Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní lubrikanty aneb Na co si dát pozor

Přírodní lubrikanty aneb Na co si dát pozor Chcete zkusit čistě přírodní alternativy lubrikačních gelů? A jsou vůbec vhodné pro každého?
Pavlína Klaudová
3,6 5
7

zdroj:

Lubrikanty tvoří neoddělitelnou součást našich intimních životů. Jsou stále více oblíbené, existuje nepřeberně druhů a pořád se nějak vylepšují. Kromě toho, že se na ně dělají reklamy, které slibují nevšední zážitky a zlepšení vašeho milostného života, také zahřívají, chladí a příjemně voní.

Co obsahují konvenční lubrikanty?

Lubrikační gely jsou velkou otázkou a objektem prozkoumávání, protože přijdou do styku s velmi specifickými sliznicemi našeho těla, které jsou poměrně háklivé. Rozbory lubrikantů ale povětšinou nedopadají příliš dobře pro konvenční výrobce. Jejich složení může dráždit, ale také se diskutuje o tom, že způsobují rakovinu vaječníků, děložního čípku a dělohy a mají výrazný podíl na růstu cyst. Proč tomu tak je? A proč se konvenční výrobci před ničím nezastaví a mají potřebu přidávat pochybné látky do složení intimních výrobků? Pokud jste už měli alergickou reakci na lubrikační gel, nebo i když vše proběhlo v pořádku, zpozorněte.

Lubrikační gely obsahují látky relativně neškodné, ovšem obsahují i parabeny a další lahůdky. Parabeny fungují jako konzervační činidla. Jejich problémem je to, že jsou to hormonální disruptory, napadají endokrinní systém a mají podíl na vzniku rakoviny prsu, děložního čípku a dělohy. Mezi ty vcelku neškodné látky se řadí glycerin, který funguje jako zvlhčující látka. Je to vedlejší metabolický produkt cukru a může sloužit jako potrava pro mikroby, takže se do lubrikantu musí přidávat nějaký konzervant, aby se nekazil. Jeho problémem je, že může způsobit nadměrné množení kvasinek. Navíc není bezpečný, pokud trpíte cukrovkou nebo poruchou srážlivosti krve. Patří mezi látky vyvolávající záněty močového měchýře.

Dále v konvenčních lubrikantech najdeme nonoxynol-9, který funguje jako spermicid. Jeho problémem je, že ničí vaginální mikroflóru a činí tak sliznici náchylnější k infekci. Velmi problémovou složkou intimních gelů jsou parabeny, tedy ropné složky. Což ani není zase tak překvapující, protože za „starých časů“ se pro tento účel zlepšení sexuálního života doporučovala vazelína. Což je další složka, která podporuje infekce intimních partií.

Propylenglykol se do lubrikantů přidává jako další zvlhčovač a funguje zároveň jako konzervant. Mimo výrobní odvětví, které chce zlepšit kvalitu našich intimních chvilek, se propylenglykol přidává do nemrznoucích směsí a funguje jako základ v odmrazovacích systémech. Je velmi dráždivý pro vaginální sliznici. Lubrikanty také obsahují phenoxyethanol. Je to sice chemikálie mírně nebezpečná, ale s možnými vazbami na podráždění pokožky a toxicitu. Vysoké koncentrace jsou spojovány s poškozením reprodukčního systému, zhoršenou imunitou a sníženou funkcí nervového systému u novorozenců. Takže nic moc, že?

Čím lze nahradit konvenční lubrikanty?

Samozřejmě existují lubrikační gely, které jsou na přírodní bázi a poskytnou stejnou službu jako ty konvenční. Nicméně je zde více možností, kterými je lze nahradit. Jednou z nich jsou rostlinné oleje. Jejich velkou nevýhodou ale je to, že nesmí přijít do kontaktu s latexem, takže nejsou vhodné pro používání s kondomem, protože zvyšují riziko jeho prasknutí. Což je může činit poněkud user-unfriendly. Navíc nefungují jako spermicid, takže pokud neplánujete potomka, nebudou pro vás to pravé ořechové. Nejvíce se jako náhrada lubrikantů používá kokosový a olivový olej. U obou lze říct, že jsou velmi dobré pro prevenci vaginálních infekcí a mykóz a pokud už se nějaká vyskytne, funguje „kokosák“ jako přírodní antimykotikum.

