zdroj: biooo.cz - Mája Ráblová
Éterické a vonné oleje se často v terminologii, obzvláště u laické veřejnosti, zaměňují a lidé v nich tak nějak nedělají rozdíly. Oboje voní, oboje se prodává s tím, že je to vhodné k provonění domácnosti a vytvoření určité atmosféry. Ale to, co se tváří jako éterické oleje a na různých pochybných webech či v tradičních obchodech s cenami do čtyřiceti korun, je úplně něco jiného.
Ovocné vůně a chemický santal
To, co určitě najdete v kategorii „lahvička za 30“, jsou naprosto typické parfemace jako třešeň, jahoda, meloun a další populární ovoce. Už to, kromě ceny, značí, že se jedná o vůně, které jsou vyrobeny uměle, protože ovoce se, kromě citrusů prostě nemůže destilovat tak, aby se z něho získal éterický olej. V přírodním kosmetickém průmyslu se sice vyskytují aromata z jahody nebo melounu, ale jedná se o výtažky z určité části ovoce, které slouží jen jako doplněk v celém harmonickém celku, nefungují jako hlavní vonný činitel. Spíše se využívají kvůli pěstícím vlastnostem a vůně je jen vedlejším, i když vítaným efektem.
Vonný olej poznáte kromě ceny také tak, že bývá převážně prodávaný v průhledných bílých lahvičkách, ale už jsem se setkala také s levnými a podezřelými oleji v klasickém hnědém skle. Co osobně vyloženě nenávidím, je pochybný, chemický santal, a to vám potvrdí kterýkoli aromaterapeut. Vypěstovala jsem si na něho takovou čichovou alergii, že jsem měla psychický blok si přičichnout k pořádně drahému a kvalitnímu pravému santalu. Ale když ten blok člověk překoná, zjistí, že se jedná o úplně jiné dimenze vůní. A už jsme u jádra pudla. Nicméně daleko horší je, že tato problematika ale bohužel nestojí a nepadá jenom na „vonných olejích“ za 30 jako takových, ale přenáší se na pole celého konvenčního kosmetického průmyslu. Protože jsou samozřejmě levné a proto hojně vyhledávané výrobci.
Esence versus chemie
Originální éterické oleje jsou čisté látky, pocházející z destilace květin, bylin, koření, dřeva nebo pryskyřic, které jsou ceněny hlavně pro jejich intenzivní vůně a pro léčebné výhody. Rostliny a éterické oleje z nich získané obsahují prospěšné přírodní chemikálie, které mají léčebný vliv na lidské tělo i mysl. Působí jako energetičtí činitelé a dokáží uvolňovat blokády. Mají prokrvující a uklidňující účinky. Mnoho esenciálních olejů je neuvěřitelně drahých, protože je na ně potřeba buď mnoho rostlinného materiálu anebo je ten materiál na seznamu ohrožených druhů rostlin a musí se udržovat jeho biologická udržitelnost. Tak je to např. s bílým santalem.
Nevýhodou éterických olejů je poměrně dost omezená trvanlivost. Ale ta je při správném zacházení u některých z nich i 5 nebo 10 let, nicméně se jedná spíše o výjimky. Éterický olej jako takový má povětšinou trvanlivost od jednoho do tří let. Pokud pomineme typicky chemické vonné oleje, které se mohou také nazývat parfémové oleje, lze tento termín použít i pro směs éterického oleje a nosného oleje, která bývá v bio kosmetickém průmyslu prodávaná pod názvem masážní olej.
Syntetické vonné oleje neobsahují žádný rostlinný materiál, veškeré jejich složky jsou vyrobeny laboratorně, jedná se o sloučeniny chemických vůní. Používají se prakticky všude, kde to jde, od chemických čističů domácnosti až po vonné svíčky. Parfémy, které jsou k dostání v parfumeriích, mohou obsahovat až 500 vonných komponentů. Bývají plné alkoholu a ftalátů. Až 95 % chemikálií použitých v syntetických vonných látkách pochází z ropy. Jejich složení zahrnuje benzenové deriváty, aldehydy a mnoho dalších známých toxinů a syntetizátorů schopných způsobit rakovinu, vrozené vady, poruchy centrálního nervového systému a alergické reakce.
Vonné oleje se v konvenční kosmetice přidávají do mýdel, sprchových gelů a dalších hygienických produktů a jejich problémem je, že velmi často působí jako hormonální disruptory a napadají nervovou soustavu. Mohou dráždit a vysušovat pokožku, ničí ochrannou bariéru kůže. V konvenční kosmetice se skrývají vonné oleje pod názvem parfum a tato složka může obsahovat až 200 nezveřejnitelných položek, které se chrání obchodním tajemstvím. Časté vedlejší účinky kromě podráždění kůže a sliznic jsou u syntetických vonných olejů silný kašel, hyperpigmentace, závratě, zvracení, neplodnost. Ve studii z roku 2001 EPA uvedla, že syntetické vonné látky dokázaly způsobit možné mutagenní a genotoxické účinky. Mohou způsobit růst nádorů.
Certifikát je jistota
Výrobci vonných olejů se snaží vytvořit iluzi o tom, že jsou čisté éterické oleje drahé. A že vlastně není ani rozdíl mezi syntetikou a přírodou. Protože fungují stejně. Taktně se mlčí o škodlivosti vonných přísad konvenční kosmetiky a nevyzdvihují se energetické vlastnosti čistých éterických olejů. Protože nikdo z konvenční sféry nechce, abyste věděli, že přírodní parfém můžete koupit za stejnou anebo nižší cenu než v parfumerii. A navíc se v něm skrývají i léčivé výhody aromaterapie.
Možná vás překvapí, že čisté éterické oleje, pokud nechcete ty nejdražší, nejsou zas až tak finančně náročné. Pokud chcete mít jistotu, že si kupujete kvalitní éterické oleje, ne jen oleje vonné nebo „éterické“, zajímejte se o to, jestli má daná firma některý z organických certifikátů jako Ecocert, Demeter (nejpřísnější evropský bio certifikát vůbec) anebo aspoň AB (Agriculture Biologique). Francouzská produkce éterických olejů má povětšinou kombinaci Ecocertu a AB certifikátu. Éterické oleje, vyrobené v Německu se častěji vyznačují buď evropským bio certifikátem (lístek z hvězdiček EU), Demeterem anebo Ecocertem.