zdroj: unsplash.com
Puchýře mohou být velmi nepříjemné a bolestivé, obzvlášť když se vracíme z túry a nemůžeme dojít domů. S puchýři se potýkáme prakticky běžně, třeba když si vezmeme nové boty anebo se spálíme. Pokud jste plánovali, že puchýř po příchodu domů propíchnete, nedělejte to. Radši ho namažte některým z éterických olejů. Jsou totiž vhodné nejen na opary a kožní infekce, ale i na tento specifický a bolestivý problém, kterému se čas od času nikdo z nás nevyhne.
Jedním z největších problémů s puchýři je možnost výskytu infekce. Kůže se roztrhne a odhalí svou další vrstvu, který je náchylná k infekcím. Esenciální oleje jsou skvělé k ošetření puchýřů, protože působí jako analgetikum (snižují bolest) a také zabraňují vzniku nebo rozvoji infekčních ložisek. Než aplikujete esenci, omyjte postižené místo vodou a lze-li to, tak i šetrným mýdlem (nejlépe kastilským). Poté můžete, je-li už puchýř prasklý, ránu přímo zakápnout levandulí, tea tree anebo na něho použít hydrolát helichrysum. Není-li puchýř ještě prasklý, nepropichujte ho a namažte na něj éterický olej rozmíchaný v nosném oleji. Je-li rána otevřená a na místě, které je náchylné k průniku infekce, zakryjte ji náplastí.
Jaké éterické oleje jsou vhodné pro ošetření puchýřů?
Všeobecně vybíráme k ošetření puchýřů éterické oleje, které mají účinky tišící bolest i zánětlivé reakce a podporují hojení poraněné pokožky. Některé z nich se mohou používat na pokožku neředěné nebo lze použít hydroláty vzniklé při destilaci léčivých esencí. Pomocí éterických olejů můžeme velmi kvalitně snížit otoky postiženého místa a jeho nepříjemné pnutí. Nejlepší je použít éterické oleje na noc.
Jeden z nejoblíbenějších éterických olejů pro ošetření puchýřů je levandule. Jedná se o esenci, kterou lze použít i ke zmírnění bolesti. Díky jejím analgetickým vlastnostem se eliminuje nepříjemné pnutí uvnitř postiženého místa. Pomáhá rychlejšímu splasknutí, působí antibakteriálně a zabraňuje vzniku infekce v ráně, mírní otoky. Působí jako antioxidační činitel proti volným radikálům, napadajícím kožní buňky. Pozor by si na ni ale měly dávat silně nízkotlaké osoby, protože snižuje krevní tlak. Nemusí se míchat do nosného oleje.
Éterický olej eukalyptus je přínosný hlavně jako protizánětlivé a protikřečové činidlo. Působí chladivě, zlepšuje otoky. Vždy se musí míchat s nosným olejem a není vhodný pro děti do deseti let. Stejně jako eukalyptus působí i máta peprná a má také stejnou indikaci, co se týče alergie na mentol. Lidé, kteří touto alergií trpí, by neměli používat ani jeden z těchto dvou olejů.
Geránium je jemný éterický olej získaný parovodní destilací z pelargónie. Pomáhá dobrému zajizvení a hojení ran, podporuje vznik nových kožních buněk. Nemusí se ředit do nosného oleje. Je vhodný i pro děti a kojící matky (tam se naopak do nosného oleje ředit musí, aby se předešlo podráždění pokožky). Může se míchat do směsí s levandulí, heřmánkem a helichrysem, aby se zlepšily jeho regenerační schopnosti.
Heřmánek německý má silné hojivé vlastnosti a je vhodný i pro děti, těhotné i kojící ženy. Uklidňuje, regeneruje pokožku a napomáhá lepšímu zajizvení. Zlepšuje schopnost regenerace kožních buněk. Může se dobře míchat s tea tree olejem, vysoce účinným při léčbě různých kožních obtíží včetně dermatitidy. Používá se na opary, otoky, spáleniny. Je to silné antibiotikum, antivirotikum a antimykotikum.
Myrha je jedním z nejvíce hojivých éterických olejů, používala se odedávna do léčivých mastí a balzámů. Má jedinečné vlastnosti při zcelování poraněné pokožky, je antiseptická, působí protiplísňově a podporuje zdraví kůže. Míchá se do nosného oleje a následně se aplikuje na puchýř. Těhotné ženy by se měly poradit s aromaterapeutem, ale všeobecně není doporučována, protože se jedná o hormony stimulující olej.
Helichrysum neboli Smil italský, je poměrně nenápadná rostlina, která je však velmi výrazná svým aromatem, takže to chce se pořádně obrnit a zvyknout si, protože je úžasná právě na hojení puchýřů a bolestivých prasklin na nohou. Podporuje zdraví pokožky, zlepšuje hojení a působí proti infekcím.
Éterický olej růžové dřevo se v přírodní medicíně používá k prevenci stafylokokové a streptokokové infekce u těhotných žen. Je to esence, která má velmi silné baktericidní účinky, hojí, zlepšuje vzhled pokožky a dobře zajizvuje. Může se smíchat s vavřínem, který je také bohatý na antibakteriální látky a napomáhá udržet dobrou hydrataci kůže. Také působí proti stafylokokovi.
S čím je vhodné míchat éterické oleje
Pokud nechceme kapat éterické oleje přímo na postiženou oblast bez ředění anebo je nechceme ředit v klasickém nosném oleji, existují další možnosti, jak je aplikovat. Navíc se jedná o další přírodní prostředky, které podporují snadnější hojení poškozené tkáně. Pokud máte radši tužší materiál, můžete přidat esenci do kokosového oleje. Pokud nemáte doma žádný vhodný rostlinný olej, ale najdete kvalitní bio med, nebojte se ho smíchat s éterickým olejem, který chcete použít. Má totiž silné antibiotické vlastnosti. Jestli jste ještě nekoupili domů aloe vera gel, není od věci si ho pořídit do lékárničky. Pomůže nejen na spáleniny od slunce, ale také jako nosič éterického oleje pro ošetření puchýřů.