Přejít na sekci článku:
Jak pesar správně používat?
zdroj: shutterstock.com
Před tím, než začnete pesar používat jako jedinou ochranu před početím, je vhodné jej párkrát cvičně vyzkoušet, abyste měla jistotu.
1 Asi nejdůležitějším bodem pro správné použití pesaru je lokalizace děložního čípku. Ten během cyklu mění svou tvrdost a vzdaluje se od poševního vchodu, takže v různých částech měsíce jej nahmatáte jinde. Pro správné zavedení pesaru je důležité znát své tělo a vědět, kde přesně čípek máte.
2 Nikdy nezapomínejte použít pesar společně se spermicidním gelem, který zvýší jeho účinnost až na 98 %. Pokud používáte pesar ještě v kombinaci s kondomem, použijte gelu více, aby nedošlo k protržení kondomu.
3 Pesar nepoužívejte, pokud právě menstruujete, máte zánět pochvy, vaginální mykózu či diagnostikovanou rakovinu děložního čípku.
4 Pesar zavádějte do pochvy v širokém podřepu, kdy si na děložní čípek nejlépe dosáhnete. Pesar uchopte mezi dva prsty, lehce zmáčkněte klobouček a celý pesar mírně zploštěte. Zaveďte jej co nejhlouběji do pochvy širší stranou krempy tak, aby se širší (zadní) okraj pesaru dostal až za čípek. Uvolněte stisk a nechte pesar rozvinout.
5 Nahmatejte žlábek kratší (přední) krempy a lehce zatlačte směrem k žaludku. Nakonec po dobu 10 vteřin lehce zmáčkněte klobouček pesaru, abyste měla jistotu, že se vytvořil potřebný podtlak. Že pesar dobře sedí, zjistíte lehkým zataháním za poutko (jako v případě menstruačního kalíšku).
6 Správně zavedený pesar není v těle vůbec cítit. Pokud si stále nejste jistá, zda dobře sedí, nechte jej zavedený v pochvě a po pár hodinách zkontrolujte, jestli stále sedí na děložním čípku a nikde necestuje.
7 Pesar vyjměte z pochvy nejdříve po 6 hodinách od posledního pohlavního styku, nejpozději však po 48 hodinách. V opačném případě se zvyšuje riziko vzniku zánětu pochvy a močových cest.
8 Po každém vyjmutí omyjte pesar jemným intimním mýdlem a vlažnou vodou. Zhruba jednou týdně jej sterilizujte ve vodní lázni či kelímku v mikrovlnce (skvěle vám poslouží kelímek pro sterilizaci menstruačního kalíšku).
Biooo tip: V případě jakýchkoliv dotazů či nejasností neváhejte využít poradenství MUDr. Štěpánky Peštové!