává jí celkový zářivý vzhled a působí proti zánětům, nicméně hodit se bude i pro zpříjemnění relaxační masáže.