Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak na éterické oleje? Sázejte na jistotu!

zdroj: taoasis.com

Éterických olejů je v dnešní době na trhu spousta, ale jsou všechny tak dobré a kvalitní, jak se může na první pohled zdát? Pojďme se společně podívat, jak to opravdu je, na co si dát pozor a kde zaručenou kvalitu najdeme.

Jak poznat poctivý kvalitní éterický olej

Když se na to podíváme od úplného základu, první věc, na kterou je záhodno si dát pozor, je samotné označení produktu. Na poctivém a kvalitním éterickém oleji by mělo být uvedeno, že se jedná o “100% přírodní éterický olej”. Žádné jiné výrobky označené jako "vonný olej nebo vonná esence" určitě neberte, ty nemají s přírodními silicemi z rostlin nic společného! Je potřeba si také uvědomit, že na výrobu esenciálních olejů je potřeba obrovské množství rostlin, ze kterých se oleje dostávají, a tak kvalitní olej poznáme nejen podle ceny, ale také podle toho, že na etiketě jsou uvedeny veškeré potřebné informace – tedy především označení, latinský botanický název rostliny, odkud pochází rostlina, ze které byl vyroben, vyznačení data trvanlivosti a někdy výrobce uvádí, jakým způsobem se olej vyrobil. 

Dále může být dobrým ukazatelem vůně, viskozita i barva oleje. Pravý éterický olej je nerozpustný ve vodě a není mastný! Pokud jej tedy kápnete na papírový kapesníček, neměl by olej zanechat mastnou skvrnu.

Důležité také je, aby byly éterické oleje v tmavých skleněných lahvičkách, nejčastěji se používají hnědé, zelené a modré barvy. Všimněte si totiž, že syntetické  vonné oleje bývají často balené do bílých, průhledných lahviček, což se u esenciálních olejů nedělá, protože by hrozilo jejich znehodnocení kvůli působení slunečního záření. 

Doporučujeme tedy dát přednost ověřené a kvalitní značce, která u svého oleje uvádí maximum informací. Čím víc toho o oleji víte, tím lépe. Zkuste se nechytit na marketingové slogany a různá zavádějící označení jako třeba „přírodní olej terapeutické kvality“, protože takový citát sám o sobě vůbec nic neznamená. Vyhněte se také olejům za podezřele nízkou cenu.

Největší jistota s puncem německé kvality

Pojďme si představit německou firmu s dlouholetou tradicí, Taoasis. V roce 1991, byla vydána první komplexní kniha o aromaterapii, jež položila základy značce Taoasis. Bylo to právě nadšení autora knihy pro aromatické rostlinné esence, které rozpoutalo vlnu zájmu široké veřejnosti o proniknutí do umění kombinace různých vůní a využití širokého spektra účinků éterických olejů. Z knihy a předávání vědomostí o aromaterapii tak vznikla nová rodinná značka, jež rozšířila vonné esence mezi nadšence pro přírodu, alternativní způsoby podpory zdraví a krásu vůní.

Taoasis v Německu představuje také jeden ze základních pilířů vzdělávání aromaterapeutů, protože má vlastní Aromaterapeutickou akademii. Věnuje se hlavně kurzům pro lékárníky, terapeuty a ošetřovatele a porodní asistentky a poskytuje jim širokou škálu různě orientovaných seminářů. Základní filozofií Taoasis je využívání tradičních postupů a ingrediencí. Některé éterické oleje jsou s námi již tisíce let a jejich efekt je ověřený staletími zkušeností v tradičním léčitelství. 

Jeden z nejdůležitějších faktorů přímo ovlivňujcí kvalitu éterických olejů je sama jejich výroba. Značka Taoasis si stojí pouze za tou nejvyšší kvalitou a proto používá tradiční šetrné metody, jako je lisování za studena či extrakce parou. 

Taoasis si zakládá na třech pilířích výroby: jsou odborníky v oboru aromaterapie, všechny jejich produkty mají vysokou kvalitu a jsou samozřejmě 100% přírodní. K výrobě jsou používány převážně suroviny z lokálního zemědělství a z obnovitelných zdrojů. Tyto tři zásady Taoasis vždy dodržuje a snad i díky tomu získaly jejich produkty zaslouženou popularitu. 

Všechny jejich produkty jsou důsledně vyráběny udržitelným a ekologickým způsobem, jelikož je pro ně velmi důležitá otázka ochrany přírody a životního prostředí. I to je důvod, proč v roce 2018 založili TaoFarmu – farmu s certifikací Demeter, prostřednictvím které od té doby biodynamicky pěstují a sklízí vlastní aromatické léčivé rostliny. Jejich produkty nesou certifikát biodynamického zemědělství Demeter, které je jedním z nejpřísnějších vůbec. Nyní je jím označeno více než 1 000 produktů, i mnohé další označení kvality. Mezi nimi tak můžeme najít například BIO NACH EG-ÖKOVERORDNUNG, NATRUE, BDIH či Cosmos Organic. Navíc velká většina jejich produktů je Vegan-friendly. S Taoasis si tak můžete být jisti, že se vám do ruky dostává pouze ta nejlepší esence přírody, která samozřejmě poskytuje mnohem více než pouze “příjemnou vůni”. O tom, že éterické oleje nejsou pouze “vůně” si můžete přečíst zde.  

A jak je na tom cenově?

Abychom to měli úplné, pojďme se podívat na cenové relace našich českých firem a firmy Taoasis. Jako takové měřítko si můžeme vzít například levandulový éterický olej, který zná asi každý a pro spoustu lidí je to taková oblíbená klasika. U českých firem se lahvička levandulového éterického oleje o objemu 10 ml cenově pohybuje mezi 160 Kč až 290 Kč. Naše zahraniční firma Taoasis, která, jak již víte z předchozího povídání, sídlí v Německu, má na trhu také éterický olej o objemu 10 ml, a to konkrétně za 275 Kč. Zde je ovšem příjemným bonusem to, že firma Taoasis si levanduli na své produkty pěstuje sama, lokálně, kousek od sídla jejich firmy