Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Kdo je dula a jak vám může pomoct?

zdroj: Shutterstock

Čekáte miminko a v hlavě se vám, stejně jako stovkám dalších nastávajících maminek, rojí otazníky? Proběhne vše hladce? Bude miminko v pořádku? Budu dobrá máma? Přítomnost duly během těhotenství, porodu i po něm však může veškeré obavy zmírnit. Jak dula s rodičkou spolupracuje a proč (ne)mít dulu u porodu?

Kdo je porodní dula?

V průběhu historie lidstva často rodičku v těhotenství, během porodu, ale i po něm doprovázely blízké, zkušené ženy. Na tuto tradici dnes navazují tzv. duly. Označení dula je řeckého původu a používá se k pojmenování proškolených žen, které pomáhají ženám lépe se uvolnit a zbavit se strachu

Na rozdíl od porodní asistentky či lékaře nemusí mít dula lékařské vzdělání. Dalo by se říci, že jde o jakousi pomocnici či průvodkyni těhotenstvím a při porodu. S personálem porodnice ale spolupracuje stejně jako s rodičkou, partnerem nebo dalšími členy rodiny.

Jaké služby dula poskytuje?

  • psychickou podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
  • informace, odkazy na literaturu a další odborníky
  • pomoc s ujasněním priorit
  • pomoc s přípravou porodního plánu či výběrem porodnice
  • doporučení týkající se životosprávy v těhotenství
  • souvislý doprovod během porodu
  • pomoc při volbě vhodné polohy při porodu
  • usnadnění komunikace mezi rodičkou (či rodiči) a zdravotníky
  • podporu pro partnera a rodinu
  • informace a pomoc při zahájení kojení
  • podporu rodině v šestinedělí, předávání zkušeností s péčí o dítě

Existují také duly, které se zaměřují výhradně na ženy po porodu. Mohou pomoci s péčí o starší děti, s domácností, vařením apod. Jejich služby ocení zejména ženy po císařském řezu nebo ty, které nemají po ruce “hlídací” babičky. 

Podle čeho dulu vybírat

Najmutí duly může být jedním z nejpřínosnějších rozhodnutí, které během těhotenství uděláte.

DOSTUPNOST

Důležitým kritériem při hledání duly je dostupnost, to znamená hledejte ty, které jsou v blízkosti vašeho bydliště nebo porodnice, kde plánujete rodit. Je možné, že ve vašem regionu dulu nenajdete, nebo  vám nesedne osobnostně. Většina dul nemá po domluvě problém za vámi dojet, ale počítejte s vyššími cenovými náklady.

DOPORUČENÍ

Dulu si můžete vybrat na stránkách České asociace dul, v ideálním případě dát na reference vašich kamarádek nebo někoho z rodiny. 

SYMPATIE

Klíčovým bodem při výběru duly by mělo být osobní setkání, kdy zjistíte, zda vám sedí osobnostně. Na základě osobní schůzky si nejsnáze vyberete tu, která vám bude vyhovovat.

VZDĚLÁNÍ / ZKUŠENOSTI

Dula by měla být vedena v jedné z asociací: Česká asociace dul a České duly o.s. Pokud není, zajímejte se o původ jejího vzdělání a to, zda se jedná o dulu certifikovanou, absolventku nebo dulu ve výcviku. Kvalitní služby vám ovšem může nabídnout i čerstvá absolventka nebo dula ve výcviku, která již může poskytovat své služby. 

VOLNÁ KAPACITA

Při výběru se zajímejte také o volnou kapacitu duly v termínu porodu. Duly mívají rezervované termíny dlouho dopředu.

 

Na kolik vyjdou služby duly?

Pro většinu maminek je samozřejmě rozhodující také cena poskytovaných služeb. Vše se odvíjí od toho, jaké všechny služby požadujete. Částky, které si duly účtují, se liší v závislosti na zkušenosti duly, na regionu, vzdálenosti atd. Nejčastěji je cena konzultace mezi 200 a 500 Kč, doprovod k porodu 2 000 - 4 000 Kč.

 

Pokud byste si přáli dozvědět se o aromaterapii v těhotenství, doporučujeme tento článek.