Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Velký přehled éterických olejů: Fenykl

zdroj:

Jste nadšenci do aromaterapie nebo se pouze rádi zajímáte o rady přírody a jak je můžeme nejlépe využít? Znáte některé názvy bylin nebo koření, ale nevíte jak přesně nám mohou pomoci?

Vítejte v přehledu éterických olejů, jejichž použití není tak známé jako rostliny, ze kterých se vyrábějí, je ale o to zajímavější! Dozvíte se, k čemu slouží fenykl, černý pepř, kardamom, pačuli nebo cypřiš a jak nám může posloužit třeba majoránka nebo šalvěj muškátová. Teď je to pouze o éterických olejích a aromaterapii!

Fenykl

V Českých krajích je fenykl poměrně známá bylina, připravujeme z něj například čaj na trávení nebo čaj kojící maminky. Je to dvouletá vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých s dužnatým kořenem a až 2 metry vysokým stonkem. Má listy s blanitými stopkami a žlutými květy, plodem je podlouhlá dvounažka žlutošedé barvy. Podobá se kopru, kvete od července do září. Fenykl se vyznačuje teplou, anýzově lékořicovou vůní. Chutná příjemně svěže, lehce nasládle s náznakem kafru. Pokud by vás zajímala více charakteristika této rostliny, čtěte o ní v naší encyklopedii zde.

Jeho používání se ale datuje do starověku. Byl používán pro své účinky v kulinářství i léčitelství v Egyptě, Indii, Řecku nebo Římě. Řekové jej mimo jiné jako první používali pro jeho močopudný účinek, Řekové zase nedali dopustit na jeho příznivé účinky na trávení a přidávali jej do koláčků, které jedli po jídle.

V Evropě byl původně nejrozšířenější na pobřeží Středozemního moře, dnes ale již roste po celé Evropě, Japonsku, Severní Americe a možná jej naleznete i na vaší zahrádce. Éterický olej se převážně vyrábí z fenyklu zahradního čili sladkého (Foeniculum vulgare var. dulce). Druhou odrůdou je fenykl hořký, neboli fenykl obecný (Foeniculum vulgare var. amara). I z tohoto druhu se již dá zakoupit éterický olej, vyhledávanější je ale stále jeho “zahradní” varianta pro sladší, plnější a příjemnější aroma. Olej se ale v obou případech lisuje z podrcených semínek.

Překvapivě široké použití 

Povaha oleje z fenyklu je teplá a suchá. Stejně jako éterický olej z kardamomu nebo kmínu, je vhodný tam, kde je třeba jeho výborných účinků proti plynatosti, nadýmání nebo zácpě a nevolnosti -  je to velice účinné antispasmatikum žaludečního a střevního svalstva (uvolňuje křeče). Podporuje také funkci sleziny a ledvin a je tedy vhodný do močopudné, odvodňovací směsi například s společně s ÉO z citronu, grepu nebo jalovce. Pomáhá tak našemu tělu s vyplavením již nepotřebných látek, toxinů nebo také tuků a tedy s odstraněním celulitidy nebo nadváhy.

Z pohledu tradiční čínské medicíny by se dal olej díky své teplé charakteristice, sladké vůni a působením na trávení nejvíce spojit s elementem Země. Hodí se tedy jak pro jemné uzemnění a zakotvení, tak pro osoby, které trpí na přílišné přemýšlení racionálního původu i neustálé přemítání o současných, minulých nebo budoucích potížích. Takové přemýšlení element Země oslabuje nejvíce, tedy naši slezinu a tím i naše trávení. Takové osoby mají často problémy s realizací a dokončením daných projektů a úkolů, i v tom je tedy může éterický olej z fenyklu, zázvoru nebo rozmarýnu podpořit. 

Další jeho neméně důležitou vlastností je jeho působení na emoce a pocity, které se snažíme z nějakého důvodu potlačit, či skrýt. Domníváme se, že vyjádření toho nebo onoho je by bylo “nemístné” nebo "nevhodné" a proto se plně neprojevujeme - následně se v nás pak tyto pocity stlačují a mění se na střevní plyny nebo špatné trávení. Fenykl pro to říká: “Vyjadřujme se!" :)

A jak tedy přesně fenykl použít? 

Možností použití je více a záleží pouze na účelu a aby vám bylo použití příjemné. Jakékoli výše zmíněné potíže můžeme řešit éterickým olejem nebo výluhem ze semínek. Výluh buď v samostatné podobně (semínka fenyklu zalijeme horkou vodou a necháme odstát), nebo ve formě čaje, kde může harmonicky pracovat s dalšími bylinami a kořením, pečlivě vybranými na konkrétní použití. Pokud se rozhodneme pro éterický olej, taktéž ho můžeme použít samostatně, nebo ve směsi s jinými oleji. BiOOO.cz ale raději doporučuje směsi. Škála použití je širší, oleje se navzájem synergicky podporují a ani vůně se vám tak rychle “neovoní”. Pár kapek éterického oleje (nebo olejů) nakapeme do lžičky jakéhokoli rostlinného oleje a potřeme jím břicho, nebo oblast, které chceme ulevit.