zdroj: pixabay.com
Paradentóza je onemocnění, které postihuje tkáně v okolí zubů. Nejčastěji se jedná o dáseň, ale může se pustit i do části čelistní kosti, která se právě pod dásněmi nachází. Průběh paradentózy prochází třemi stádii. Během prvního stádia jsou dásně zarudlé a citlivější na dotek. Může se objevit i krvácení, a to zejména při čištění zubů a během jídla. V této fázi se dá také paradentóza ještě nejefektivněji zastavit. Bez větších obtíží může tato fáze probíhat až několik let. To je také důvod, proč ji většina lidí přechází a snaží se ji léčit až ve druhé fázi. V té se totiž již naplno rozvíjí v dásních zánět. Mezi zubem a dásní se může objevit zanícená kapsa plná hnisu. Kromě krvácení z dásní je tato fáze doprovázená také nepříjemným zápachem z úst. Zuby se mohou uvolňovat a vyviklávat. Třetí fáze končí nejhorším – vypadáváním zubů. Navíc bakterie, které zánět v dásních způsobují, se krevním oběhem roznášejí do celého těla a mohou tak způsobit onemocnění i dalších orgánů.
Co paradentózu způsobuje
Nejzásadněji na stav celé naší ústní dutiny působí dentální hygiena. Pokud se budeme o své zuby špatně starat, hrozí nám nejen kazy a z pusy nám nebude zrovna dvakrát vonět, ale také se nám v dutině ústní rozmnoží bakterie, které se rády zabydlují v povlaku na zubech a živí se zapomenutými zbytky v mezizubních prostorech. Ke každodenní zubní hygieně by proto měl patřit nejen správný kartáček a šetrná přírodní pasta, ale také škrabka na jazyk a zubní nitě nebo mezizubní kartáčky. Péče o zuby však nekončí v koupelně. Pokud máte v zubu kaz a návštěvu zubaře odkládáte, jak to jen jde, hrozí větší riziko vzniku paradentózy. Nejenže už samotný kaz ukazuje na to, že se vám v dutině ústní škodlivé bakterie přemnožily, ale narušuje také zub, který je pak náchylnější na záněty a další onemocnění. Rozhodně navštivte zubaře také v případě, že se vám na zubech usazuje zubní kámen.
Na vzniku paradentózy se také významně podílí kouření tabáku. Ten totiž obsahuje látky, které snižují prokrvení dásní a tím oslabují jejich přirozenou obranyschopnost. Dásně jsou pak náchylnější k napadení paradontickými bakteriemi. Kromě toho kouření cigaret způsobuje nehezké zabarvení zubní skloviny a špatný dech. Podobně jako cigarety na prokrvování tkání z dlouhodobého hlediska působí i alkohol. Kromě cigaret může mít vinu na tvorbě paradentózy stres. Dlouhodobý stres totiž působí negativně na imunitní systém a oslabuje tak nejen dásně, ale i celé naše tělo.
Dalším významným faktorem je strava. Vždyť přece všichni dobře víme, že skutečně jsme to, co jíme. Pokud je náš jídelníček bohatý na jednoduché cukry a chudý na ovoce a zeleninu, zaděláváme si tak na paradentózu. Cukr totiž v dutině ústní vytváří živnou půdu pro škodlivé bakterie a při nedostatku ovoce a zeleniny bude tělu chybět vitamin C, který zlepšuje imunitu a také stimuluje tvorbu kolagenu, který zpevňuje zubní lůžka. Navíc vitamin C podporuje vstřebávání rutinu. Ten posiluje stěny cév a rozhodně se proto hodí i proti krvácivým dásním.
Prevence proti paradentóze
Zuby jsou naší vizitkou. Ukazujeme je při úsměvu a i péče o ně může ovlivnit, jestli ten úsměv bude vnímán jako hezký. Zuby se také významně podílejí na celkovém vzhledu obličeje. Kromě toho zuby ovlivňují i to, na kolik let vypadáme. Problémy s chrupem jsou navíc opravdu nepříjemné a znesnadňují nám pak jakoukoliv běžnou činnost, od běžného jídla či pití až po komunikaci s ostatními lidmi.
Dbejte proto na dostatečnou ústní hygienu. Z čištění zubů dvakrát denně si udělejte malý rituál. Kromě zubů, jazyka a dásní nezapomeňte udržovat v čistotě i prostor mezi zuby. Věnujte péči o chrup opravdu dostatek času a uvidíte, že se vám to vrátí. Pokud máte citlivější zuby a čas od času vám při čištění krvácí, zaměřte se na protikrvácivé pasty s obsahem zpevňujících a posilujících látek. Výborné jsou také pasty s obsahem přírodních antibiotik, jako je například propolis, neem nebo masticha.
Nezapomeňte měnit pravidelně každé tři měsíce zubní kartáček. Usazují se v něm totiž bakterie, které byste si pak znovu zbytečně roznášeli při čištění zubů po celé ústní dutině. Také můžete občas štětiny kartáčku vydezinfikovat pár kapkami tea tree olejíčku. To se hodí zejména tehdy, pokud jste právě po nemoci nebo i přímo v průběhu nemoci. Vydezinfikovaný kartáček zabrání zpětnému infikování mikroorganismy a urychlí tak uzdravování a zároveň zabrání zpětnému onemocnění.
Pokud máte větší dispozice k usazování plaku na zubech, zkuste si během dne kromě čištění zubů trochu vypomoct i žvýkáním žvýkaček. Výborné jsou ty s obsahem antibiotické mastichy, na vitamin C bohatého šípku nebo rakytníku. Žvýkání navíc lehce masíruje a prokrvuje dásně a zlepšuje tak jejich odolnost. Co se týče stravy, pokuste se zařadit více potravin bohatých na vitamin C. Zvyšte přísun čerstvého ovoce a zeleniny a omezte sladkosti. Dopřejte si také potraviny bohaté na rutin, jako je například pohanka.