Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Oregano: Přírodní pomocník v boji proti nemocem

zdroj: pexels

Většina z nás zná tuhle bylinku v podobě voňavé drti v sáčku s kořením na vaření. Přidává se do mnoha pokrmů, zejména tedy v italské kuchyni. Nicméně tato blahodárná rostlinka má i mnoho dalších skvělých vlastností, které mohou mít pozitivní efekt na naše zdraví. Dnes se společně podíváme na některé z nejvýznamnějších benefitů, které nám oregano může přinést.

Co je to vlastně zač?

Oregano neboli Dobromysl je aromatická bylina původem z oblasti Středomoří. Používá se nejen jako koření do jídel, ale také jako přírodní lék právě díky mnoha pozitivním účinkům, které má na lidské zdraví. Používání oregana jako léku se datuje již do antického Řecka a Říma, kde se používal jako prostředek k hojení ran a infekcí. Dnes se oregano používá na léčbu různých zdravotních potíží, jako jsou například záněty, infekce dýchacích cest, bolesti hlavy nebo trávicí obtíže.

Jaké hlavní benefity oregano nabízí

1. Pomoc s trávením
Pomoc s trávením a zažívacím traktem celkově si na své konto naše zázračná bylinka určitě připsat může. Obsahuje látky, které podporují produkci žaludečních šťáv a usnadňují trávení tuků a mimo jiné nám také může pomoci snížit nadýmání a plynatost.

2. Protizánětlivé vlastnosti
Oregano obsahuje také velké množství protizánětlivých látek, které pomáhají se záněty v těle. Záněty jsou přirozenou reakcí těla na infekce a poškození, ale pokud jsou příliš silné nebo trvají příliš dlouho, mohou přispět k řadě závažnějších zdravotních problémů. Právě oregano může být užitečným pomocníkem při snižování zánětů spojených s astmatem, artritidou a dalšími zdravotními problémy.

3. Podpora zdravé kůže
Díky obsahu látek, které podporují hojení a regeneraci kůže, může být oregano užitečné i při léčbě kožních infekcí, vyrážek a podobných problémů.

4. Antioxidační vlastnosti
Oregano je bohaté na antioxidanty, což jsou látky, které pomáhají chránit tělo před poškozením volnými radikály. Volné radikály jsou molekuly, které mohou poškodit buňky v těle a přispívat k mnoha zdravotním problémům, jako jsou například srdeční choroby, rakovina nebo degenerace nervového systému.

5. Podpora imunitního systému
Tahle bylinka nám může také pomoci podpořit imunitní systém. Obsahuje látky, které stimulují produkci bílých krvinek, což jsou buňky odpovědné za boj proti infekcím a jiným chorobám. Tímto způsobem může oregano pomoci chránit tělo před různými infekcemi a zlepšovat celkové zdraví.

Jak lze využít účinky oregana

Asi úplně nejjednodušší je sáhnout po éterickém olejíčku, který obsahuje velmi koncentrovaný extrakt z oregana. Ten se může konkrétně pyšnit třeba tím, že je jedním z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Obsahuje také látky s antivirotickými a antimykotickými účinky. Éterický olej z oregana od značky Taoasis má silnou, kořeněnou vůni a jeho antibakteriální účinky jsou využívány při infekcích dýchacích cest i při trávicích obtížích. Tento olej je také užitečný pro ošetření mastné pleti se sklonem k akné. Dokonale dezinfikuje pokožku a zároveň snižuje aktivitu mazových žláz, což pomáhá zmírnit přebytečnou mastnotu pokožky. Můžete si jej přidat do oblíbeného pleťového krému nebo jej použít v sauně či při masáži. Ovšem pozor, vyhněte se aplikaci neředěného produktu přímo na kůži. Ostražité by měly být také těhotné a kojící ženy, stejně jako mladiství do 15 let, pro které olej není vhodný vůbec.