Jste nadšenci do aromaterapie nebo se pouze rádi zajímáte o rady přírody a jak je můžeme nejlépe využít? Znáte některé názvy bylin nebo koření, ale nevíte jak přesně nám mohou pomoci?
Vítejte v přehledu éterických olejů, jejichž použití není tak známé jako rostliny, ze kterých se vyrábějí, je ale o to zajímavější! Dozvíte se, k čemu slouží fenykl, černý pepř, kardamom, pačuli nebo cypřiš a jak nám může posloužit třeba majoránka nebo šalvěj muškátová. Teď je to pouze o éterických olejích a aromaterapii!
Kmín
První zmínky o použití kmínu se datují zhruba 8000 let zpátky, ze starého Egypta. I dnes máme kmín všichni velice rádi. Přidáváme ho do pečiva, do masných pokrmů, vaříme s ním brambory, nakládáme zelí i jinou zeleninu, nebo s ním mícháme různé směsi koření. Kmín kořenný (Carum carvi) je dvouletá nebo vytrvalá bylina, rostoucí do výšky až 60 cm z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jeho domovem je Evropa a Asie, ale průmyslově se pěstuje hlavně v Nizozemí a východních zemích Evropy. Roste hlavně na lukách a pastvinách jako planá rostlina. Kvete bílými až růžovými, drobnými, vícečetnými květy od června do července. Tyto semínka uzrávají na podzim a vyrábí se z něj éterický olej, tradičně se využívají i v lidovém léčitelství nebo kosmetice. Kmín má silnou, sladkou kořeněnou vůni. Více o kmínu naleznete v naší encyklopedii.
V čem mi kmín může pomoci?
A proč se kmín vlastně tolik využívá v přípravě jídel? Má totiž výbornou vlastnost podpořit a povzbudit trávení, mírní křeče a povzbuzuje peristaltiku střev. Na potíže s trávením se tedy může míchat s olejem z fenyklu, majoránky nebo pomeranče. Dle tradiční čínské medicíny je jeho povaha (stejně jako vůně) horká, sladká a tonizující - tedy odpovídající potřebám elementu Země. Země se v TČM tradičně připisuje účinnosti na slezinu a slinivku a právě o tyto orgány éterický olej z kmínu pečuje nejvíce (přesněji podporuje Jang sleziny). Pomáhá tak organismu v odstranění nahromaděné vlhkosti a zabraňuje vytváření a usazování hlenu, což nastává, pokud je slezina (element Země v těle) v nerovnováze.
V tradičním symbolismu kmín představuje vysvěcování, stálost a posvátnost. Dříve se semínka kmínu přidávaly například do svatebních koláčků pro udržení stálosti a pevnosti manželského svazku. Semínka se také přidávaly do předmětů, které měly být uchráněny před krádeží. Z psychologického hlediska, je éterický olej z kmínu velice nápomocný jedincům, kteří vyrůstali v nestabilním emocionálním prostředí. Přesto že hledají jistý ideál stability, pevnost, která by jim dávala pocit neměnného bezpečí, které v ranných začátcích svého života nepoznali, z těchto situací mají paradoxně největší strach a vyhýbají se jim.
Kmínový olej nás působením na element Země uzemňuje a stabilizuje. Pomáhá nám v sobě samých vybudovat jistotu a stálost.
S jakými dalšími éterickými oleji si bude rozumět?
A jak tedy kmínový éterický olej nejlépe využít? V první řadě jej můžete použít do směsi na podporu trávení, ať se jedná o jakékoli potíže. Skvěle jej bude doplňovat například fenykl, pomeranč nebo kardamom. Je středně močopudný, pomáhá tedy z těla odvádět přebytečnou vodu, odpadní látky nebo nahromaděný tuk. Je také antibakteriální a dezinfekční. Doporučujeme nakapat několik kapek oleje do rostlinného oleje a potřít se směsí břicho, nebo jinou část těla, která to vyžaduje.
Další zajímavostí spojenou s kmínem kořenným, je tzv. kmín černý - černucha setá. Z této rostliny se vyrábí rostlinný olej, využívaný taktéž pro potíže s trávením, ale i pro podporu imunity, hojení lupénky nebo při respiračních onemocněních. Černuchový olej obsahuje přirozeně cca 3,5% éterického oleje a je tak silně aromatický. Tento olej je rostlinný a tedy ho lze užívat vnitřně.
BiOOO.cz jednoznačně vnitřní užívání jakýchkoli éterických olejů nedoporučuje! V EU je vnitřní užití zakázáno.