Problémem ale je, že ne všem kokosový olej vyhovuje. Někomu nesedí kvůli vůni, pro jiné je po roztátí málo hustý, a proto dávají přednost olivovému. Ale stejně se můžeme bavit o tom, jestli někomu voní olivy. Z olivového oleje není tolik nepořádku jako z kokosového, což je určitá výhoda, protože lépe odhadnete množství, které chcete nanést, což u ztuhlého kokosáku jde poměrně hůře. Nevýhodou obou olejů je to, že mohou způsobit skvrny na povlečení a to je pak náročnější na údržbu. Použijete-li olivový olej, je po skončení intimních chvil nutné navštívit sprchu, aby se zabránilo jeho žluknutí na těle. Místo olivového a kokosového oleje lze použít i olej mandlový nebo lněný, u lněného je potřeba dávat pozor na větší sklony ke kazivosti. Pokud chcete nahradit lubrikanty rostlinnými oleji, vždy dbejte na co nejvyšší možnou kvalitu.

Další možnou alternativou ke konvenčním lubrikantům je aloe vera gel. Měl by být co nejčistší a nejkvalitnější. Je důležité zkontrolovat složení, může obsahovat phenoxyethanol. Aloe vera gel je přirozený zvlhčovač, který udržuje nejen dobrý stav pokožky, ale je také velmi vhodný pro použití v rámci intimních partií. Působí jako ochrana proti infekcím a má hojivý efekt, udržuje vlhkost, aniž by vyvolal přecitlivělost sliznice. Výhodou aloe vera gelu je, že na rozdíl od rostlinných olejů je vhodný pro použití s kondomem a neovlivňuje jeho pevnost.

A co éterické oleje?

Je jen málo éterických olejů, které mohou buď samotné anebo po zředění přijít do kontaktu přímo se sliznicemi. Esence jako taková nemá žádnou kluznou hodnotu, používá se spíše jako doplněk pro zlepšení vůně anebo jako léčivý prostředek např. při mykózách anebo stafylokokové infekci, případně jako preventivní opatření proti infekčnímu onemocnění jako takovému. V žádném případě nejsou vhodné pro používání s kondomem. Některé éterické oleje, obzvláště zahřívače, nesmí přijít do kontaktu se sliznicemi pohlavních orgánů.

Pokud jste zvyklí používat konvenční zahřívací nebo chladící lubrikanty, lze přidat do kokosového oleje kapku éterického oleje máta. Přimlouvala bych se ale za to, aby to byly maximálně 4 kapky do 90 nebo 100 ml, protože je poměrně dost silný a ne každému vyhovuje. Pro ovonění i jako prevenci infekcí můžete s kokosákem smíchat geránium, levanduli anebo růžové dřevo, které se používá jako alternativní přírodní zabiják těhotenského stafylokoka. Spíše se řiďte zásadou méně je více, přece jen je potřeba zjistit, jak reagují sliznice na éterický olej přidaný do náhrady lubrikantu.

Pokud jste zvyklí používat lubrikanty s prokrvujícím efektem a chtěli byste si podobný výrobek udělat doma, zapomeňte na to. Nikdy nedávejte zahřívače do oleje, který chcete použít jako lubrikant, ale můžete kápnout kapku zázvoru nebo černého pepře do kávové lžičky nosného oleje a potřít touto směsí břicho. Éterický olej má totiž schopnost dostat se do hloubky i šířky od místa aplikace a zlepšení prokrvení se dostaví prakticky okamžitě. Toto použití je navíc bezpečné. Po použití zahřívačů je naprosto nutné si pořádně umýt ruce!